Work and travel USA

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Од тие што сте биле прошли години, дали резервиравте смештај од тука (без разлика дали куќа, апартман или нешто трето) и ако сте резервирале од тука, дали депозитот го плаќавте кога стигнавте или ви бараа да го платите уште претходно? (преку Money gram да префрлите пари или нешто така).
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
zdravo decki ova e malce od temava no kazete mi spodelede iskustvo za turisticka viza vo amerika dali lesno se dobiva kako ide procedurata? pozz :)
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
zdravo decki ova e malce od temava no kazete mi spodelede iskustvo za turisticka viza vo amerika dali lesno se dobiva kako ide procedurata? pozz :)
Најубаво е некој од горе ако имаш да ти гарантира. На пример тие од горе ќе прават свадба или ќе прават крштевка на дете и ти треба кума да бидеш или нешто слично. Не е толку тешко да се добие, они од таму треба да ти испратат гаранција дека кај нив ќе си сместена и причината за која те викаат, а ти треба тоа да го поднесеш во амбасада со уште некои документи.
 
Член од
10 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Кои документи треба да се дадат кога аплицираме за втора работа? (и некој совет плус ви би бил благодарен пошо ми е првa сезона na W&T) ?
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
90% не ја пријавуваат втората работа, ама и јас се двоумам. Ќе видам како ќе биди таму.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
a neshto rezime treba da se ima ?
Никакви документи. Одиш прашуваш за работа насекаде, оставаш број, некој можно е да ти даде да пополниш и еден вид на cv и тоа е тоа. Чекаш да ти се јават послем. Ако сакат да те пријават ќе ти побарат social number, пасош и толку.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
3
Ако некој сака информација за моето искуство е вакво.

Запишан сум прва на магистар со сите положени испити(6ки, 7ки и 9ки) од прв(т.е. седми) семестар. Зедов виза. Сум бил и предходно, во прва и втора година дури сум студирал(2011г./2012г). Паузирав со Америка во 2013 и 2014 година па тоа им беше едно од прашањата, зошто ме немало две години па пак сега аплицирам.

Генерално земено можам да кажам дека е построго од предходните два пати кога сум бил, тогаш интервјуто ми делуваше повеќе на формалност. Овај пат бев прашан:
1. Што учам и која година сум?
2. Што праев во двете години помеѓу периодот последен пат кога сум била USA и до сега.
3. Ме праша некој испити од последниот семестар кога ги полагам.
4. Што работат моите родители и дали си ги знам правата во USA.

Тоа е тоа, бидете само насмеани, културни и давајте кратки и јасни одговори без многу филозофирање и нема да имате никаков проблем. Доколку некој сепак е скептик и нема слични околности како моите, денес имав познаник од мојот град кој е 25г. на магистар и зеде виза, а му е прва година. Пак ќе речам немојте да си клавате на душа и да си правите притисок заради искуства на други апликанти кои не успеале. Секој со својата среќа.
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Зависи,нас лани за втора работа во цел град ни бараа да им дадеме ssn без тоа не не вработуваа
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dechki kakvi mi se shansite za viza,prva godina sum no kasnam edna godina? Ispitite site mi se polozheni :)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
А што е проблемот во пријавување на втората работа? Ок, ќе треба данок да си платиш али и така ќе ти се врати тоа (кад-тад).
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
А што е проблемот во пријавување на втората работа? Ок, ќе треба данок да си платиш али и така ќе ти се врати тоа (кад-тад).
И да не ја пријавиш пак ти одземаат данок од платата.. повеќе замарање ти е со спонзорот ако ја пријавиш, треба да чекаш многу да ти ја одобрат, мислам дека и ретко ги одобруваат. И пример ако работодавецот од кај што си имаш договор дознае дека имаш втора работа, може да не ти даде доволно саати или пак минимален број на саати да даде. Бар така правеа на некои јас кај што работев лани, затоа и криевме :)
 
Член од
17 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
Dechki kakvi mi se shansite za viza,prva godina sum no kasnam edna godina? Ispitite site mi se polozheni :)
Одлични шанси имаш, сигурно ќе те прашат оти касниш една година со уписот и за тоа спреми си добра приказна. Пари проблем во никој случај да не спомнуваш, подобро медицински нешто или смисли.
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
66
Поени од реакции
30
Доколку останам повеќе од датумот назначен на визата какви ќе бидат реперкусиите ? Пр да останам едно 4,5 години.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Доколку останам повеќе од датумот назначен на визата какви ќе бидат реперкусиите ? Пр да останам едно 4,5 години.
Многу не ги фаќаат. Ако те фатат ќе те депортираат одма и можно е да добиеш забрана за влез за одреден период.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom