Охрид

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.234
Поени од реакции
3.725
Значи решение на проблемов е да ги намалиме цените за да може Македонските туристи да си го дозволат Охрид? Истиве МК туристи на кои очигледно не им е проблем да ги платат истите цени во Грција, Хрватска, Шпанија, БАЛИ итн?
Или пак, 5та година по ред дискусијава се сведува на истото, дека за домашните туристи Охрид е под достоинство и секогаш потценет. Да не беше езерото блабла. И Париз да ја немаше Ајфелова ќе беше Крива Паланка ама ете.
Па тоа збориме, има нешто што не вреди во Охрид за да бидат тие цени. Е сега со овие локации што ги спомна, Охрид ти е на прво место нели? Зошто тогаш цел свет патува на тие места, а најмалку од овие е посетен Охрид?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.444
Поени од реакции
109.263
Значи решение на проблемов е да ги намалиме цените за да може Македонските туристи да си го дозволат Охрид? Истиве МК туристи на кои очигледно не им е проблем да ги платат истите цени во Грција, Хрватска, Шпанија, БАЛИ итн?
Или пак, 5та година по ред дискусијава се сведува на истото, дека за домашните туристи Охрид е под достоинство и секогаш потценет. Да не беше езерото блабла. И Париз да ја немаше Ајфелова ќе беше Крива Паланка ама ете.
Да, не ми е проблем да платам и 80 евра за еспресо у Шпанија, и??? Споредуваш море со езеро? Споредуваш Љорет де Мар со Охрид? Капираш дека збориш за место кое е дел од земја во транзиција, земја која е сиромашна, а Охрид како град и место има цени како Монте Карло? Јас мојот претходен пост го пишав од аспект на тоа дека Охрид има премногу убавини, душа, дух и све остало, и си го сакам градот како таму да сум роден, ама братче за цените што ги нудат ФАЛА НЕ! Не знам зошто споредбите почнуваат од еспресо и кока кола, не е тоа единствен репер, имаш смештај, паркинг, јадење, пиење бла бла бла...

Пак доаѓаме до тоа дека може со цени да бидат поскапи од нормала ама да бидат достапни и за македонските туристи. Значи сума сумарум, ако имам 1000 евра на страна и ако сакам да одам на одмор, ако пресметам дека за 5 дена во Охрид ќе ми требаат 600 евра (смештај, пат и паушално пресметан трошок) и ако пресметам дека ќе ми требаат 600 евра и за во Грција, со 6 раце ќе потпишам да одам на море, јебига.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.490
Поени од реакции
22.936
Да, не ми е проблем да платам и 80 евра за еспресо у Шпанија, и??? Споредуваш море со езеро? Споредуваш Љорет де Мар со Охрид? Капираш дека збориш за место кое е дел од земја во транзиција, земја која е сиромашна, а Охрид како град и место има цени како Монте Карло? Јас мојот претходен пост го пишав од аспект на тоа дека Охрид има премногу убавини, душа, дух и све остало, и си го сакам градот како таму да сум роден, ама братче за цените што ги нудат ФАЛА НЕ! Не знам зошто споредбите почнуваат од еспресо и кока кола, не е тоа единствен репер, имаш смештај, паркинг, јадење, пиење бла бла бла...

Пак доаѓаме до тоа дека може со цени да бидат поскапи од нормала ама да бидат достапни и за македонските туристи. Значи сума сумарум, ако имам 1000 евра на страна и ако сакам да одам на одмор, ако пресметам дека за 5 дена во Охрид ќе ми требаат 600 евра (смештај, пат и паушално пресметан трошок) и ако пресметам дека ќе ми требаат 600 евра и за во Грција, со 6 раце ќе потпишам да одам на море, јебига.
i toa e vo red, slobodno teraj grcija... tvoj izbor e, so tvoj pari ti si gazda.

sfakas valjda deka ima drugi sto bi go izbrale oh pred grcija. eve mene i besplatno da mi e u grcija ne odam... ako oh moze da prezivee i bez tebe i takvite sto mislat kako tebe togas super za site... i ti, i oni i grcite i oh turistite srekni...
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.125
Поени од реакции
2.820
Значи решение на проблемов е да ги намалиме цените за да може Македонските туристи да си го дозволат Охрид? Истиве МК туристи на кои очигледно не им е проблем да ги платат истите цени во Грција, Хрватска, Шпанија, БАЛИ итн?
Или пак, 5та година по ред дискусијава се сведува на истото, дека за домашните туристи Охрид е под достоинство и секогаш потценет. Да не беше езерото блабла. И Париз да ја немаше Ајфелова ќе беше Крива Паланка ама ете.
Поентата е и тие странци да бидат задоволни, да добијат максимум за своите пари и за некој месец година пак да дојдат а не Охрид да биде само еднократно патување. Не бива Македонски трошоци и плати на персонал, а цена на услугата како да си Шпанија и сл
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.081
Поени од реакции
2.040
Милицајцине...
На железничка кај бензиската,,,,џаба....
Темава живна малку порано....истите Пацери,скапо е кафето,че идам у грчка....а за Охриѓани све е џабе....
Јас пак чекам да ги тепаме ракомет сите до 3 јуни и од наесен да градиме нова спортска сала и нормално играње Лига Шампиони.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.444
Поени од реакции
109.263
i toa e vo red, slobodno teraj grcija... tvoj izbor e, so tvoj pari ti si gazda.

sfakas valjda deka ima drugi sto bi go izbrale oh pred grcija. eve mene i besplatno da mi e u grcija ne odam... ako oh moze da prezivee i bez tebe i takvite sto mislat kako tebe togas super za site... i ti, i oni i grcite i oh turistite srekni...
Легитимно. Не викам дека Охрид ќе пропадне ако јас не отидам таму, само сакам да кажам дека сум човек што си ја сака земјата и убавините што истата ги нуди, ама сепак не сум милијардер и некој со неограничен буџет па да можам да се луксузирам со викенди од 1000 евра во Охрид. А искрено и да имам да се луксузирам не би ги давал парите во Охрид по овие цени што сега ги нудат.

Мене конкретно муабетот ми е дека е неосновано прескапо и дека самиот град си ги преценува можностите, особено према своите граѓани. Инаку, секако дека муабетот е ако сакаш ќе си платиш, затоа и не одам во Охрид. И да, има нешто и во односот од луѓето што живеат таму. Пред месец дена одиме службено во Изгрев, во лоби служат вода од чешма, побарај и 20 чаши ќе ти дадат, ама во менза кога ќе побараш вода ти вика има само флаширана. Ок друже, не сакам флаширана, дај ми од чешма, и ликот мртов ладен ми вика техничка е овде водата и не се пие. :pos: Ок е нафта пиеме ние уживај си, ти ебам мртвиот келнер. Запалив кола отидов до бензиска и за инат 27829 пакети вода купив.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.081
Поени од реакции
2.040
. Пред месец дена одиме службено во Изгрев, во лоби служат вода од чешма, побарај и 20 чаши ќе ти дадат, ама во менза кога ќе побараш вода ти вика има само флаширана. Ок друже, не сакам флаширана, дај ми од чешма, и ликот мртов ладен ми вика техничка е овде водата и не се пие. :pos: Ок е нафта пиеме ние уживај си, ти ебам мртвиот келнер. Запалив кола отидов до бензиска и за инат 27829 пакети вода купив.
Кој ке дојдит да ти наплатит колку и да му дајш Имате Ситно....платежна картичка е закон.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Да, не ми е проблем да платам и 80 евра за еспресо у Шпанија, и??? Споредуваш море со езеро? Споредуваш Љорет де Мар со Охрид? Капираш дека збориш за место кое е дел од земја во транзиција, земја која е сиромашна, а Охрид како град и место има цени како Монте Карло? Јас мојот претходен пост го пишав од аспект на тоа дека Охрид има премногу убавини, душа, дух и све остало, и си го сакам градот како таму да сум роден, ама братче за цените што ги нудат ФАЛА НЕ! Не знам зошто споредбите почнуваат од еспресо и кока кола, не е тоа единствен репер, имаш смештај, паркинг, јадење, пиење бла бла бла...

Пак доаѓаме до тоа дека може со цени да бидат поскапи од нормала ама да бидат достапни и за македонските туристи. Значи сума сумарум, ако имам 1000 евра на страна и ако сакам да одам на одмор, ако пресметам дека за 5 дена во Охрид ќе ми требаат 600 евра (смештај, пат и паушално пресметан трошок) и ако пресметам дека ќе ми требаат 600 евра и за во Грција, со 6 раце ќе потпишам да одам на море, јебига.
Монте Карло? :pos:

Си бил ли во Монте Карло да го споредуваш со Охрид? ААааахахахха
Овде на форумов нема само тролови. Има глупави, неедуцирани непрошетани тролови.

Ајде батали тоа. Сега збориш 600 евра грција 600 евра Охрид.
Си бил во пекара во грција? Извини во Охрид четврт бурек ти е 60-70 денари.
Бо грција едно мочато тријаголниче ти е 3 евра. 180 денари.
Оди бе утепајте се со бројкиве што ги мелете. Земете прошетајте и видете ги цените.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.081
Поени од реакции
2.040
Монте Карло? :pos:

Си бил ли во Монте Карло да го споредуваш со Охрид? ААааахахахха
Овде на форумов нема само тролови. Има глупави, неедуцирани непрошетани тролови.

Ајде батали тоа. Сега збориш 600 евра грција 600 евра Охрид.
Си бил во пекара во грција? Извини во Охрид четврт бурек ти е 60-70 денари.
Бо грција едно мочато тријаголниче ти е 3 евра. 180 денари.
Оди бе утепајте се со бројкиве што ги мелете. Земете прошетајте и видете ги цените.
Војводо Хајнекен во Минхен имат друг вкус за 4,5 евра,Мерцедес вкус а во Охрид вкусот е на Југо 45
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.444
Поени од реакции
109.263
Монте Карло? :pos:

Си бил ли во Монте Карло да го споредуваш со Охрид? ААааахахахха
Овде на форумов нема само тролови. Има глупави, неедуцирани непрошетани тролови.

Ајде батали тоа. Сега збориш 600 евра грција 600 евра Охрид.
Си бил во пекара во грција? Извини во Охрид четврт бурек ти е 60-70 денари.
Бо грција едно мочато тријаголниче ти е 3 евра. 180 денари.
Оди бе утепајте се со бројкиве што ги мелете. Земете прошетајте и видете ги цените.
Не знам зашо ме вреѓаш, јас ниту ти се обратив на тебе ниту навредив некого, едноставно мене лично цените во Охрид ми се неосновано превисоки и затоа не одам на одмор или викенд таму, толку.

Друго, нема да те навредам и ја тебе, не се спуштам на тоа ниво, ама побогу ако знаеш да читаш ќе видиш во мојот прв пост дека спомнувам оти кај едно место за тоа дали ќе оди човек не е пресудно колку е бурекот или дали еспресото е 20 денари поскапо од Скопје, туку целокупната слика, смештај, паркинг, храна, пиење, услуга, атмосфера итн.

Еве ај пошо ме прозва, не јадам ни бурек ни пецива во Грција, идам во ЛИДЛ си пазарам за секој ден работи, јадам гиро, јадам морска храна по ресторани, пици итн. Некој проблем тука? Кур ме заболе и 80 евра да е бурекот во Грција, ако проценам дека е убаво местото ќе ги дадам парите и ќе одам.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.234
Поени од реакции
3.725
Монте Карло? :pos:

Си бил ли во Монте Карло да го споредуваш со Охрид? ААааахахахха
Овде на форумов нема само тролови. Има глупави, неедуцирани непрошетани тролови.

Ајде батали тоа. Сега збориш 600 евра грција 600 евра Охрид.
Си бил во пекара во грција? Извини во Охрид четврт бурек ти е 60-70 денари.
Бо грција едно мочато тријаголниче ти е 3 евра. 180 денари.
Оди бе утепајте се со бројкиве што ги мелете. Земете прошетајте и видете ги цените.
Па со оглед на кириите, платите и сите трошоци што ги има локална пекара во Грција, не гледам што е проблемот во 3 евра за пециво.

И прилично сум сигурен дека на 3 евра за пециво во Грција, има помал ќар отколку на 1.5 евра пециво во Охрид.

Како и да е, не мора да одам во Охрид, само не се жалете вон сезона дека е пустелија. Ако сметате дека Охрид е врвот на угостителството во однос на понуда, квалитет и цени, сте се заебале гадно.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Не знам зашо ме вреѓаш, јас ниту ти се обратив на тебе ниту навредив некого, едноставно мене лично цените во Охрид ми се неосновано превисоки и затоа не одам на одмор или викенд таму, толку.

Друго, нема да те навредам и ја тебе, не се спуштам на тоа ниво, ама побогу ако знаеш да читаш ќе видиш во мојот прв пост дека спомнувам оти кај едно место за тоа дали ќе оди човек не е пресудно колку е бурекот или дали еспресото е 20 денари поскапо од Скопје, туку целокупната слика, смештај, паркинг, храна, пиење, услуга, атмосфера итн.

Еве ај пошо ме прозва, не јадам ни бурек ни пецива во Грција, идам во ЛИДЛ си пазарам за секој ден работи, јадам гиро, јадам морска храна по ресторани, пици итн. Некој проблем тука? Кур ме заболе и 80 евра да е бурекот во Грција, ако проценам дека е убаво местото ќе ги дадам парите и ќе одам.
Па знам дека пазариш во Лидл и јадеш гиро во грција пошто тоа е најефтино.
Ждери како вол во грција како што ждерите во Охрид па после ке видиме дали се исти цените.
Испод 100-150 евра во грција во ресторан не си. збориме 2јца по 1-2 пијачки оброк и салати.
Во Охрид за 9,000 денари 6 саати ке киснеш во ресторан.

Констатираш дека 600 евра во Охрид и 600 евра во грција е исто.
Сваќаш дека не е така епа после не ти е битно дали е 80 евра или бурекот е поефтин.

Не мешај баби и жаби. Ако одите на одмор како цигани во грција бидете цигани до крај и одете и во Охрид така.
Пазари во Кам маркет. имаш газирана вода 18 денари, паштета 17 денари, леб 29 денари и ич нема да потрошиш.

Кењате како Охрид има исти цени со грција а врска нема.
Порција паста во Охрид оди еве 300-350 денари. Во Грција истата паста е 15-16 евра. Како Охрид е исто скапо како грција?
Очигледно зборите на памет.
Автоматски споено мислење:

Па со оглед на кириите, платите и сите трошоци што ги има локална пекара во Грција, не гледам што е проблемот во 3 евра за пециво.

И прилично сум сигурен дека на 3 евра за пециво во Грција, има помал ќар отколку на 1.5 евра пециво во Охрид.

Како и да е, не мора да одам во Охрид, само не се жалете вон сезона дека е пустелија. Ако сметате дека Охрид е врвот на угостителството во однос на понуда, квалитет и цени, сте се заебале гадно.
не ни оди, дајбоже помалку дебили како тебе да идат. И не ме ставај множина. Ниту сум од Охрид ниту пак имам имот во Охрид.
Само гледам колку лажете и зборите на памет. Очигледно одамна не одите надвор од МКД за да ги видите цените.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.234
Поени од реакции
3.725
Па знам дека пазариш во Лидл и јадеш гиро во грција пошто тоа е најефтино.
Ждери како вол во грција како што ждерите во Охрид па после ке видиме дали се исти цените.
Испод 100-150 евра во грција во ресторан не си. збориме 2јца по 1-2 пијачки оброк и салати.
Во Охрид за 9,000 денари 6 саати ке киснеш во ресторан.

Констатираш дека 600 евра во Охрид и 600 евра во грција е исто.
Сваќаш дека не е така епа после не ти е битно дали е 80 евра или бурекот е поефтин.

Не мешај баби и жаби. Ако одите на одмор како цигани во грција бидете цигани до крај и одете и во Охрид така.
Пазари во Кам маркет. имаш газирана вода 18 денари, паштета 17 денари, леб 29 денари и ич нема да потрошиш.

Кењате како Охрид има исти цени со грција а врска нема.
Порција паста во Охрид оди еве 300-350 денари. Во Грција истата паста е 15-16 евра. Како Охрид е исто скапо како грција?
Очигледно зборите на памет.
Автоматски споено мислење:


не ни оди, дајбоже помалку дебили како тебе да идат. И не ме ставај множина. Ниту сум од Охрид ниту пак имам имот во Охрид.
Само гледам колку лажете и зборите на памет. Очигледно одамна не одите надвор од МКД за да ги видите цените.
Не брат, не сум се прибрал во МК. Можам лекции географија да ти држам кај сум бил. Затоа и ти зборам, дека Охрид е несразмерно скапо.

Уживај дека паста во Охрид е 350 денари.
 
Член од
18 февруари 2024
Мислења
14
Поени од реакции
6
Поентата е и тие странци да бидат задоволни, да добијат максимум за своите пари и за некој месец година пак да дојдат а не Охрид да биде само еднократно патување. Не бива Македонски трошоци и плати на персонал, а цена на услугата како да си Шпанија и сл
Видиш, имаш од бенелукс што неколку години по ред идат охрид па никому ништо. Ја не знам дали хотел со 5 ѕвезди си плаќал, ама ја со жената пред 2 год поминавме 7 ноќи со доручек и поглед на езеро за 210 евра вкупно, и тоа доручек шведска маса. Бевме елшани сместени, нарачавме пица пештани газдата запали мотор отиде ни донесе. Секогаш ко сум бил охрид сум имал убаво искуство, а грција 5 евра пиво колку и да е море море е скапо. На охрид едино му фали конечно автопатот да се заврши после 10+ год. Скопје со сиот бетон усвитен на лето без воздух е поскап од охрид. Доста кењате веќе. Да во центар во најпрва зона платив 200 ден паркинг ама за 5 саати, у дубровник ти е 40 евра саат паркинг. Башка паркингот што секогаш е скап, се тоа за да се демотивираат луѓето кола да палат. За кафе што пиев во центар буквално до езеро, фалеше само нозе да брцнам во вода платив 80 ден.
Автоматски споено мислење:

Не брат, не сум се прибрал во МК. Можам лекции географија да ти држам кај сум бил. Затоа и ти зборам, дека Охрид е несразмерно скапо.

Уживај дека паста во Охрид е 350 денари.
Еве ја лани во хамбург германија за најобичен бургер платив 20 евра. Во немо пица беше 300 ден, тоес 5 евра. Во аланија турција тост беше 10 евра, дупло повеќе. Што е поскапо сеа? Во рим кафе и кроасан 10 евра. Штом странци идат не им е скапо
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Не брат, не сум се прибрал во МК. Можам лекции географија да ти држам кај сум бил. Затоа и ти зборам, дека Охрид е несразмерно скапо.

Уживај дека паста во Охрид е 350 денари.
Ама неколку пати те цитирам тебе џабе гуман нерви и време. Гледаш дека тролаш.

Хотел Тино
- Капучино 90 денари
- Смирноф, Абсолут водка = 180 денари
- РЕД БУЛ - 220 денари
- ЦЕЗАР САЛАТА = 360 денари


FIKI beach bar & restaurant (рандом место најдов на прв крак)
- Капучино 5 евра = 300 денари
- Смирноф, Абсолут водка 9 евра = 540 денари
- РЕД БУЛ 7 евра = 420 денари
- ЦЕЗАР САЛАТА 11 евра = 670 денари


Битно 600 евра у Охрид е исто 600 евра во Грција :pos:
Ако сакате и маркетите ке ги споредуваме пошто секако како цигани одите во грција барем како цигани и во Охрид уживајте?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom