Work and travel USA

Член од
5 декември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
45
@Дениција сакаше да кажи душегрижци, ситничари, ценкачи, лицемери, хомофоби, тирани, социјално неинволвирани, тешки носталгичари... НЕ
Најбитно од се треба да си спремен да го потиш газето на рингла на 4ка, не на кец ко шо ве учеше Хихо.
И не заборавајте да се забавувате бескрајно!
Кој пробал - знае колку магична знае да биде Америка![DOUBLEPOST=1418015440][/DOUBLEPOST]
Decki nekoj iskustvo za Chicago koj bil prethodnive godini kako e za housing mislam skapo ili evtino :) nesto plus da mi kaze da me informira. Ima nekoj godinava so ke odi? fala pozz
Чикаго ти е еден огромен град со безброј можности, скапотијата е релативна работа, затоа навикни се без проблем да можеш да си купиш банани, јагоди, манго, малини, капини, пилешко, свинско, телешко, кашкавал, салама, јогурт ваков онаков, без многу да му ја мислиш за сметката. Сувенири, подароци, гардероба во зависност каде пазариш и што пазариш, но без проблем можеш да најдеш оригинал патики од 20-100 долари, оригинал тренерки од 30-150 комплет, рачни часовници од типот на мајкл корс за 100ка, гајѓа келвин клејн 10 долари, викторија сикрет за пред дечкото до кај 150 долари комплет за да му играш ко жаде, а он да се мисли бегот на танзанија. Упс забегав...
Да не заборавам пријателства кои ќе ги носиш блиску до срцето засекогаш, пијанства и искуства кои ги има на амерските филмови од типот на американска пита итн. Се во зависност од твојата отвореност кон новата култура и колку си ти спремна да се предадеш на искуството.
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Знае некој колку се селф програмите на Коузон и Контекст?
 
Член од
19 декември 2011
Мислења
101
Поени од реакции
34
Годинава аплицирам сигурно! Решен сум да идам во North Dacota, знам дека местото е жива пустелија ама сакам пари да направам. Само морам да признаам страв ми е малце зашто првпат идам и сам и плус во таа пустелија кај што се правеле највише пари, а зошто веза немам. Ваљда нема во рудник да не стават да работиме. Ако некој бил во ND нека сподели искуство, секаква информација би ми била од корист.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Годинава аплицирам сигурно! Решен сум да идам во North Dacota, знам дека местото е жива пустелија ама сакам пари да направам. Само морам да признаам страв ми е малце зашто првпат идам и сам и плус во таа пустелија кај што се правеле највише пари, а зошто веза немам. Ваљда нема во рудник да не стават да работиме. Ако некој бил во ND нека сподели искуство, секаква информација би ми била од корист.
Северна и Јужна дакота ти се најголемата пустелија. Нема Големи градови, се е од типот на селца или по една фарма на 10 километри растојание.

Зошто од толку многу други подобри места си се одлучил за таја пустелија, јас знам само еден што после 2 недели си замина да работи Чикаго.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
Годинава аплицирам сигурно! Решен сум да идам во North Dacota, знам дека местото е жива пустелија ама сакам пари да направам. Само морам да признаам страв ми е малце зашто првпат идам и сам и плус во таа пустелија кај што се правеле највише пари, а зошто веза немам. Ваљда нема во рудник да не стават да работиме. Ако некој бил во ND нека сподели искуство, секаква информација би ми била од корист.
И јас аплицирав за таму од истата причина. Преку која агенција аплицира?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
^^Ако сум во денот по 12 сати на работа, сигурно на крај на денот нема да ми е битно во која дискотека да продолжам или која забава да ја посетам.
 
Член од
19 декември 2011
Мислења
101
Поени од реакции
34
не сум аплицирал, уште не сум разгледал ни понуди. нека каже некој ако има искуство
 
П

Пепси_

Гостин
ok individualno e jas oti sum sam prvo sakav cape code vo pekara ama koga vidiv kade e se otkazav na sred pat....zatoa rizikuvam so nj i plaza kade mislam deka po dr e.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
Јас аплицирав преку Америквест за ND.
Абе и јас бев 90% одлучена дека ќе аплицирам за некое туристичко место, ама кога слушнав неколку искуства од студенти кои биле на туристички места каде не се погодила сезоната и немало народ, па нервози со втора работа, па ако си сервер си се заебал в крај пошо саатницата е и онака мала, се откажав. Не ми се ризикуваше а искрено не сум ни во позиција да одам па да заглавам да не можам да си ги повратам парите кои сум ги вложила за програмата. Сите искуства за ND се позитивни, во смисла дека има работа, сега малце досадно е ама приоритети...
 
Член од
7 март 2013
Мислења
149
Поени од реакции
41
Знае ли некој која агенција задржува најмалку пари доколку не добиеш виза?
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
која агенција ги рефундира парите доколку не добиеш виза, дали целосно или само дел ?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
која агенција ги рефундира парите доколку не добиеш виза, дали целосно или само дел ?
Колку што знам сите враќаат само дел, односно најдобрата опција е да ти ги вратат сите пари совен тие за виза што се односно за амбасадата. Преку викинг вака беше на времето незнам дали моментално е исто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom