Најекономично греење и ладење

Член од
16 април 2019
Мислења
378
Поени од реакции
531
Три месеци вака е цело време црни, на недела дена ги чистам. А за дупката сам сум крив сега мора нови филтри, ке пробам и со прочистувач на воздух да видам не е работа ова. (n)

Nema potreba filter da kupuvas a i dali ke najdes e prasanje jas letovo sam si napraviv plus dodaten filter koj stoi nad klimata i toa od mreza protiv komarci i toa duplo e staviv a ramkata e od plastiki za prikrivajke na kabel tenok na slikata ke go vides levo od dvata filtri sto se od klimata
I ti moze so malo parce na mreza plasticna ili pak kupi pogolema cedalka za caj i mrezickata e iseci e zalepi nad dupkata a toa sto crne e stranicno od usis na vazduh mozebi premnogu se puse vo prostorijata i ostava traga na plastikata.
 

Attachments

Член од
26 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Nema potreba filter da kupuvas a i dali ke najdes e prasanje jas letovo sam si napraviv plus dodaten filter koj stoi nad klimata i toa od mreza protiv komarci i toa duplo e staviv a ramkata e od plastiki za prikrivajke na kabel tenok na slikata ke go vides levo od dvata filtri sto se od klimata
I ti moze so malo parce na mreza plasticna ili pak kupi pogolema cedalka za caj i mrezickata e iseci e zalepi nad dupkata a toa sto crne e stranicno od usis na vazduh mozebi premnogu se puse vo prostorijata i ostava traga na plastikata.
Цигара немам запалено таму, климата е монтирана после реновирање на станот. Може да подига уште прашина ке земам и прочистувач на воздух.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Цигара немам запалено таму, климата е монтирана после реновирање на станот. Може да подига уште прашина ке земам и прочистувач на воздух.
Зошто ти поцрнува не знам..
Ама сигурно знам дека прочистувач нема да ти го реши проблемот!
И друго.. како така лесно си барате(купувате) лек, кога не ја знаете болеста?

Земи прво влажно марамче, истриј! Види, паѓа ли, не паѓа!
Ако паѓа, што паѓа!?
Ако не паѓа, проблем со самата пластика!
Па едно по едно елиминирај ги можностите.
Автоматски споено мислење:

IMG-4508 IMG-4507 IMG-4505">https://i.ibb.co/GWyrmKT/IMG-4504.jpg" alt="IMG-4504" border="0"></a> IMG-4508 IMG-4507 IMG-4505
Еве друже
Мене вака слично ми поцрне на пвц врата(према балкон). Се допирале тоа железата од оковот, и доволно било само благо триење за да остави (ај да не речам исти) флеки.
Провери и тоа, дали има допир и триење..
IMG_1800.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Па скоро цело време е вклучено да прочистува .
Lesno se proveruva dali jonizatorot e pričinitel. Temelno isčisti se ubavo i potoa ne go koristi jonizatorot, ako pak se sobere crnila togaš ne sum vo pravo.
Inače jonizatorot e reklamen trik ama baš ništo ne pročistuva....
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.549
Поени од реакции
5.159
Цигара немам запалено таму, климата е монтирана после реновирање на станот. Може да подига уште прашина ке земам и прочистувач на воздух.
Sto prasina imas doma be drugar? So dve kucinja sum postojano trcaat niz doma pa nemam vakvi fleki od "prasina"
 
Член од
26 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Sto prasina imas doma be drugar? So dve kucinja sum postojano trcaat niz doma pa nemam vakvi fleki od "prasina"
[/QUOTE
Sto prasina imas doma be drugar? So dve kucinja sum postojano trcaat niz doma pa nemam vakvi fleki od "prasina"
Надворешната единица кај што е поставена е многу проодна улица и има доста прљавштина, може и до тоа да е проблемот незнам што да кажам.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.742
Поени од реакции
4.095
Baki zlaten ne ti zborim napamet, kaj mene koga raboti jonizatorot dva tri dena se nafaća nešto slično, nekoja mnogu fina crna prašina, vo mnogu pomala mera, ama slična takva, negativnite joni sobiraat pozitivni joni i gi lepat za sebe, ako nema takov filter na klimata a gleam deka nema si dobivaš prašina so golemina od 1 mikron .... poradi toa jas toa ni pod razno ne go koristam.
Gleam deka jas ti zboram ama kako kanti da tropaat, što e teško da probaš ete ne razbiram....
 
Член од
26 јануари 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Baki zlaten ne ti zborim napamet, kaj mene koga raboti jonizatorot dva tri dena se nafaća nešto slično, nekoja mnogu fina crna prašina, vo mnogu pomala mera, ama slična takva, negativnite joni sobiraat pozitivni joni i gi lepat za sebe, ako nema takov filter na klimata a gleam deka nema si dobivaš prašina so golemina od 1 mikron .... poradi toa jas toa ni pod razno ne go koristam.
Gleam deka jas ti zboram ama kako kanti da tropaat, što e teško da probaš ete ne razbiram....
Другар климата уште вчера е целосно исчистена, и јонизаторот е исклучен па сеа ке видам како ке биде сепак благодарам на совет.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.550
Поени од реакции
3.902
Ima nekoj infoo gledam novi modeli Gree s nordic..?
btw za 7/8 dena kese montira kaj moj blizok gree Airy pro 12 okolu 25/6 kvadrati ke spodelime sto/kako
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
339
Поени од реакции
492
Ima nekoj infoo gledam novi modeli Gree s nordic..?
btw za 7/8 dena kese montira kaj moj blizok gree Airy pro 12 okolu 25/6 kvadrati ke spodelime sto/kako
Отворив и јас на нивната веб страна баш да видам што модел е.
Она што ми е чудно на енергетската е тоа како може PdesignH да биде повисок за топла зона а понизок за средна зона?
Gree S 3.5kw моделот има Pdesign за топла зона 3.5kw што е невозможно многу. Значи прајме муабет за надворешна тенпература од +2°
Треба да е клима од 7kw предвидена за просторија од голема квадратура па тогаш можеби ќе има толку висок Pdesign.
И потоа на истиот модел Pdesign опаѓа за средна зона на 3.0kw.
Па како е можно?
Нели топлинските загуби се зголемуваат како надворешната температура опаѓа а не обратно.
Ај можеби тимот Грее
@Strelec и @Sv B ќе објасни

20240310_205758.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.550
Поени од реакции
3.902
Отворив и јас на нивната веб страна баш да видам што модел е.
Она што ми е чудно на енергетската е тоа како може PdesignH да биде повисок за топла зона а понизок за средна зона?
Gree S 3.5kw моделот има Pdesign за топла зона 3.5kw што е невозможно многу. Значи прајме муабет за надворешна тенпература од +2°
Треба да е клима од 7kw предвидена за просторија од голема квадратура па тогаш можеби ќе има толку висок Pdesign.
И потоа на истиот модел Pdesign опаѓа за средна зона на 3.0kw.
Па како е можно?
Нели топлинските загуби се зголемуваат како надворешната температура опаѓа а не обратно.
Ај можеби тимот Грее
@Strelec и @Sv B ќе објасни

Прегледај го приврзокот 409367
Jas pak zaprimetiv deka vnatresnata e kompletno dr,izvedba i deka e 77sm,(najmala do sega)sto sum videl od Gree vaka na sliki mi lici mm, na od daikin...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.550
Поени од реакции
3.902
Отворив и јас на нивната веб страна баш да видам што модел е.
Она што ми е чудно на енергетската е тоа како може PdesignH да биде повисок за топла зона а понизок за средна зона?
Gree S 3.5kw моделот има Pdesign за топла зона 3.5kw што е невозможно многу. Значи прајме муабет за надворешна тенпература од +2°
Треба да е клима од 7kw предвидена за просторија од голема квадратура па тогаш можеби ќе има толку висок Pdesign.
И потоа на истиот модел Pdesign опаѓа за средна зона на 3.0kw.
Па како е можно?
Нели топлинските загуби се зголемуваат како надворешната температура опаѓа а не обратно.
Ај можеби тимот Грее
@Strelec и @Sv B ќе објасни

Прегледај го приврзокот 409367
Vikash ke kazat ....?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.600
Поени од реакции
7.396
Отворив и јас на нивната веб страна баш да видам што модел е.
Она што ми е чудно на енергетската е тоа како може PdesignH да биде повисок за топла зона а понизок за средна зона?
Gree S 3.5kw моделот има Pdesign за топла зона 3.5kw што е невозможно многу. Значи прајме муабет за надворешна тенпература од +2°
Треба да е клима од 7kw предвидена за просторија од голема квадратура па тогаш можеби ќе има толку висок Pdesign.
И потоа на истиот модел Pdesign опаѓа за средна зона на 3.0kw.
Па како е можно?
Нели топлинските загуби се зголемуваат како надворешната температура опаѓа а не обратно.
Ај можеби тимот Грее
@Strelec и @Sv B ќе објасни

Прегледај го приврзокот 409367
Proizvoditelot e toj sto ja izbira vrednosta za Pdesignh i moze da izbere sto saka....megutoa ako izbere pregolema vrednost za Pdesigh ke se namali SCOPot.... isto vazi i obatnoto....ako izbere niska vrednost za Pdesignh togss SCOPot ke bide pogolem.
Ja za drugi pravila neznam, nepratam dali nesto e smeneto so regulativite.
Eve eden Daikin, Sensira model so isto taka izbran povisok Pdesignh vo Topla zona 4.46 od Pdesignh za Sredna zona 3.90.

air-conditioner-sensira-ftxc50d-18000~49481.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom