Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Уф што сакам на сите шекиевци од државава, да им ораганизраат еден подолг престој во западна држава ама во маало со имигрантите „доктори и инжинери“ - па да каже дали срањата им се дешаваат само на „расистите“ или на сите белци. :unsure:
Автоматски споено мислење:

...истражување што не би поминало под реder review.
Поправено.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
73
Поени од реакции
124
Да, сигурно тоа им се случува на сите белци, а не само на расистите. Ова е класичното gaslighting што од страна на расистите сум го приметил: секој негативен однос кон нив поради нивниот расизам го интерпретираат како дискриминација бидејќи се бели.
Едно е дури и само некого да антагонизираш (што секако е неприфатливо), друго е the backbone на општеството да го теретиш со давачки само за да издржуваш некој кој нема намера да прави нешто корисно туку само да цеди како паразит. Фино што во quote ми го избриша делот кој не ти се допадна а беше важен во тој контекст.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.483
Поени од реакции
1.475
Истражување со мал број на примероци и без никаква контролна група. Ова е типично за истражување што не би поминало под peer review.
Чим ја прочита студијата, колку примероци беа истражувани во студијата?
Биологијата не ја негира трансродовоста како општествена појава. Сум го објаснил ова многу пати. Не фантазирајте дека биолозите се на ваша страна.
Биологијата не ги проучува опшествените појави. Си бил во училница некогаш?

Sociology is the study of social life, social change, and the social causes and consequences of human behavior.

Biology the study of living organisms, divided into many specialized fields that cover their morphology, physiology, anatomy, behavior, origin, and distribution.

Кажи ако ти треба превод.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Чим ја прочита студијата, колку примероци беа истражувани во студијата?
Биологијата не ги проучува опшествените појави. Си бил во училница некогаш?

Sociology is the study of social life, social change, and the social causes and consequences of human behavior.

Biology the study of living organisms, divided into many specialized fields that cover their morphology, physiology, anatomy, behavior, origin, and distribution.
Само 16 мајки на машки деца со GID.
Точно дека не ги проучува, тоа ми е поентата. Биологијата нема нигде во неа никакво тврдење што и се противречи на трансродовоста, која е целосно општествена појава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Западот реши да си пука во нога фаворизирајќи мрзливи илегалци на сметка на населението кое ги направи тоа што се (или беа), особено во Северна Америка.
Нема врска ова со народот во западните држави.
Ова дури не е ни директно од политичарите, туку од олигархијата која ги контролира политичарите и државите... Тоа не е „теорија на завера“, туку буквално е завера. Дефакто е завера.


Едно е дури и само некого да антагонизираш (што секако е неприфатливо), друго е the backbone на општеството да го теретиш со давачки само за да издржуваш некој кој нема намера да прави нешто корисно туку само да цеди како паразит.
Културен марксизам, тоа е шемата што ја тераат и според културниот марксизам сите малцинстава од секој облик, секогаш треба да бидат пред мнозинството.

 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Едно е дури и само некого да антагонизираш (што секако е неприфатливо), друго е the backbone на општеството да го теретиш со давачки само за да издржуваш некој кој нема намера да прави нешто корисно туку само да цеди како паразит. Фино што во quote ми го избриша делот кој не ти се допадна а беше важен во тој контекст.
За какви давачки збориш точно не сум сигурен.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.483
Поени од реакции
1.475
Само 16 мајки на машки деца со GID.
Точно дека не ги проучува, тоа ми е поентата. Биологијата нема нигде во неа никакво тврдење што и се противречи на трансродовоста, која е целосно општествена појава.
Точно, затоа што Биологијата работи на Пол, не на Род. Родот е сврзан со јазикот, не Биологијата.

Брат на една пријателка сака да направи транзиција. И таа е геј, ама ја гледам не прифаќа баш транс.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Точно, затоа што Биологијата работи на Пол, не на Род. Родот е сврзан со јазикот, не Биологијата.

Брат на една пријателка сака да направи транзиција. И таа е геј, ама ја гледам не прифаќа баш транс.
Не, родот постои како термин во повеќе науки, не само во јазикот.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.483
Поени од реакции
1.475
Не, родот постои како термин во повеќе науки, не само во јазикот.
Само во јазикот, сега и во имагинарни науки.

1710264896275.png

Американските Олигарси сакаа да намалат население, и затоа ја појачаа оваа порака на сите страни. Ко ќе те стават на хормоните и под нож, ти си веќе скопан, не можеш да се размножуваш, и си доживотен пациент по болници. Наместо да бидеш независна личност, ќе бидеш паразит на опшеството.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.653
Поени од реакции
82.443
Американските Олигарси сакаа да намалат население, и затоа ја појачаа оваа порака на сите страни.
Како што веќе реков личи така, дека тоа е целта. Ама и не личи, туку повеќе личи дека сакаат едно население да заменат со друго. Според она што го готват, личи како да сакаат рационалните слоеви да ги заменат со нерационални, кои веројатно ќе бидат (баш ради тоа) полесни за контрола. Да бидат сите ко Шекспир или алкаеда/кунта-кинте. Да нема друго.
Значи, глобалниот наратив е Океј си, ако си: нерационален Шекспир, кој си измислува значења на зборови, не може когнитивно исправна реченица да склопи и тн., или ако си припадник на другиве две гореспоменати групи, кои според официјални статистики, се групите со нанизок коефициент на интелигенција у свет.

Нивниот наратив е тој. Или да си алкаида/кунтакинте или да си идиот. Затоа и ја туркаат, кај едниве, апсолутно нерационалната тема околу тоа колку Исламот е добар, муслиманите се добри нека дојдат у христијанскиве земји, from the River to the Sea и сл... Тоа стварно нема логика, некој како Шекспир да го турка, пошто муслиманите него прв би го убиле. Али у никој случај тоа не е најнелогичната ствар на овој безумен култ.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.595
Поени од реакции
33.929
Еден Боинг кој беше етаблон во индустријата, што се дешава таму (посебно во последнава деценија)? Што се случува во компании каде наместо по меритократија, се наградува и се вработува по принцип на „разновидност“ и „правична“ застапеност на црнци/арапи/цигани, дури и ментално болни и инвалиди, без разлика колку се способни да работат одговорни и захтевни работни обврски?
Ama go zapna Boing… Vaka, DEI ne e nekoja conspiracy teorija i samo oti go procita za Boing ja ispovrza deka ne im ide samo i samo zaradi toa. Odednas prestana da postoi nesposobnost? Loso menadzura je, glupavi odluki? Pred DEI site golemi kompanii rabotea besprekorno i nikoj nisto ne gresese? Nema vrska kakva nezainteresirana mladina dojde vo rabotnata sila na primer kako eden primer? Boing ta Boing, eve jas rabotam vo golema firma koja vo 2020 imase revenue od 6.6b a 2023 belezese 20.6b i sega? DEI im e u javna programa i polisa so koja paradiraat po reklami, sekoj quarter dobivam survey kako se osekam u slucaj da ne sum se predomislil. Ima rabotno sposbni koi se gej oti ne razberes? Drugo, koga intervjuirame ima eden procent koj e rezerviran za personality hires i ne se vraboteni za skills tuku za team fit i energija, e sega im se pogodi na site geevi sto, generaliziram, se takvi i jadat golem del ako ne i cel toj procent.

Буквално тоа ти е најочигледниот показател дека Пакс Американа е во забрзана надолна спирала... Буквално во надолна спирала, и point of no return веќе е поминат.
Тоа дека „сега сеуште се јаки“ е како оној вицот за типот што скокнал од стокатница. На секој нареден спрат си велел „so far, so good“. Да САД сеуште не се паднати, ама...
Ama?
Kaj i da e?
Tik tak?
Gotovo?
Sto te gledam cuden.

Ako e taka, ednas navivas da padnat a drugpat mnogu zagrizen za ulicite im niz san francisko? Ta ostaj gi neka se doutepat. Neli point of no return e dojdeno, so gubis nervi oti Boinzi im imale problemi do tolku ili deka noviot na Disney flopnal? Takvi mali pobedi ti pravat kejf kako odmazda za sto pravat vo svetot? DEI ke im e krajot, aha. I wish.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.832
Поени од реакции
41.022
ДЕИ не смее да биде имплементирано каде што од работниците се очекува да имаат мозок и да го користат. Секој мора да влезе да работи според спремност.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.483
Поени од реакции
1.475
Во глобала не ти е далеку мислењето од моето.

Како што веќе реков личи така, дека тоа е целта. Ама и не личи, туку повеќе личи дека сакаат едно население да заменат со друго.
Наталитетот е многу лош во Америка, затоа увезуваат нови. Ама увезените не се генијалци, не можат да заменат инжинери и висок кадар. Тие се тука дојдени за ниска физичка работа, ништо друго не можат да заменат. Можеби и cannon fodder ако треба да ги пуштат преку океан.
Ama go zapna Boing… Vaka, DEI ne e nekoja conspiracy teorija i samo oti go procita za Boing ja ispovrza deka ne im ide samo i samo zaradi toa.
Кој вика дека е теорија на заговор? Не е, чиста комуњарска тактика, НКВД без пајпи се ДЕИ.

А за Боинг, кога вработуваш кумбаја а не луѓе што имаат две чисти, ќе паѓаат авионите. Нема тука никаков заговор.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043

Ова е голема загуба за флоридските фашисти чија цел беше преку нејасниот говор со кое беше напишан Don't Say Gay да ја ограничат слободата на говор на наставниците. :jeeee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom