Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.447
Поени од реакции
5.654
Куманово, којзнае каде некаде упм има уште 3 избирачки места што не им се внесени. Без нив ова се резултатите во двојка:

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 2:
ВМРО - 8 пратеници
ЗНАМ - 3 пратеници
ДУИ - 3 пратеници
СДСМ - 3 пратеници
АА - 2 пратеници
Левица - 1 пратеник
ГРОМ - 0

Следната промена, во зависност од тие гласови кои фалат, е еден пратеник плус за ЗНАМ на сметка на ВМРО. Но малку тешко, зашто 3473 гласа разлика им фалат за тоа да се случи. Значи веројатно ова би бил резултатот во двојка.

Со него, во цела Македонија без дијаспора (не знам дали уште од дијаспората 3 пратеници влегуваат во Собрание? Како беше тоа?) вака би изгледало Собранието:

ВМРО - 51 пратеник
СДСМ - 24 пратеници
ДУИ - 18 пратеници
АА - 13 пратеници
ЗНАМ - 10 пратеници

Левица - 4 пратеници
Има многу луѓе што гласаа за вмровката а на избори ќе гласаат за левица.

Може да се деси Левица плус 2-3 на сметка на ВМРО.
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
759
Поени од реакции
2.418

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.755
Куманово, којзнае каде некаде упм има уште 3 избирачки места што не им се внесени. Без нив ова се резултатите во двојка:

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 2:
ВМРО - 8 пратеници
ЗНАМ - 3 пратеници
ДУИ - 3 пратеници
СДСМ - 3 пратеници
АА - 2 пратеници
Левица - 1 пратеник
ГРОМ - 0

Следната промена, во зависност од тие гласови кои фалат, е еден пратеник плус за ЗНАМ на сметка на ВМРО. Но малку тешко, зашто 3473 гласа разлика им фалат за тоа да се случи. Значи веројатно ова би бил резултатот во двојка.

Со него, во цела Македонија без дијаспора (не знам дали уште од дијаспората 3 пратеници влегуваат во Собрание? Како беше тоа?) вака би изгледало Собранието:

ВМРО - 51 пратеник
СДСМ - 24 пратеници
ДУИ - 18 пратеници
АА - 13 пратеници
ЗНАМ - 10 пратеници

Левица - 4 пратеници
Dobar indikator do nekade. Iako mislam deka ZNAM ako dobie 5 pratenici ke im bide uspeh a Levica bi trebalo da blizi nakaj 10. DPMNE okolu 50 +-2 i SDS okolu 25 +-2. Od druga strana so vakvi rezultati sepak DPMNE moze da ostane vo opozicija. Ako ne za drugo treba barem teoretski da bide vo moznost, bez ucka-partija da napravi vlada, znaci DPMNE + Levica so 61+. ZNAM se sarlatani i sekogas ke ima opasnost da pravat koalicija so SDS, od tuka se tie.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.102
Поени од реакции
34.891
на сметка на понудената партија . Вмро,СДС,Левица итн
Еве ти доказ дека си Флеш! Фала ти за просветлувањето, ние мислевме гласовите на СДСМ во дијаспора ќе одат во ДУИ! :pos:

Прашува во која изборна единица, оооо тиии! :pos::pos::pos:
 
Член од
11 август 2017
Мислења
468
Поени од реакции
383
Dobar indikator do nekade. Iako mislam deka ZNAM ako dobie 5 pratenici ke im bide uspeh a Levica bi trebalo da blizi nakaj 10. DPMNE okolu 50 +-2 i SDS okolu 25 +-2. Od druga strana so vakvi rezultati sepak DPMNE moze da ostane vo opozicija. Ako ne za drugo treba da barem teoretski da bide vo moznost, bez ucka-partija da napravi vlada, znaci DPMNE + Levica so 61+. ZNAM se sarlatani i sekogas ke ima opasnost da pravat koalicija so SDS, od tuka se tie.
Левица НЕМА ШАНСИ да има 10, се на се, околу 4-5...
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.450
Поени од реакции
3.391
Сериозно мислите дека Левица издишале?
Па јас знам неколку личности што гласаа вчера за Давкова , бидејќи врска немаат која е Ванковска , а се спремни за глас за Левица на 8ми.
Може слободно да се каже Давкова зема убав број гласови од тие ликови.
37к 2020 , 50к 2021, а сега ради Ванковска толку им било. :pos:
Рачунајте милион ќе искочат на парламентарни , значи уште плус 100 илјади од вчера. Вчера сите беа искочени за ВМРО , значи има уште гласови за распределување.
 
Член од
7 април 2024
Мислења
22
Поени од реакции
39
И сеа без лошите албанци ќе има ли цензус за втор круг претседник или тешко ?
Ајде математичари, да не биде на крај пирова победава на Вмро...

И за парламентарните важи муабетов, без душманите албанци ќе има ли влада за Вмро или слабо ?
Cenzus nema da ima za pretsedatel, a za parlamentarnite ne treba cenzus. DPMNE ke si napravi vlada so VLEN bez problem. VLEN ke ja lapnat otvorenata ponuda vcerashna od Micko ko pop sarma. Spikerot na Parlamentot ke bide vo isto veme i pretsedatel, bidejki 720,000 izlezeni e nevozmozna misija taman i Tramp da e kandidat na VMRO. SDSM ke se PASOKizira i za max 2 godini Makso ke ja prevzema celosno levata opcija vo drzavava, ko sto napravi SIRIZA vo Grcija, a DUI ke se raspadne otkako SAD ke gi stavat na crna lista Ahmeti so se cela familija i Grubi. Na VMRO i VLEN im prognoziram 3 mandati so sigurnost. Ova go pishuva nekoj koj koga glasal, sekogash glasal za SDSM, t.e. protiv LjuBcho i pred se protiv najomrazeniot lik za mene vo svetot - Nikola PATOR Gruevski, princ od Sejshelite.
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
759
Поени од реакции
2.418
Проблем е со оваа партија што е водена од човек што промени име .Како да очекуваме дека ќе биде "бранител" и ќе прави најавена промена на бугарскиот договор и грчкиот договор ? Поготово, последниот договор со Грција каде што лично Максим се залагаше . Второ има најава за Бугарите во Устав како ветување .
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
976
Поени од реакции
3.951
Проблем е со оваа партија што е водена од човек што промени име .Како да очекуваме дека ќе биде "бранител" и ќе прави најавена промена на бугарскиот договор и грчкиот договор ? Поготово, последниот договор со Грција каде што лично Максим се залагаше . Второ има најава за Бугарите во Устав како ветување .
Вчера на прес од никаде имаше знаме од Нато како учк, тоа остава сомнеж дека може да коалицира и со сдс на крај но сепак се надевам дека не е политички самоубиец
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
759
Поени од реакции
2.418

Kajgana Shop

На врв Bottom