Силување во брак/врска

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Силување е силување, ти поинаку ли ја гледаш смртта на некое лице предизвикана од блиско лице и смртта на истото лице предизвикана од странец?
Сппредбава ти вришти
Некоја до вчера што му ширела нозе на сопругот нема да помине низ иста траума како што би поминала кога некој би ја грабнал на улица…
За да се добеде некоја до ситуација да биде силувана од сопругот не е баш од еднаш два пати одбивање, како што викаш што не ли може глава да ја боли да не и се сака, ова се обично пропаднати бракови без излез па најчесто стегаат пријава за да се отарасат полесно
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.357
Abe da se cudat budalite muabetot.
Ili so bi rekla babami bog da joj dusu prosti, ste
zbesnale.
Semejno nasilstvo. Doma orlanda, nit da zaperi, nit da zacisti, bolest ke fatat nekoja. Da zgotvi aber nema, majka ne ja naucila. Ne ja nauci ni da pusi ko vakum pumpa pa ete se snajde.
Ali ne bilo ne. Pazi bogati.
Pa so se mucilte togas ako mazot vi fakja krivini.
Ako vas ve boli glata, driga ne ja boli.
Ili onaa narodnata, dva kura krka, so pola ne kandisuva. Ednoto bilo silovanje, drugoto neverstvo.
Abe koj vi dal vas pravo na glas i mislenje, air da ne vidi, vo grobot da se prevrtva. Ubo porano kako kujnski apatati ve tretiraja i site srekni i veseli bea.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.474
Поени од реакции
9.418
Сппредбава ти вришти
Некоја до вчера што му ширела нозе на сопругот нема да помине низ иста траума како што би поминала кога некој би ја грабнал на улица…
За да се добеде некоја до ситуација да биде силувана од сопругот не е баш од еднаш два пати одбивање, како што викаш што не ли може глава да ја боли да не и се сака, ова се обично пропаднати бракови без излез па најчесто стегаат пријава за да се отарасат полесно
Злочин е и едното и другото. А траума ќе има секако, ако неќеш а со сила мораш, помала, поголема, траума има.

Ги користат и за да се отарасат да, и за одмазди, за инает..
Овде во темава мислам само за вистинско силување од партнерот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Злочин е и едното и другото. А траума ќе има секако, ако неќеш а со сила мораш, помала, поголема, траума има.

Ги користат и за да се отарасат да, и за одмазди, за инает..
Овде во темава мислам само за вистинско силување од партнерот.
Не спорам дека е злочин ама не можеш да ги рамниш со иста тежина
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.357
Што се тоа брачни обврски? Ширење нозе во било кое време кога мажот ќе посака?
Pa ne, najava treba, edna nedela unapred.
Gluposti, mu se priebalo i ajde sega ko na tacna.
Svasta.
Tuku obratna situacija. Nejze i se priebalo i mazot nejki. Abe grcki tragedii, emotivni meltdauni. Ke shhhsti cel den, ke mrci, nisto ne i e pogodeno, odma istragi druga imas, me nejkis poke, bla bla bla i itn itn itn. Pa uste i ako se ima zapostaveno, a se ima, se zgoila, na nisto ne lici, ja ebis kolku da ne recat komsite peder si, se krstis glata da ja boli. Toa kako da go klasificirame ?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.201
Поени од реакции
10.717
Не спорам дека е злочин ама не можеш да ги рамниш со иста тежина
Па реално и повеќе од трауматично е да те силува човекот со кој си одлучил да градиш некаква заедница и кој треба да ти биде некакво прибежиште, поткрепа и поддршка кога ти е најтешко. Ова е едно од најлошите форми на семејно насилство. Нема поголемо понижување од тоа.

Скроз легитимно е да сакаш да се разведеш ако ти недостасува секс во брачниот живот, ама тоа не е никакво оправдување за силување.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Па реално и повеќе од трауматично е да те силува човекот со кој си одлучил да градиш некаква заедница и кој треба да ти биде некакво прибежиште, поткрепа и поддршка кога ти е најтешко. Ова е едно од најлошите форми на семејно насилство. Нема поголемо понижување од тоа.

Скроз легитимно е да сакаш да се разведеш ако ти недостасува секс во брачниот живот, ама тоа не е никакво оправдување за силување.
Океј ете сум живеел во заблида јас секад мислев дека грабнувањето и силувањето е нешто што остава тешки последици па и имам читано многу жени како си го одзеле животот или преќутеле од срам па сум добил таков впечаток
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.201
Поени од реакции
10.717
Океј ете сум живеел во заблида јас секад мислев дека грабнувањето и силувањето е нешто што остава тешки последици па и имам читано многу жени како си го одзеле животот или преќутеле од срам па сум добил таков впечаток
Ама кај викам дека не остава тешки последици? Нешто да не не се разбираме?

Мислев дека сакаше да ја минимизираш траумата на жени/мажи силувани од своите партнери. Ако нешто грешка сфатив сори.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.357
Ne samo tazno smajli @Aceso , daj odgovori za drugiot del od muabetot, bas me intetesira edna emancipirana, prozapadna, samosvesna zena kako gleda na toa.
@Хоуп i ti ne si ja stegaj dusata, slobodno proiskazi se, sto koga mazot od kur ne te mava od x pricini.
Kako bi reagirale na edna takva situacija vo brakot. Zivo goram od zelba da znam.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.134
Тие примери од еу, ау и слични не се репер. Тие имаат 50 родови. Како се докажува силување во брак? После она не...се снимаат или?
Оти е збор против збор и секогаш жената има повеќе права за ова во тие еу и ау.
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.474
Поени од реакции
9.418
Ne samo tazno smajli
@Хоуп i ti ne si ja stegaj dusata, slobodno proiskazi se, sto koga mazot od kur ne te mava od x pricini.
Мора да научиш да го контролираш бесот кога некој има сопствено мислење кое е спротивно од твоето. Најпријателски совет.
А не знам како е тоа, зошто со тоа немам искуство.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
223
Поени од реакции
204
Петте обележја на речникот на владе:

Кур
Курва
Ливадарка
:cautious:
:toe:
Е тој владе шо го спомна цела фамилија му се ливадарки крвот педерски да му го ебам и овде нашол да лечи комплекс ако не е среќно дете форумот е крив ?,се по список со се ливафарките кој е курва дали знаете што е курва,, дефиниција за курва се бара
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.357
Мора да научиш да го контролираш бесот кога некој има сопствено мислење кое е спротивно од твоето. Најпријателски совет.
А не знам како е тоа, зошто со тоа немам искуство.
Aj ne mi filozofiraj mnogu sto treba i sto ne treba da naucam. Ako pocnam jas da ti solam pamet sto treba ti da naucis i da se kontroliras, kosata ke ti se kreni. Isto najprijatelski sovet.
Ako imas odgovor na prasanjeto arno, ako nemas pak arno, soveti od tebe vervaj mi ne mi trebaat.
I tazno smajli patem receno ne e odgovor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom