Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Да е денес жив, да ја види темава, најверојатно повторно би кажал:

„Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови - изроди како македонскиот. Историјата не памети друг таков
пример кога еден ист народ по традиција, јазик и вера се разделува на разни спротивни страни, една од друга потуѓа.“



Вечна ти слава, Даскале!

 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.965
Поени од реакции
4.504
Трогателно, срцепарателно...

А децава не му побараа автограм? Зашто нема нарачан говор пред зоти Оснаними дека е „незаменљив и ненадјебив„?...

И кај ги најде оние пантолони?...:unsure:...наследство од татка му?...
Од прадедо се пантолоните, автохтон скопски албанец, е сега некој ќе рече од северна Албанија ама тој е шовинист.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
2.448
citaj ubavo. ako se nema 61 ke se pregovara so site osven levica. vmro kaza deka nema ni so dui da pregovara. jas licno nemam protiv da se pregovara so dui ako baraat pomalku od drugite sipci.

zaradi apasiev i kurton revolucijata sme severdzani, minus 3 pratenici od dijasporata so koj ke imavme sega mnozinstvo i so koj ke imavme predvremeni izbori osven ako dui ne kidnapaira 3-4ca mesto eden. przino prakticno ja ukina praktikata za deponirani ostavki pa koga ucenuvaa za promena na ime itn ke mozevme da gi aktivirame ostavkite pred da glasaat ucenetite pratenici i red drugi raboti. ova e samo mal del od problemite sto gi sozdadoa idiotite.
Те читам подолго време како верглаш дека Апасиев е крив за името. У реду е, бил во шарената револуција, ама од 5000 луѓе само он ли е крив. Башка тогаш шарената немаше врска со името.
За шарената крива беше вмро самата пошто забегаа последните години. Кај нас не се гласа за партија, туку против и така и беше и тогаш. Најпаметно ќе беше после бомбите, Груевски да се повлечеше и претседател на партијата да беше човек без никакви дамки (мој предлог е Никола Попоски башка и ценет во Брисел), ама не, алчни беа братучедите. Затоа и настана револуцијата. Друго за името убаво ти кажаа, без вмро немаше да имаат доволно гласови, барај ја кривицата таму.
Кај нас проблемот е што кога доаѓа нова партија на власт, во кампањите устата пена им фаќа колку криминали правеле претходниците и кога ќе дојдат на власт ништо не им прават.
Е тука доаѓаме до друга работа.
Сдс место да ги реши криминалите на вмро, они што направија. Го пуштија Никола да избега, им ги застарија скоро сите дела на Орце и Сашо и ги продолжија матните бизниси со нив и други лица од Вмро. Со ова и со ред други глупости што ги направија стигнаа до ова ниво кај што и нивните не ги гласаат. Истото се случи на локалните, ниту еден претходен градоначалник не одговараше за ништо.
Е сега Вмро ако дојде на власт и не пикне никој во затвор од Сдс и Дуи, пиши пропало на државата. Ќе се вртиме само во круг.
 
Последно уредено:

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
707
Поени од реакции
1.018
Ретко глуп лик е куртонов што вика заради Левица сме северџани Кано или како и да му е никот, комотно им парира на СДС ботовите.

Ако имаш барем два грама мозок ќе сфатиш дека сите партии се далеку по криви еве да објаснам на кратко, СДС и албански партии директно гласаа, Максим и Знам тогаш беа од СДС исто гласаа, твоето ДПМНЕ дадоа 8 пратеници да гласаат и плус молчеа и си прифатија, а имаат најголемо членство од кое и добар дел се навистина патриоти кое можеа да го мобилизираат и да направат пречка.

Најголем грев на Левица значи е што дел од членството фрли боја на стиропорните спомените и сега со некаков butterfly effect тие се најкриви а не овие кои директно гласаа и значи сега се полоши терористите од УЧК кој убиваа наши Македонски браќа.

Е од вакви си патиме 30 години а богами и со векови пред тоа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.477
Поени од реакции
22.910
Ti ako nemas problem jas imam!
Ne mozhi eden Apasiev da im smeta a DUI Teroristi ne.
I toa ti e toj proklet maledonski sindrom.
Neprijatelot pomil od komshijata.
I za toa nema opravdanie.
Bez razlika kolju koj koja partija si ja saka. Drzhavata e nas dom i mora da si ja chuvame i sigurno e 100000 pati polesno da se dogovorat za 61 pratenik odkolku so ubijci na makedonski deca.
Ili da te podsetam na neproshteno, smilkovsko , rabotnicite.......


I nemoj da zamizhuvash pred predavstvata od VMRO. Ushte ednash , ne go branam apasiev nitu ce go glasam ama shto e vistina mora vistina da si ostani
imaj si ti problem tvoja rabota e toa...

nema vrska dali apasiev mu smeta na dui nas ni smeta. ednostavno on ucestvuvase vo unistuvanje na sistemot sto vo golema mera gi drzese rabotite pod kontrola.

nie prvo treba da si go sredime svojot dvor, dui se totalno nebitni, isti mi se i ednite i drugite, nema razlika, drugite duri se znacitelno pointelegentni ako gledame, dui se planinari ovie sakaat banka, akademija na nauki i red drugi "sitnici" sto se mnogu pozaebani dolgorocno nego sve sto so sega barale od dui.
Автоматски споено мислење:

Те читам подолго време како верглаш дека Апасиев е крив за името. У реду е, бил во шарената револуција, ама од 5000 луѓе само он ли е крив. Башка тогаш шарената немаше врска со името.
За шарената крива беше вмро самата пошто забегаа последните години. Кај нас не се гласа за партија, туку против и така и беше и тогаш. Најпаметно ќе беше после бомбите, Груевски да се повлечеше и претседател на партијата да беше човек без никакви дамки (мој предлог е Никола Попоски башка и ценет во Брисел), ама не, алчни беа братучедите. Затоа и настана револуцијата. Друго за името убаво ти кажаа, без вмро немаше да имаат доволно гласови, барај ја кривицата таму.
Кај нас проблемот е што кога доаѓа нова партија на власт, во кампањите устата пена им фаќа колку криминали правеле претходниците и кога ќе дојдат на власт ништо не им прават.
Е тука доаѓаме до друга работа.
Сдс место да ги реши криминалите на вмро, они што направија. Го пуштија Никола да избега, им ги застарија скоро сите дела на Орце и Сашо и ги продолжија матните бизниси со нив и други лица од Вмро. Со ова и со ред други глупости што ги направија стигнаа до ова ниво кај што и нивните не ги гласаат. Истото се случи на локалните, ниту еден претходен градоначалник не одговараше за ништо.
Е сега Вмро ако дојде на влас и не пикне никој во затвор од Сдс и Дуи, пиши пропало на државата. Ќе се вртиме само во круг.
site se. jas bi gi baral na snimki eden po eden i za site go mislam istoto sto i za apasiev. toa deka nemala vrska so imeto e naivno... vi bese se kazano.

za 8te bivsi pratenici na vmro 10 pati e kazano bez kurton revolucijata i przino toa nemase da se sluci. vmro si imase mehanizmi da trgne bilo koj individualec sto ne ja prati odredbata na partijata ama ete bitno bese da se unisti toa za da moze da se kupuvaat glasovi podocna.

drugoto gore dole e taka za poveketo se slagam iako mislam ogromen del od bombite bea mestenka, del izvadeni od kontekst del montazhi, del ne ni postoeja ama ete ve navlekoa da veruvate deka gi ima, primer za smilkovsko...
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.257
Поени од реакции
6.698
imaj si ti problem tvoja rabota e toa...

nema vrska dali apasiev mu smeta na dui nas ni smeta. ednostavno on ucestvuvase vo unistuvanje na sistemot sto vo golema mera gi drzese rabotite pod kontrola.

nie prvo treba da si go sredime svojot dvor, dui se totalno nebitni, isti mi se i ednite i drugite, nema razlika, drugite duri se znacitelno pointelegentni ako gledame, dui se planinari ovie sakaat banka, akademija na nauki i red drugi "sitnici" sto se mnogu pozaebani dolgorocno nego sve sto so sega barale od dui.
Odgovarash samo na pola prasanja.
Shro e so predavstvata od VMRO?
I jas togash gi glasav pa me predadoja!
Ili toa beshe odamna i zaboravi?
Da imash madina i da si ja kazhish vistinata v oci a ne samo kako slep po stapot.

Ti rekov nema da glasam za Apasiev ama mi e 10000 pomil od DUI.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.477
Поени од реакции
22.910
Ретко глуп лик е куртонов што вика заради Левица сме северџани Кано или како и да му е никот, комотно им парира на СДС ботовите.

Ако имаш барем два грама мозок ќе сфатиш дека сите партии се далеку по криви еве да објаснам на кратко, СДС и албански партии директно гласаа, Максим и Знам тогаш беа од СДС исто гласаа, твоето ДПМНЕ дадоа 8 пратеници да гласаат и плус молчеа и си прифатија, а имаат најголемо членство од кое и добар дел се навистина патриоти кое можеа да го мобилизираат и да направат пречка.

Најголем грев на Левица значи е што дел од членството фрли боја на стиропорните спомените и сега со некаков butterfly effect тие се најкриви а не овие кои директно гласаа и значи сега се полоши терористите од УЧК кој убиваа наши Македонски браќа.

Е од вакви си патиме 30 години а богами и со векови пред тоа.
ti da imase 2 grama mozok ke sfatese zosto do pred kurton revolucijata bese makedonec a sega si severdzan. ama tesko e toa za tebe, duri i koga ti crtaat.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.256
Поени од реакции
11.804
Те читам подолго време како верглаш дека Апасиев е крив за името. У реду е, бил во шарената револуција, ама од 5000 луѓе само он ли е крив. Башка тогаш шарената немаше врска со името.
За шарената крива беше вмро самата пошто забегаа последните години. Кај нас не се гласа за партија, туку против и така и беше и тогаш. Најпаметно ќе беше после бомбите, Груевски да се повлечеше и претседател на партијата да беше човек без никакви дамки (мој предлог е Никола Попоски башка и ценет во Брисел), ама не, алчни беа братучедите. Затоа и настана револуцијата. Друго за името убаво ти кажаа, без вмро немаше да имаат доволно гласови, барај ја кривицата таму.
Кај нас проблемот е што кога доаѓа нова партија на власт, во кампањите устата пена им фаќа колку криминали правеле претходниците и кога ќе дојдат на власт ништо не им прават.
Е тука доаѓаме до друга работа.
Сдс место да ги реши криминалите на вмро, они што направија. Го пуштија Никола да избега, им ги застарија скоро сите дела на Орце и Сашо и ги продолжија матните бизниси со нив и други лица од Вмро. Со ова и со ред други глупости што ги направија стигнаа до ова ниво кај што и нивните не ги гласаат. Истото се случи на локалните, ниту еден претходен градоначалник не одговараше за ништо.
Е сега Вмро ако дојде на влас и не пикне никој во затвор од Сдс и Дуи, пиши пропало на државата. Ќе се вртиме само во круг.

Никола Попоски :icon_lol:
Оној што се дереше срамота е?

Ценет бил тој во Брисел да обработи тоа што се обработи. После тоа му завршува рокот на употреба и завршува во сметот како кондом искористен.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.477
Поени од реакции
22.910
Odgovarash samo na pola prasanja.
Shro e so predavstvata od VMRO?
I jas togash gi glasav pa me predadoja!
Ili toa beshe odamna i zaboravi?
Da imash madina i da si ja kazhish vistinata v oci a ne samo kako slep po stapot.

Ti rekov nema da glasam za Apasiev ama mi e 10000 pomil od DUI.
za koj predavstva konkretno? sto bilo alternativata vo momentot na glasanje?

za apasiev si e tvoja rabota. dui ne se nasi, niv gi razbiram se borat za nivnata kauza. ne gi sakam. ama deka se borat za svojte se borat. isto i ovie novite.

apasiev misli deka se bori. isto kako i site sto go glasaat. uglavno mislat deka pravat dobro... e sega, the road to hell is paved with good intensions... ne zaboravaj toa.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.063
Поени од реакции
10.764
vie ste gjavolot. so vas ne ni razgovarame. gubrinja sto drkaat na che gevara, palestina i envir hodza u 21vi vek sto ne napravija severdzani i ja sitnat mak politickata strana.

grujo napravi koalicija pod zakani od kaleto. ocigledno si kopilj i ne se sekavas deka grujo si gi imase dpa u koalcija dur kaleto ne mu objasnija sto ke se sluci ako gi iskluci dui.
Аха значи се што Грујо направи е ради закана од калето? Па и Заев го смени името ради закани од калето ама па тоа не е оправдување нели? Ако не можеш да бидеш под закани и трпиш притисок ондак смени професија
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.477
Поени од реакции
22.910
Аха значи се што Грујо направи е ради закана од калето? Па и Заев го смени името ради закани од калето ама па тоа не е оправдување нели? Ако не можеш да бидеш под закани и трпиш притисок ондак смени професија
nemase zakani za zaev, on im veti deka go smeni imeto da dojde na vlast. ne zaboravaj deka go krieja i vo ambasadi i red drugi raboti... si najdoa budala i go donesoa na vlast zaedno so vas kurtonite... budali sto odrabotuvaat za niv, toa ste.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom