БРИКС

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
Ние нема никаква логика со Брикс да се врзуваме. Цела трговија ни е со европа. Ние како и Србија сме географски отсечени од тој свет, башка и опколени со нато. Така да тоа е моментално научна фантастика.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.993
Поени од реакции
9.091
Не сметаш дека сме вон насловот на пдф-от?

...еве само еден од многуте излезни решенија кој може да го сработиме без да бараме дозвола...
За почеток би ги релаксирал односите со единствениот сосед кој има коректни односи кон постоење на македонски народ и македонска држава Македонија! Значи не би ги расипувал односите туку би ги градел на повисоко ниво... ваквите потези потоа сами од себе ќе ги покажат другите чекори..

..и овде би завршил бидејќи не е тема.
Во право си, не е тема. Се слагам за релаксирање на односите со Србија но и они се во обрачот без море.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.529
Поени од реакции
82.096
Големото мешање на карти е во тек, започна пред скоро 1 деценија, многу важно е колку од Македонците го гледаат тоа.
Ова е точно и е многу лошо за нас ако останеме инертни. Македонија треба на време да се откачи (официјално зборам, кај народот воглавно одамна е надмината лагата со која не лажат 30 години)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.319
Поени од реакции
4.440
Ние нема никаква логика со Брикс да се врзуваме. Цела трговија ни е со европа. Ние како и Србија сме географски отсечени од тој свет, башка и опколени со нато. Така да тоа е моментално научна фантастика.
Пааааа глеј сеа...

„Нашата земјата„ е увозно зависна, така да тука си во право-имаме трговија сведена само на увоз и не само од Европа.

Дали членувањето на територијата Македонија во ОТАН е пречка за да си имаме муабет со БРИКС, не сум нешто запознат со таа можност.

Што вели @Таксист?...
Автоматски споено мислење:

Држава која нема излез на море не може да биде независна.
Како нема(ме) излез на море?...o_O

Ене каде се летните одмори па Маќедоне несебично го отвора кесето за да се прошљака на плажите на Белото Море. И ете ја Македонија ка‘ окупатор на јужниот ни сосед (што би рекол Антоњо...).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
Пааааа глеј сеа...

„Нашата земјата„ е увозно зависна, така да тука си во право-имаме трговија сведена само на увоз и не само од Европа.

Дали членувањето на територијата Македонија во ОТАН е пречка за да си имаме муабет со БРИКС, не сум нешто запознат со таа можност.

Што вели @Таксист?...
Има еден тон фирми што извезуваат во европа. И замисли тој пазар да го немаш, кому ќе му продаваш, на Сиера Леоне?

Како у времето на неврзаните, со Нехру, Ганди рамо до рамо ќе бидеме.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.319
Поени од реакции
4.440
Има еден тон фирми што извезуваат во европа. И замисли тој пазар да го немаш, кому ќе му продаваш, на Сиера Леоне?

Како у времето на неврзаните, со Нехру, Ганди рамо до рамо ќе бидеме.
Зависи на кои фирми мислиш.

Од она кое ми е познато, „нашата земјата„ извезува по 2 основи:
- нарачани производи („лон„ производство или така некако...) и,
- производи од фирми кои не се македонски, односно фирми кои се дел од ТИРЗ-овите.

Увозот е ненормално појак од извозот па не случајно станавме увозник и на храна.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.125
Поени од реакции
4.903
Пааааа глеј сеа...

„Нашата земјата„ е увозно зависна, така да тука си во право-имаме трговија сведена само на увоз и не само од Европа.

Дали членувањето на територијата Македонија во ОТАН е пречка за да си имаме муабет со БРИКС, не сум нешто запознат со таа можност.

Што вели @Таксист?...
Автоматски споено мислење:



Како нема(ме) излез на море?...o_O

Ене каде се летните одмори па Маќедоне несебично го отвора кесето за да се прошљака на плажите на Белото Море. И ете ја Македонија ка‘ окупатор на јужниот ни сосед (што би рекол Антоњо...).
Турција е членка на ОТАН и ако не се лажам токму Турција и Грција се првите членки...
Турција и официелно побара членство во БРИКС+++, така што членството во БРИКС+ не е условено да не си членка на други организации.
(се разбира членството на Турција ако биде одобрено ќе биде од геополитички причини и нејзината географска позиција)
Автоматски споено мислење:

Зависи на кои фирми мислиш.

Од она кое ми е познато, „нашата земјата„ извезува по 2 основи:
- нарачани производи („лон„ производство или така некако...) и,
- производи од фирми кои не се македонски, односно фирми кои се дел од ТИРЗ-овите.

Увозот е ненормално појак од извозот па не случајно станавме увозник и на храна.
Ама ти изгледа сериозно си правиш муабет со Ронче
Мене понекогаш многу често неговите коментари ми се несериозни, дали сака да се мајтапи а го прави на ... начин не знам ама тезите кои ги нафрлува како “Цела трговија ни е со европа.“ ми се на ниво мали Џокица и неговиот поглед на светот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
Турција е членка на ОТАН и ако не се лажам токму Турција и Грција се првите членки...
Турција и официелно побара членство во БРИКС+++, така што членството во БРИКС+ не е условено да не си членка на други организации.
(се разбира членството на Турција ако биде одобрено ќе биде од геополитички причини и нејзината географска позиција)
Автоматски споено мислење:


Ама ти изгледа сериозно си правиш муабет со Ронче
Мене понекогаш многу често неговите коментари ми се несериозни, дали сака да се мајтапи а го прави на ... начин не знам ама тезите кои ги нафрлува како “Цела трговија ни е со европа.“ ми се на ниво мали Џокица и неговиот поглед на светот.
The most common destination for the exports of North Macedonia are Germany ($3.96B), Serbia ($800M), Greece ($683M), Bulgaria ($443M), and Italy ($307M).


Али ќе ја замениме Германија со Сиера Леоне и Сенегал
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.125
Поени од реакции
4.903
The most common destination for the exports of North Macedonia are Germany ($3.96B), Serbia ($800M), Greece ($683M), Bulgaria ($443M), and Italy ($307M).


Али ќе ја замениме Германија со Сиера Леоне и Сенегал
Шо го тропаш бе Ронче?
Какви се ова небулози, замена на Германистан и останати глупости...

Да прашам: Знаеш ли што е БРИКС+++, не мора сеа да истураш документи туку онака твое гледоште за БРИКС+++, на што ти личи?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.968
Поени од реакции
24.503
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.125
Поени од реакции
4.903
Азербејџан поднесе апликација за членство во БРИКС


Што се случува со Светот?
Се повеќе држави кои имаат трошка сувереност во носењето одлуки отворено говорат и бараат да се приклучат кон БРИКС+++..

Може ли мислење од атлантскиве демократи за причините, некој насилно ги тера или бегаат/сакаат да се засолнат од некого?
Автоматски споено мислење:

Petrodolar odlazi u povijest: čak 159 zemalja želi prijeći na BRICS platni sustav



Оди разбери ги имаат долари и евра на располагање а тие запнале во БРИКС+++ нееееее светов полуде, ајде демократи не се давајте удрите со вистина за “Глобален Југ“ дека се небањати, вервам во вас (само на забегувајте ова е процес кога ќе се засили и заврши зависи од многу што, за сега е добра најава).
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.529
Поени од реакции
82.096
Западот го стегна газето и по нападот врз Украина, ја изолираше Русија. :D
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.147
Поени од реакции
8.718
Азербејџан поднесе апликација за членство во БРИКС


Што се случува со Светот?
Се повеќе држави кои имаат трошка сувереност во носењето одлуки отворено говорат и бараат да се приклучат кон БРИКС+++..

Може ли мислење од атлантскиве демократи за причините, некој насилно ги тера или бегаат/сакаат да се засолнат од некого?
Thailand Makes a Start to Join BRICS
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom