Work and travel USA

Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
3та година сум, иначе на крај прашав зошто сум одбиен ми рече само дека не сум квалификуван и си стана си отиде.
Прашања имаше од типот која година сум на студии, што сакаш да правиш после дипломирање, дали сум патувал со авион, каде сум патувал и то одприлика..
е сеа страв ме фати:несвест:.. и јас сум трета и се ми е исчистено до сеа
стварно не ги сфаќам американциве што сакаат :uzi:
 
Член од
7 март 2013
Мислења
149
Поени од реакции
41
Дали има некој искуство со реаплицирање за виза, со сите положени испити на Економски, без роднински врски во САД, одбиен сум, дали вреди да се поднесе ново барање?
Исто на Економски, втора година, се положено - одбиен...иначе за реаплицирање 90% пак си одбиен, чим немавме среќа за прво аплицирање, тешко...
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Тие што ги имаат положено сите испити имат најголеми шанси да бидат одбиени. Не знам која е причината, ама таква политика си водат.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Тие што ги имаат положено сите испити имат најголеми шанси да бидат одбиени. Не знам која е причината, ама таква политика си водат.
До некаде си во право. Другарка ми беше минатата среда на интервју, прва година со три положени испити и дадоа виза, а пак другар втора година со два положени беше одбиен бидејќи немал доволно положени испити. Логиката не им ја знам стварно.........

B.t.w Се ми е положено но последниот предмет што го полагав во април не ми е внесена оценката. Подобро ли ќе биде да одам со 4/5 положени ?
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали има некој отидено со проблематичен индекс? Јас имам 3/4 положено, а едниот ми е паднат/одложен пошо полагав со телефонот во џеб. Предметот ми е одложен за следна испитна сесија(Јуни) и во индексот стои "предметот е одложан за Јунска сесија...(не пишува зошто). Има ли некој слични искуства да сподели за колкави ми се шансите? Економски факултет, прва година сум.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
^
Би требало да те праша за тоа во зависност дали ќе ти буричка низ индекс. Првото што ме праша беше за тоа, што се овие црвени букви ме праша. Му објаснив што и како, дека не сум знаел дека не треба мобилниот да биде во џеб али евентуално предметот ми беше положен. (Можеш да му кажеш дека ќе го полагаш сега во мај) Ме пуштија со 3 неположени од зимски и 1 оставен од втора.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
^
Би требало да те праша за тоа во зависност дали ќе ти буричка низ индекс. Првото што ме праша беше за тоа, што се овие црвени букви ме праша. Му објаснив што и како, дека не сум знаел дека не треба мобилниот да биде во џеб али евентуално предметот ми беше положен. (Можеш да му кажеш дека ќе го полагаш сега во мај) Ме пуштија со 3 неположени од зимски и 1 оставен од втора.
Само тоа беше тоа? Фаци, мрчења или си беше кул човекот? Фала на инфо :D
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Само тоа беше тоа? Фаци, мрчења или си беше кул човекот? Фала на инфо :D
Па да али интензивно така се дешава се у 30 секунди :D Со оглед на тоа што гужва..
Човекот кул си беше му ги објаснував предметите/ начинот на добивање оцена и тоа..
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.339
Едно прашање малце неповрзано со темата. Знае некој што услови бараат за туристичка виза?
 
Член од
21 април 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
апсолвент сум на економски со само еден неположен од зимски семестар и бев одбиен
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.862
Поени од реакции
11.484
Не знам колку врска има тоа ако си со сите положени. Ја сум втора, со сите положени и добив виза со интервју буквално од триесетина секунди. Некои други фактори можеби се во игра кои не ги знаеме.
Од тоа што чув денеска додека чекав, одбија 2-3 поради тоа што имале проблеми со испити, па студирале 1 година екстра поради тоа и слично. Али сигурно има и такви случаи кои добиле виза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom