Work and travel USA

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Сигурен си за ова? Јас имам слушнато дека може да уновчиш нивни чекови само со пасош.
Да да. Бев минатава година и имавме мал проблем со вадењето на SSN поради што неможевме да си ги уновчиме чековите.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Другарка лани цел месец го чекаше SSN и немаше никаков проблем со чековите. Не знам што има врска едното со другото.. си отвараш сметка у банка уште коа ќе стигнеш, ти треба само пасош за тоа.. и после чековите си ги ставаш у банкомат и на картица ти се парите. :toe:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Зависи од земјата/банката изгледа.

Јас 2те лета што бев, за да отвориш сметка во банка ти треба социјалниот број. Ти можеш најнормално да си земаш чекови, проблемот во нивно уновчување е што немаш сметка во банка дури да добиеш социјален број. Не знам во која банка без SSN може да се отвори сметка, ама во Washington Trust и Wells Fargo дефинитивно не може.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Е да зависи изгледа од банката.. во Bank of America не правеа проблем.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Има некој кој студира на Гоце Делчев - Штип и има добиено виза оваа година ?
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Има некој кој студира на Гоце Делчев - Штип и има добиено виза оваа година ?
Знам студенти што добија виза а студират таму. И ја лани добив виза а студирав на Гоце.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Знам студенти што добија виза а студират таму. И ја лани добив виза а студирав на Гоце.
Има има... а има ли некој шо ќе работи во Doubletree Hilton во Hyannis?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Знам студенти што добија виза а студират таму. И ја лани добив виза а студирав на Гоце.
Зошто знам дота луѓе кои се одбиени, а студираат во на Гоце и ме фати малку страв[DOUBLEPOST=1432145564][/DOUBLEPOST]
Има има... а има ли некој шо ќе работи во Doubletree Hilton во Hyannis?
Јас ќе работам во Hyannis во Shaw's and Star Market
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2013
Мислења
32
Поени од реакции
1
Јас онлајн ќе ја купувам картата пошо е дупло поефтина, ама ми бара американски број :/

Jas na amerikanskiot broj staviv samo 000, i me pusti na sledniot cekor, no posle koga treba da platis (biras vid na karticka i se toa) ti bara contry samo USA ili Canada i zip code so 5 cifri, i izgleda nie nemozeme online da platime. Ili se snajde nekako?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Jas na amerikanskiot broj staviv samo 000, i me pusti na sledniot cekor, no posle koga treba da platis (biras vid na karticka i se toa) ti bara contry samo USA ili Canada i zip code so 5 cifri, i izgleda nie nemozeme online da platime. Ili se snajde nekako?
Не бе, океј беше. Најдов нивни број, за адресата си ја внесов мојата. Само пази кога ќе плаќаш картичката да е на твое име, бидејќи се доплаќа ако тој со чија што картичка е платено не патува со тебе.
 
Член од
2 март 2013
Мислења
32
Поени од реакции
1
Не бе, океј беше. Најдов нивни број, за адресата си ја внесов мојата. Само пази кога ќе плаќаш картичката да е на твое име, бидејќи се доплаќа ако тој со чија што картичка е платено не патува со тебе.

a za printanje kako napravi? poso jas nemam printer pa dali mozam da go zacuvam biletot pa da odam da go isprintam?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
a za printanje kako napravi? poso jas nemam printer pa dali mozam da go zacuvam biletot pa da odam da go isprintam?
Дава еден линк, прати му го линкот на некој со принтер и нека ти ги испринта. Ама мислам дека линкот истекува после некое време, така да ако имаш некој познат со принтер прати му го линкот со картата одма и завршена работа.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Dechki abe na sekoj aerodrom treba niz customs da se pomini? Jas pominav vo LA ama potoa zedov vnatreshen let do SLC i si izlegov poshteno duri posle mi tekna deka mozhebi trebashe niz customs da pominam i vo SLC.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.861
Поени од реакции
11.482
Dechki abe na sekoj aerodrom treba niz customs da se pomini? Jas pominav vo LA ama potoa zedov vnatreshen let do SLC i si izlegov poshteno duri posle mi tekna deka mozhebi trebashe niz customs da pominam i vo SLC.
Мислам не, само на влез во САД, а ЛА ти бил влезот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5
Член од
25 мај 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo decki imam nekoi prasanje i sakam da mi odgovorite dokolku ste bile i ja znaete kako ide celata rabota:
1. so koja agencija podobra i polesno se sorabotuva i za viza i za drugi raboti?
2. kolku na total treba da platim pred da idam ?
3.kolku pati mozam da idam vo USA ako si bil ednas ke moze i slednata godina da ides?
4.koi uslovi treba da gi imam za da mozam da apliciram ?
5. vo koj mesec se trgnuva od MK?
amo moze nekoj da mi pomogne fala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom