Охрид

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.234
Поени од реакции
3.723
Видиш, имаш од бенелукс што неколку години по ред идат охрид па никому ништо. Ја не знам дали хотел со 5 ѕвезди си плаќал, ама ја со жената пред 2 год поминавме 7 ноќи со доручек и поглед на езеро за 210 евра вкупно, и тоа доручек шведска маса. Бевме елшани сместени, нарачавме пица пештани газдата запали мотор отиде ни донесе. Секогаш ко сум бил охрид сум имал убаво искуство, а грција 5 евра пиво колку и да е море море е скапо. На охрид едино му фали конечно автопатот да се заврши после 10+ год. Скопје со сиот бетон усвитен на лето без воздух е поскап од охрид. Доста кењате веќе. Да во центар во најпрва зона платив 200 ден паркинг ама за 5 саати, у дубровник ти е 40 евра саат паркинг. Башка паркингот што секогаш е скап, се тоа за да се демотивираат луѓето кола да палат. За кафе што пиев во центар буквално до езеро, фалеше само нозе да брцнам во вода платив 80 ден.
Автоматски споено мислење:


Еве ја лани во хамбург германија за најобичен бургер платив 20 евра. Во немо пица беше 300 ден, тоес 5 евра. Во аланија турција тост беше 10 евра, дупло повеќе. Што е поскапо сеа? Во рим кафе и кроасан 10 евра. Штом странци идат не им е скапо
Па тоа е муабетот. Ако бургер во МК е 350 денари или 6 евра, тогаш во Хамбург може да е 20-24 евра бургер. А и нели, пазарот ја диктира цената.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.417
Поени од реакции
109.173
Па знам дека пазариш во Лидл и јадеш гиро во грција пошто тоа е најефтино.
Ждери како вол во грција како што ждерите во Охрид па после ке видиме дали се исти цените.
Испод 100-150 евра во грција во ресторан не си. збориме 2јца по 1-2 пијачки оброк и салати.
Во Охрид за 9,000 денари 6 саати ке киснеш во ресторан.

Констатираш дека 600 евра во Охрид и 600 евра во грција е исто.
Сваќаш дека не е така епа после не ти е битно дали е 80 евра или бурекот е поефтин.

Не мешај баби и жаби. Ако одите на одмор како цигани во грција бидете цигани до крај и одете и во Охрид така.
Пазари во Кам маркет. имаш газирана вода 18 денари, паштета 17 денари, леб 29 денари и ич нема да потрошиш.

Кењате како Охрид има исти цени со грција а врска нема.
Порција паста во Охрид оди еве 300-350 денари. Во Грција истата паста е 15-16 евра. Како Охрид е исто скапо како грција?
Очигледно зборите на памет.
Ама чекај, изгледа не ме сфаќаш што зборувам. Не реков дека е исто 600е во Охрид и 600е во Грција, реков дека ако ме кошта исто би избрал Грција секогаш. И тоа беше фиктивен глуп пример, не се фаќај ко слеп за стап одма. И Грција беше од ракав пример, не одам само таму на одмор уживај.

Ми се чини дека цело време во дискусијава го забораваш фактот МОРЕ, нешто што го нема во Охрид затоа што има езеро.

Ја не кењам дека Охрид има исти цени со Грција, кењам дека Охрид е неосновано прескап со оглед на тоа дека се наоѓа во Македонија, а не во Монако. Толку, мои пари мој избор.

Јас не викам дека ако отидам во Охрид само во ресторани ќе јадам, а во Грција ако одам јадам леб и паштета, ама лично мене морето ми е пресуден фактор кога одам на одмор уз секако и цените. Објаснив и претходно, не може од Метропол до Парк дискотеката да ми речеш 400 денари за такси, капираш? За 2 километри вожња. Не може една вечер во нормален смештај оддалечен 15 км од плажите да биде 100е од вечер, капираш? Не е нормално, не е фер, не е како што треба во однос на нашиот стандард и цени.

Мада ок, џабе зборуваме у празно, секој си има свој буџет и свое сфаќање и си ги троши парите како што си сака. Само нејќам погрешно да бидам сфатен, Охрид мене лично ми е преубав град, си го сакам како таму да сум роден, ама за цените и условите што ги нудат на одмор мене нема да ме видат.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Ама чекај, изгледа не ме сфаќаш што зборувам. Не реков дека е исто 600е во Охрид и 600е во Грција, реков дека ако ме кошта исто би избрал Грција секогаш. И тоа беше фиктивен глуп пример, не се фаќај ко слеп за стап одма. И Грција беше од ракав пример, не одам само таму на одмор уживај.

Ми се чини дека цело време во дискусијава го забораваш фактот МОРЕ, нешто што го нема во Охрид затоа што има езеро.

Ја не кењам дека Охрид има исти цени со Грција, кењам дека Охрид е неосновано прескап со оглед на тоа дека се наоѓа во Македонија, а не во Монако. Толку, мои пари мој избор.

Јас не викам дека ако отидам во Охрид само во ресторани ќе јадам, а во Грција ако одам јадам леб и паштета, ама лично мене морето ми е пресуден фактор кога одам на одмор уз секако и цените. Објаснив и претходно, не може од Метропол до Парк дискотеката да ми речеш 400 денари за такси, капираш? За 2 километри вожња. Не може една вечер во нормален смештај оддалечен 15 км од плажите да биде 100е од вечер, капираш? Не е нормално, не е фер, не е како што треба во однос на нашиот стандард и цени.

Мада ок, џабе зборуваме у празно, секој си има свој буџет и свое сфаќање и си ги троши парите како што си сака. Само нејќам погрешно да бидам сфатен, Охрид мене лично ми е преубав град, си го сакам како таму да сум роден, ама за цените и условите што ги нудат на одмор мене нема да ме видат.
Ако де твој избор. Јас не викам дека езеро е исто со море. Ниту пак дека уживањето е исто.
Али константно на темава се труби како Охрид е толку многу скап што е на рамниште со други земји па дури и поскап што е надвор од реалноста.

Во однос на тоа што е скапо секоја држава што има туристички град е скап за луѓето што живеат таму.
Не секој Хрват може да купи куќа во Дубровник. Не секој Американец може да купи имот во New York.
Не секој англичанец може да купи во Лондон итн инт.

Фактот останува, бројот на туристи се зголемува. Овие моментални цени на странците им се ефтини.
Ако порции во европа одат 30 евра за паста во охрид за 5 евра им е ефтино. Дали е најубаво не е.
Дали е совршено не е. Има историја има некоја убавина и е ефтино.

А за цени појди во Миконос да видиш колку е пијачка или флаша во диско. Грците немаат многу големи плати да си ги дозволат тие цени.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
vlade 3-4 se ok za saat vreme ako sedam u pab, toa e pijacka sekoj 15-20 min i sigurno ne kutime dur pieme. toa zemja vozduh obicno kaj mladite u mk se gleda poveke koga ke pocnat da forsiraat a nemaat trening, cel vek se ligat so edno pivo u kafic i sega odednas nesto drugo...
Neznam bas dali e ok 4 pijacki za sat vreme, za dva sati toa se 8, za 3 sati toa se 12. Ili kolku za reper edna caska zestoko na dreger ke kazi 0.5 promili. Kolku ke kazat 4 za eden sat, ili 12 za ajde tri sati.
Tuku batali toa, ete ke recime krepis, ne mi bese toa muabetot. Imav zaprimeteno deka mnogu razlicno pieme nie tuka neprosetanite i tie tamu na zapad. Drug ptistap imame kon alkoholot. Ne pijam be jas druze za da se otrujam, ko posledno da mi e. Niti sum na norma, niti se brzam za nekade niti sakam da se udavam vo alkohol od koja i da e pricina. Iskreno ne ja gledam koja e poentata da manis cetiri wiskinja ili bilo sto za eden sat . Ti ne uzivas vo pijackata, ti sakas da se zdrvis.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.940
Поени од реакции
9.577
Џабе контрате најскапите места Охрид вриет од луѓе еве овој период сум почесто таму летно време избегавам ради метеж па незнам ама а пукнит сонце маса не се најдвит на локации со солени цени плус очигледен е порастот на туристи од што можам да приметам и то за ова време. Обично ги вртам локаливе не одам на едно место и имат локали со прифатливи цени исто ко шо имат со напумпани и сите се ќар некаков а кој со која маржа ќе тргнат е негово,трошкојте се големи во вакви објекти да незборвам за обврските.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
kafani slabo odam, izzhiveana i primitivna stvar e toa... neznam za kakvo opustanje i muabet tamu zboris, ligavenje i zavivanje od nekoja polugola turbofolk pevaljka ne mi e bas zabavno ... ako ni doslo do polugola plesacica ovde ideme na striptiz kade pak i muabet i se moze da napravis i sto pati podobro da se opustis... :toe:
Koj ti rece deka kafanata mora da ima polugola pevalka. Imas kafani i kafani.
Toa pa striptiz barot sto go zboras mi e edno od podebilnite raboti sto postojat. Striptizeta ti se krsi na shipka i ti ko debil ja gledas, pijas , ke ti zamesa vo skutot i vo osnova toa. So vi praj kef toa samo eden gospod znae.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.926
Koj ti rece deka kafanata mora da ima polugola pevalka. Imas kafani i kafani.
Toa pa striptiz barot sto go zboras mi e edno od podebilnite raboti sto postojat. Striptizeta ti se krsi na shipka i ti ko debil ja gledas, pijas , ke ti zamesa vo skutot i vo osnova toa. So vi praj kef toa samo eden gospod znae.
90% od kafanite se toa de vlade, ko sto i 90% od striptizot e toa so opisa.

isto e i so pevaljkata sto zaviva pred tebe, sto vi pravi toa keif nemam poima... neli si izlegol na pijacka i muabet?
Автоматски споено мислење:

Neznam bas dali e ok 4 pijacki za sat vreme, za dva sati toa se 8, za 3 sati toa se 12. Ili kolku za reper edna caska zestoko na dreger ke kazi 0.5 promili. Kolku ke kazat 4 za eden sat, ili 12 za ajde tri sati.
Tuku batali toa, ete ke recime krepis, ne mi bese toa muabetot. Imav zaprimeteno deka mnogu razlicno pieme nie tuka neprosetanite i tie tamu na zapad. Drug ptistap imame kon alkoholot. Ne pijam be jas druze za da se otrujam, ko posledno da mi e. Niti sum na norma, niti se brzam za nekade niti sakam da se udavam vo alkohol od koja i da e pricina. Iskreno ne ja gledam koja e poentata da manis cetiri wiskinja ili bilo sto za eden sat . Ti ne uzivas vo pijackata, ti sakas da se zdrvis.
vlade, jas nemam cel den da gubam so tebe be covek nitu pak mislam i sakam cel den u kafic da dremam... ako veke terame nesto zaedno na podolgo ke ima i drugi aktivnosti :icon_mrgr:

i da u pravo si, razlicno se pie. vie ne piete, ili ja lizete pijackata ili se zdrvuvate ako preterate. zatoa e i razlikata u cenite/marzhata na alkoholot u kaficite vo mkd i hrv/stranstvo. englezi pijat za da se ispijanat na primer, kaj niv nema poenta samo do pola, toa se frleni pari. drugi pijat da gi opusti, da uzivaat... jas saka
da go osetam alkoholot posle prestanuvam, mozam da svrtam na koka kola ili pivo ako sakam, nikoj ne te tera da prodolzis linijarno...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Џабе контрате најскапите места Охрид вриет од луѓе еве овој период сум почесто таму летно време избегавам ради метеж па незнам ама а пукнит сонце маса не се најдвит на локации со солени цени плус очигледен е порастот на туристи од што можам да приметам и то за ова време. Обично ги вртам локаливе не одам на едно место и имат локали со прифатливи цени исто ко шо имат со напумпани и сите се ќар некаков а кој со која маржа ќе тргнат е негово,трошкојте се големи во вакви објекти да незборвам за обврските.
Луѓе што доаѓаат прв пат таму не ги знаат цените, а и да ги знаат, многумина седнуваат на места каде ќе бидат видени и од каде ќе може да поманијачат :D
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.940
Поени од реакции
9.577
Луѓе што доаѓаат прв пат таму не ги знаат цените, а и да ги знаат, многумина седнуваат на места каде ќе бидат видени и од каде ќе може да поманијачат :D
Па ова е нивниот проблем ама не се прв пат дојдени тој неојт да пиет кафе како кафе зашто то мојт и на бензиска да го пиет туку ојт на одредена локација да уживат и да го прајт ова шо го рече баш Ја незнам само што очекуваат по кладилници,бензиски се тие цени на кафе што се спомнуваат овде,овие луѓе шо кажвет приказни да му дајш власт и локали на тие локации 300ден ќе го напрает кафено. Работев угостителство и немат шо неам видено од гостин секаква багра шетат порано селаните барем си знаеа дека нивниот џеб е доволен само пред коперација да делкаат ѕидарско пивце со нарезак и вегета е сеа оние што се покондурија а се и најопасна клиентела со тој буџет сакаат да јадат и пијат по топ локации за багатела. Еве сеа ми текна на еден сељо од битолско шо ми дојде пред години она прав исунчан,вцрвенат и селсконо руменило му се познаваше од километар и ми рече дечко јас плаќам овде како другите пред него да неплаќаја и ми кажвит шо требит да му понудам за тие пари и знам само му реков овде шо јајте 3ца 3оброци во денот онаму погоре имат друг хотел ќе јајш само ти доручек еднаш. Имаш ликови што непознаваат обична категоризација на објекти па бараат услови од 5 ѕвезди во хотел со 3.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Па ова е нивниот проблем ама не се прв пат дојдени тој неојт да пиет кафе како кафе зашто то мојт и на бензиска да го пиет туку ојт на одредена локација да уживат и да го прајт ова шо го рече баш Ја незнам само што очекуваат по кладилници,бензиски се тие цени на кафе што се спомнуваат овде,овие луѓе шо кажвет приказни да му дајш власт и локали на тие локации 300ден ќе го напрает кафено. Работев угостителство и немат шо неам видено од гостин секаква багра шетат порано селаните барем си знаеа дека нивниот џеб е доволен само пред коперација да делкаат ѕидарско пивце со нарезак и вегета е сеа оние што се покондурија а се и најопасна клиентела со тој буџет сакаат да јадат и пијат по топ локации за багатела. Еве сеа ми текна на еден сељо од битолско шо ми дојде пред години она прав исунчан,вцрвенат и селсконо руменило му се познаваше од километар и ми рече дечко јас плаќам овде како другите пред него да неплаќаја и ми кажвит шо требит да му понудам за тие пари и знам само му реков овде шо јајте 3ца 3оброци во денот онаму погоре имат друг хотел ќе јајш само ти доручек еднаш. Имаш ликови што непознаваат обична категоризација на објекти па бараат услови од 5 ѕвезди во хотел со 3.
Јас те разбирам, проблемот е што ти како фронтмен во локалот го јадеш за се што е политика на истиот.

А го разбирам и тој што си бара услуга, ете тој може да е толку шетан и не разбира што може да добие за парите, а може и ги заработил со пот и многу труд, па конечно сака да биде третиран како господин.

Сепак, небитно дали е од село или град, парите се пари, и треба да биде услужен, исто и услугата треба да е на ниво, небитно колку ѕвезди е локалот. Инаку, овие ѕвездите само во угостителство и хотелиерство се изговор дека треба да добиеш 0 услуга за 20-30% помала сума од места каде се нуди услуга на ниво.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.137
Поени од реакции
21.775
90% od kafanite se toa de vlade, ko sto i 90% od striptizot e toa so opisa.

isto e i so pevaljkata sto zaviva pred tebe, sto vi pravi toa keif nemam poima... neli si izlegol na pijacka i muabet?
Автоматски споено мислење:



vlade, jas nemam cel den da gubam so tebe be covek nitu pak mislam i sakam cel den u kafic da dremam... ako veke terame nesto zaedno na podolgo ke ima i drugi aktivnosti :icon_mrgr:

i da u pravo si, razlicno se pie. vie ne piete, ili ja lizete pijackata ili se zdrvuvate ako preterate. zatoa e i razlikata u cenite/marzhata na alkoholot u kaficite vo mkd i hrv/stranstvo. englezi pijat za da se ispijanat na primer, kaj niv nema poenta samo do pola, toa se frleni pari. drugi pijat da gi opusti, da uzivaat... jas saka
da go osetam alkoholot posle prestanuvam, mozam da svrtam na koka kola ili pivo ako sakam, nikoj ne te tera da prodolzis linijarno...
Taka de ( da ne navlegvam sega vo detali ) i zatoa ti rekov deka Ti ne si nikakov reper za ovdesen nacin na pienje isto kako i jas sto ne sum za tamu neznam kade, ali posto za tuka pravime muabet pak moeto drzi voda, deka Ti ne si reper da kazuvas kako trebalo tuka da se pie. Od moja gledna tocka ti neznaes da pijas, od tvoja nie ete sme ja ligavele pijackata i taka. Ova tvoeto idi kako na italijanec da mu kazuvas pica kako se pravi oti kaj vas tamu taka ste ja pravele i jadele. Ne ti vrvi be Kano toj muabet. Zaklucok od cel muabet. Neznaes sa pies i to e to.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.926
Taka de ( da ne navlegvam sega vo detali ) i zatoa ti rekov deka Ti ne si nikakov reper za ovdesen nacin na pienje isto kako i jas sto ne sum za tamu neznam kade, ali posto za tuka pravime muabet pak moeto drzi voda, deka Ti ne si reper da kazuvas kako trebalo tuka da se pie. Od moja gledna tocka ti neznaes da pijas, od tvoja nie ete sme ja ligavele pijackata i taka. Ova tvoeto idi kako na italijanec da mu kazuvas pica kako se pravi oti kaj vas tamu taka ste ja pravele i jadele. Ne ti vrvi be Kano toj muabet. Zaklucok od cel muabet. Neznaes sa pies i to e to.
rabotata e sto ne pravime muabet za koj kako pie nego za profitabilnost i cena na pijackata. lester spomna deka u hrvatska e poeftino pienjeto samo sto tamu se pie kako kaj mene a i turistite im se poveke kako mene nego tebe. zatoa i moze poeftino da e. vo mkd se ligavite i plakate "kirija" za toa, posto ete znaete da piete spored tebe. :anco:

ah, ni na kraj pamet ne mi paga da ti kazuvam kako i sto da pies. jas gledav od ekonomska tocka a toa e deka ti si sekade pomalku pozelen musterija.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Да, не ми е проблем да платам и 80 евра за еспресо у Шпанија, и??? Споредуваш море со езеро? Споредуваш Љорет де Мар со Охрид? Капираш дека збориш за место кое е дел од земја во транзиција, земја која е сиромашна, а Охрид како град и место има цени како Монте Карло? Јас мојот претходен пост го пишав од аспект на тоа дека Охрид има премногу убавини, душа, дух и све остало, и си го сакам градот како таму да сум роден, ама братче за цените што ги нудат ФАЛА НЕ! Не знам зошто споредбите почнуваат од еспресо и кока кола, не е тоа единствен репер, имаш смештај, паркинг, јадење, пиење бла бла бла...

Пак доаѓаме до тоа дека може со цени да бидат поскапи од нормала ама да бидат достапни и за македонските туристи. Значи сума сумарум, ако имам 1000 евра на страна и ако сакам да одам на одмор, ако пресметам дека за 5 дена во Охрид ќе ми требаат 600 евра (смештај, пат и паушално пресметан трошок) и ако пресметам дека ќе ми требаат 600 евра и за во Грција, со 6 раце ќе потпишам да одам на море, јебига.
0.5Л пиво во кафич во Монте Карло е 15 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom