Work and travel USA

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Добро шо е финатава со Наром, за да ги разгледаш работните понуди треба да аплицираш кај нив или да се појавиш во агенција? Пошо глеам на фб објавуваат понуди ама нишо конкретно, само име на местото и локација, одам на страната немаат работни понуди.....малце глупичко е вака.
Досеа најмногу ми се свиѓаат понудите на Ameriquest, дајте нешо повеќе за агенцијата?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Добро шо е финатава со Наром, за да ги разгледаш работните понуди треба да аплицираш кај нив или да се појавиш во агенција? Пошо глеам на фб објавуваат понуди ама нишо конкретно, само име на местото и локација, одам на страната немаат работни понуди.....малце глупичко е вака.
Досеа најмногу ми се свиѓаат понудите на Ameriquest, дајте нешо повеќе за агенцијата?
Наром имаат на фб дури три објави...

Sun Valley Resort, 5* resort 8$.h, housing 34$ per week plus food (ова е Idaho претпоставувам)
Santa Cruz, California, amusement park 9,35 $ ride operator/food and beverage/games attendant
Westerly, Rhode Island- odliuchna lokacija, super rabotni pozicii 9,5$ housekeeping, 5,5$+tips server/bus person.


Преку Ameriquest беше пред две години моја другарка и рече дека супер поминала. Беше и лани ама не ја прашав дали преку нив пак. Немала проблеми со работната позиција (од типот, немаш работа барај си сама или слично, а тоа ти е најважно)..Не дека сум ти од помош многу али сепак... :)
 
K

Kacar

Гостин
Јас би сакал да аплицирам, ако може некој да ми каже освен во каузон , кај на друго место може? Би сакал ете во Калифорнија или во некое место каде што се исплаќа да работиш а и + типс би сакал секако да има. И до кога траат вака конкурсиве за работно место за туристички визи ?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
1. Визите НЕ се туристички.
2. W&T не е класичен конкурс, туку програма за културна размена и летна работа во САД.
3. Споменатата агенција се вика Коузон а не каузон.
Да работиш во Калифорнија е убаво, ама и прилично поскапо. Ако не успееш да најдеш втора работа тешко ќе ти биде. Бакшиш има ако работиш по ресторани и кафичи, во забавниве паркови тешко...
И ако не си ги знаел работите под 1,2 и 3 веројатно и не си за таму...
 
П

Пепси_

Гостин
Наром според мене се не професионални.Пријател лани преку нив аплицираше за лајфгард,дотичните не го упатиле дека му треба лиценца и треба да посете курс.Таму 2 недели ништо не работел и на крај сам си најди работа.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Наром според мене се не професионални.Пријател лани преку нив аплицираше за лајфгард,дотичните не го упатиле дека му треба лиценца и треба да посете курс.Таму 2 недели ништо не работел и на крај сам си најди работа.
Па и кај нас да работиш како lifeguard ти треба лиценца, мислам дека се подразбира тоа.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Дечки, вака. Увек сакав да идам и немав храброст и еве сеа конечно собрав, па да прашам прво мислење па ќе идам поозбилно по агенции. Значи ја сум сеа апсолвент (односно ми е запишан 9ти семестар, а факсот ми е со 8 семестри за слушање) и сум редовен студент, иам само еден испит останат од 8ми семестар и дипломска. Планирав тоа у јануари да го завршам ама ако аплицирам за ова може ќе треба да пролонгирам уште малце. Бев у Коузон ми рекоа дека нема врска шо ми е ваква ситуацијата иста шанса си иам за виза, битно дека сум редовен студент и да им се свиѓам како апликант. Ама се плашам да не само сакаат парите да ми ги земат за аплицирање. Па да си прашам, дали има некој со вакво искуство, и шо мислите дали иам шанси? И според вас која е најдобра агенција? Фала :)
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Јас бев сам оваа година .Аплицирав со другар ми ама он не доби Виза и отидов сам :D Иако со слаб англиски сепак се снајдов до таму каде требаше да одам . Нема место за грижа Америкациве се пријателски народ и се тука да ти помогнаат ке си прашуваш и ке стасаш каде треба ... :D
zdravoo
imam prasanje, zasto vikas drugarti nedobil viza. :) jas sum 4 god no imam zaostanati ispiti od 3 ta pa se plasam deka nema da zemam viza iako veke ednas bev vo usa sakam da prasam koja e pricinata zs drugarti go odbile a tebe te pustija Imase li toj nepolozeni I ispiti I koja god bese koga aplicirase? pozzz
 
Z

ziko bt

Гостин
Дечки, вака. Увек сакав да идам и немав храброст и еве сеа конечно собрав, па да прашам прво мислење па ќе идам поозбилно по агенции. Значи ја сум сеа апсолвент (односно ми е запишан 9ти семестар, а факсот ми е со 8 семестри за слушање) и сум редовен студент, иам само еден испит останат од 8ми семестар и дипломска. Планирав тоа у јануари да го завршам ама ако аплицирам за ова може ќе треба да пролонгирам уште малце. Бев у Коузон ми рекоа дека нема врска шо ми е ваква ситуацијата иста шанса си иам за виза, битно дека сум редовен студент и да им се свиѓам како апликант. Ама се плашам да не само сакаат парите да ми ги земат за аплицирање. Па да си прашам, дали има некој со вакво искуство, и шо мислите дали иам шанси? И според вас која е најдобра агенција? Фала :)
Заеби.Касно ти е.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Втора година сум на ФИНКИ и сакам да аплицирам за WAT. Дене баш бев и до Викинг и до Коузон. Разликата меѓу нив е во бројот на ратите и рокови за нивна исплата, како и ~150 евра вкупно (одприлика) разлика (исклучувајќи ја картата за авион).

Пред да го прочитате сленово, keep in mind дека сакам да работам барем 2 работи таму. Можам тоа да го постигнам(тука сум цркавал по маркети 10 саати, нема да ми е проблем таму 10 саати на ден)

  • Е сеа, незнам преку кој да идам - дали она што треба да ми е најприоритетно е агенцијата или работите?
Зш најдов една добра работа преку викинг во Myrtle Beach како house keeper со 9 долари на саат, а другата добра е преку коузон во New Port hotel group. Голем избор на работи, добро платени и најверојатно ќе можам две работи во хотелот да работам(прашање до вас)?

  • Дали е ОК на едно место физички на истата локација (ако дозволува) да работам две работи или да бидат одделни места?
  • Одприлика вие што сте работеле две работи (али не ссте купувале ништо од таму, или некои ситници) дали сте заработиле барем 1000$ чиста заработка?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Дечки изборот се сведе на Denny's во ND или The Oar на Block Island, Rhode Island.
Знам дека во Дакота се земаат повеќе пари ама искрено Denny's не ми е некоја wow работна понуда со оглед на тоа дека можам да бирам меѓу доста поелитни ресторани на поелитни места моментално. Ако се одлучам за Denny's морам да уплатам до петок најкасно. Многу се мислам и секој совет е добредојден.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Дечки изборот се сведе на Denny's во ND или The Oar на Block Island, Rhode Island.
Знам дека во Дакота се земаат повеќе пари ама искрено Denny's не ми е некоја wow работна понуда со оглед на тоа дека можам да бирам меѓу доста поелитни ресторани на поелитни места моментално. Ако се одлучам за Denny's морам да уплатам до петок најкасно. Многу се мислам и секој совет е добредојден.
Block Island не знам како ќе се снајдеш за втора работа ако сакаш. Rhode Island како Rhode Island е убаво, ама Block Island кога би одела сега на W&T би го прескокнала.
Од друга страна пак ни ND не знам колку добар избор е, значи за второво не знам, не зборам од памет:icon_lol:
Немаш некоја трета опција?[DOUBLEPOST=1417110113][/DOUBLEPOST]
Втора година сум на ФИНКИ и сакам да аплицирам за WAT. Дене баш бев и до Викинг и до Коузон. Разликата меѓу нив е во бројот на ратите и рокови за нивна исплата, како и ~150 евра вкупно (одприлика) разлика (исклучувајќи ја картата за авион).

Пред да го прочитате сленово, keep in mind дека сакам да работам барем 2 работи таму. Можам тоа да го постигнам(тука сум цркавал по маркети 10 саати, нема да ми е проблем таму 10 саати на ден)

  • Е сеа, незнам преку кој да идам - дали она што треба да ми е најприоритетно е агенцијата или работите?
Зш најдов една добра работа преку викинг во Myrtle Beach како house keeper со 9 долари на саат, а другата добра е преку коузон во New Port hotel group. Голем избор на работи, добро платени и најверојатно ќе можам две работи во хотелот да работам(прашање до вас)?

  • Дали е ОК на едно место физички на истата локација (ако дозволува) да работам две работи или да бидат одделни места?
  • Одприлика вие што сте работеле две работи (али не ссте купувале ништо од таму, или некои ситници) дали сте заработиле барем 1000$ чиста заработка?
Ретко кој работодавец ќе ти даде да работиш две работи кај него, може да ти дозволи да работиш прекувремено и тоа ако баш му треба некој, а ако реално може да најде друг работник нема ни да помисли тебе да ти плаќа 1,5 пати од саат. Мислам да фураш Myrtle Beach затоа што е ем убаво ем веројатно ќе начекаш и друга па и трета работа:pos:
А за заработка нека кажат тие што работеле таму :)
Инаку Cape Cod исто супер ти е, може и подобра опција, ама гледам тие се групација, дали баш таму ќе те пратат или во било кој хотел?!


Btw, тоа барем две работи ме насмеа. Повеќе од две не знам дали ќе успееш да работиш...психички и физички.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Block Island не знам како ќе се снајдеш за втора работа ако сакаш. Rhode Island како Rhode Island е убаво, ама Block Island кога би одела сега на W&T би го прескокнала.
Од друга страна пак ни ND не знам колку добар избор е, значи за второво не знам, не зборам од памет:icon_lol:
Немаш некоја трета опција?
За Block Island викаат дека е релативно лесно да се најде втора работа, и во главном сите се задоволни...за ND викаат дека се прават многу пари ама местото е пустелија жива, не е туристичко место туку имаат недостаток на работна сила.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom