Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
Патриоти, сетете се на Трајче дрварчето! Зар коњот не заслужи споменик!
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.584
Поени од реакции
20.388
Најсмешни су ми онија што глеаф некакаф спас у помало зло од двете кои не дупиф триес године.Дали стфарно мислите дека Мицкофски и Вмро нема да се натртиф и да играф како ги диригира кале.
Како до сега.

Дечки,порано Ви пиша дека од одамна се знам сс Мицкофски.Погомно човек можда само Заеф да е на овија простори.
Ке се нацрта у Малу Речицу,памтите ми збор.
Берик е досадан за попис,ама скроз е упрао.
И бугарски стфари у устаф ке си пројдеф и сфе како што ни е запишано горе на небесата тоес калето.

Сфи ми сањамо за македонску коалицију Вмро,Левица и Знам.
Ама само изглеами,ке сањамо.

Много ми е мило за Сдсмофски потоп.
Ама па ги е малце.Што ли треба да се деси за да не постоиф више?
Ја као лош атеист нејќу да ги глеам тија што ги гласаф на надгробни плоче,ама сакам конечно да се осфестиф дека ради Сдсм држава ни отиде у неповрат.

Име,знаме,устаф,образ...
Малце ли е?
Што још треба да дадемо за да ви дојде тај погана душа на место?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.965
Поени од реакции
4.505
Албанците неможат повеќе од овие 200 000 иако имаат мала излезност, таа се должи на фалц попис, едино можат некој глас повеќе со авионите за Кичево да добијат, македонскиот плафон сеуште не е излезен, затоа во втор круг да се излезе и гласа, тој крешник бектеши да не знае каде главата да ја стави, и тие од сдс да размислат каде оставаат глас, како и тие од левица.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.053
Поени од реакции
36.515
ВМРО - 51 пратеник
СДСМ - 24 пратеници
ДУИ - 18 пратеници
АА - 13 пратеници
ЗНАМ - 10 пратеници

Левица - 4 пратеници
Дури и во ваква ситуација мислам Мицковски ќе оди со дуи. Затоа нема да имаат глас од мене овие избори. Ако испаднам грешка на наредни ги гласам без разлика што ќе направат.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.965
Поени од реакции
4.505
Дури и во ваква ситуација мислам Мицковски ќе оди со дуи. Затоа нема да имаат глас од мене овие избори. Ако испаднам грешка на наредни ги гласам без разлика што ќе направат.
Ако се зима албанска партија а немора, јас сум за влен, и реално они се победници кај Албанците, ДУИ има неалбански гласови.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.131
Поени од реакции
34.968
Дури и во ваква ситуација мислам Мицковски ќе оди со дуи. Затоа нема да имаат глас од мене овие избори. Ако испаднам грешка на наредни ги гласам без разлика што ќе направат.
Наводно вчера се слушнале со Таравари кој му ја честитал победата и веројатно ќе коалицираат со ВЛЕН. Секако, доколку не останат тие на ставот да бараат Претседател во Собрание, па после коалиција, ама тоа секако не може да се оствари зашто нема да имаат дво-третинско мнозинство. А и плус ко ќе им се насмевнат едно 15-25 фотељички, ќе заборават и што ветиле, и што мислеле.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.666
Поени од реакции
5.290
Cenzus nema da ima za pretsedatel, a za parlamentarnite ne treba cenzus. DPMNE ke si napravi vlada so VLEN bez problem. VLEN ke ja lapnat otvorenata ponuda vcerashna od Micko ko pop sarma. Spikerot na Parlamentot ke bide vo isto veme i pretsedatel, bidejki 720,000 izlezeni e nevozmozna misija taman i Tramp da e kandidat na VMRO. SDSM ke se PASOKizira i za max 2 godini Makso ke ja prevzema celosno levata opcija vo drzavava, ko sto napravi SIRIZA vo Grcija, a DUI ke se raspadne otkako SAD ke gi stavat na crna lista Ahmeti so se cela familija i Grubi. Na VMRO i VLEN im prognoziram 3 mandati so sigurnost. Ova go pishuva nekoj koj koga glasal, sekogash glasal za SDSM, t.e. protiv LjuBcho i pred se protiv najomrazeniot lik za mene vo svetot - Nikola PATOR Gruevski, princ od Sejshelite.
Се е така убаво у замислата. Само што кај нас се менуваат од денес за утре работите. А и уопште у цел свет.

Претходните две кога Сдсм добија многу гласови, формираа влада и се попалија ко сега вмровците, ако си заборавил ветуваа гасење на Вмро. Конфискација на имот, на белата палата, па забрана дека се терористичка партија/организација бла бла бла... па самите ќе се делеле меѓу Митко Јанчев и Жмиц....

На крај после само 2 години на локални се сменија за 180° стварите.

Сега ти овака ќе биде, така ќе биде.
А на крај мораме да бидеме свесни дека, за Вмро да формира влада ние/вие сакале или не ќе мора да промени устав и внесе се што треба таму да се внесе со се Бугари и свашта.
Е после тоа што ќе биде? Никој не знае, али едни предвремени и пак ќе се сменат стварите за 180°.

Само јас освен овие моменти, поинтересни ќе ми бидат, и ги чекам оние моменти кога Вмро ќе треба неееекако да им ги протне на "патриотите" уставните промени... им пројде со Северна (демек купени од Мијалков, у кој пред тоа се крстеа и дркаа колку пари украл ко нивни да се) с сега ме занима како ќе им пројде и тоа со уставот.
А нејќам ни да си замислам па ако менуваат учебници и историја по диктат на бугарите која брука ќе биде само за Вмро.

Така да, ова твоево пишано за во некоја скандинавска држава може има логика, за кај нас ич.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.090
Поени од реакции
8.361
Ако се зима албанска партија а немора, јас сум за влен, и реално они се победници кај Албанците, ДУИ има неалбански гласови.
Jas poveke od siguren deka ke zema albanska partija, i mislam ke bide VREDI.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
ме боли кур и ниеден нека освојат

ВМРО ги лапна бројките на население што Груби ги извади од гз. Толку од нив.
ВМРО за уште многу работи ќе биде "конструктивен". Зошто очигледно се исплати. Ќе го посвои и порасне копилето на Заев од 2017та.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.965
Поени од реакции
4.505
Да се надеваме дека албанските партии имаат коалициски капацитет да коалицираат со македонска партија, ако немаат нека јадат гурабии во собрание.
Автоматски споено мислење:

Со цел памет очекуваш влада без албанска партија? :pos: :pos: :pos:
Зошто да не, каде е запишано?
Могерини во 2017 61 е 61, океј.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.090
Поени од реакции
8.361
Да се надеваме.
Jas sum siguren deka Micko niv ke im ponudi prvo, ke ostane samo da se dogovorat, cesto citam del od albanskive meidumi i gi citam komentarive, i spored komentarite, ovie sto se clenovi ili simpatizeri na VREDI jako im se nakrvaeni na Ahmeti i kompanija, taka da mislam ponudata ke ja lapnat bez pogolemi teskotii, ako ne ja imaat i lapnato, samo sto ne e javno kazano.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom