Serie A 2023/24

И Скудетото оди кај...


  • Вкупно гласачи
    133
  • Гласањето е завршено на .
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.665
Поени од реакции
3.601
Какви се тоа смешни фудбалери Дибала и Лукаку.

Просто е неверојатно колку уствари имаат паднато во форма.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.114
Bravo Roma,jaka so noviot allenatore De Rossi. Malce pojaka od kisela voda:bravobe:
 
Член од
18 март 2022
Мислења
231
Поени од реакции
799
Колку јувенташки нокти ли се изгрицкани вечер бог знае
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.222
Поени од реакции
3.219
Bravo Roma,jaka so noviot allenatore De Rossi. Malce pojaka od kisela voda:bravobe:
Барем излегоја машки изиграја фудбал и знаат кај се слабостите сега..а не како во минатото бранисе во шише пикнати..
Надмоќен е Интер на секоја позиција тоа е тоа ..
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
381
Поени од реакции
1.276
Супер импакт на Де Роси овие неколку утакмици, особено на психолошки план, ама она не е физички одржлива игра, барем не во овој момент, со овие играчи, во оваа форма.

Едно нешто што го обожавам кај италијанските тренери е гејм менаџментот, структурата и распоредот на фазите на игра, нешто за што голем дел од играчите кои доаѓаат од други лиги им треба време да го навикнат, а исто така ги прави италијанските тимови многу незгодни за англиските на пример, кои играат константно брз фудбал на ура.

Тука Де Роси дебело потфрли вчера, пресингот, агресивната игра изгледаше одлично, но во моментот кога требаше да нагазат топка, да одморат, а истовремено да го неутрализираат противникот беа скроз изгубени. Огромна луфта меѓу одбрана и среден ред, некоординираност меѓу играчите, Интер имаше простор колку што им душа сака да ја игра својата игра и ја отклучуваа одбраната ко ништо, единствена пречка вчера им беше дождот кој се истури и го отежнуваше протокот на топката, па правеа некои неисфорсирани грешки и лоши одлуки во пас играта кои обично не ги прават. И пак дадоа 4 гола.

Во секој случај, Рома има големи шанси да обезбеди ЛШ, иако конкуренцијата е голема, никој не отскокнува со некоја којзнае каква константност, атмосферата во тимот изгледа добро, а некогаш тоа е сè што е потребно to tip the scales.
 
Последно уредено:
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.859
Поени од реакции
9.122
Тука Де Роси дебело потфрли вчера, пресингот, агресивната игра изгледаше одлично, но во моментот кога требаше да нагазат топка, да одморат, а истовремено да го неутрализираат противникот беа скроз изгубени. Огромна луфта меѓу одбрана и среден ред, некоординираност меѓу играчите, Интер имаше простор колку што им душа сака да ја игра својата игра и ја отклучуваа одбраната ко ништо, единствена пречка вчера им беше дождот кој се истури и го отежнуваше протокот на топката, па правеа некои неисфорсирани грешки и лоши одлуки во пас играта кои обично не ги прават. И пак дадоа 4 гола.
Се слагам со се што си пишал, ама овој тим на Рома, а и многу подобри тимови од неа не можат да нагазат на топка против овој Интер. Можеа само да се напикаат у шеснаесетник и да се молат да се одбранат. Против ваков пресинг каков што игра Интер без топка, а и транзициите и бесконечните додавања и префрлања на тежиште на игра и ширење на противнички одбрани многу тешко се игра.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
381
Поени од реакции
1.276
Се слагам со се што си пишал, ама овој тим на Рома, а и многу подобри тимови од неа не можат да нагазат на топка против овој Интер. Можеа само да се напикаат у шеснаесетник и да се молат да се одбранат. Против ваков пресинг каков што игра Интер без топка, а и транзициите и бесконечните додавања и префрлања на тежиште на игра и ширење на противнички одбрани многу тешко се игра.
Апсолутно, малку лошо се изразив можда, под нагазување на топка повеќе мислев на успорување на темпото, макар било со препуштање на топката на противникот, но организирано и цврсто бранење без допуштање на многу шанси. Интер доста често тоа го прави успешно, и особено добро го правеше под Конте, и мислам е нешто за што Рома има колку-толку дефанзивен капацитет.

На пример компактноста меѓу линиите, тие на почеток на второ излегоа со толку хазардерски пристап што премногу често се дешаваше ваков гап меѓу одбрана и среден ред, апсолутно недозволиво кога имаш позитивен резултат и противник кој неверојатно ефикасно користи вакви ситуации.
1707645315956.png

Од друга страна, кога се напикаа во шеснаестерец малце подоцна (кога им падна газот) на Интер му беше многу потешко да игра во напад, особено ради дождот, често се плеткаа со топката и, сè до голот на Бастони кој беше класична контра, тешко стигаа до чиста шанса за удар. Доколку од старт на второ така пристапеше Де Роси, мислам дека шансите да извлечат позитивен резултат ќе беа поголеми.

Вака, блицкриг пресврт, и после тоа Интер рутински си ја приведе работата до крај.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.419
Поени од реакции
109.180
De Rossi: "Inter ima najjaču ekipu i tu dileme nema. Zaslužena pobjeda.

Gol Thurama? Burno sam reagovo u prvom momentu, ali kad sam ponovo vidio situsciju shvatio sam da Thuram nije uticao na Rui Patricia i da offsidea nema, sudije su ispravno postupile."

Џентлменска изјава на Де Роси, да беше Мурџо гарант трета светска војна ќе започнеше и ќе се скараше со пола свет. Го поштував како фудбалер, се надевам нема да ме натера со пичкарски изјави да го замразам како тренер.
 
Член од
26 септември 2023
Мислења
65
Поени од реакции
188
De Rossi e neso najdobro so i se ima deseno na Roma posle dolgo vreme, kazav i istiot den koga dojde vo klubov kako trener, ako uspee da nametne mentalitet kaj so ke se nadigruvaat so sekoj pak ke bide nesto od klubov. Iako izgubija vcera pokazaa muda makar toa bilo edno poluvreme, nekoj sto se smatra za Scudetto ekipa nalik Juventus ne mozese golot da go vidi na Sommer. Zasluzena pobeda na Inter,poiskusni se pouigrani se so trenerot se 4-5 godini, za klasata na fudbalerite ne ni zboram. Top 4 godinava za Roma i toa e toa so ovoj sostav. Lukaku ne bi go otkupil zatoa sto toa sto saka da go igra DDR so nekoj spic kako Zyrkzee ili toj kalibar sto moze da proigra ne samo da stoi kako tanker napred bi bile 5 pati pojaki.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom