Work and travel USA

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Block Island не знам како ќе се снајдеш за втора работа ако сакаш. Rhode Island како Rhode Island е убаво, ама Block Island кога би одела сега на W&T би го прескокнала.
Од друга страна пак ни ND не знам колку добар избор е, значи за второво не знам, не зборам од памет:icon_lol:
Немаш некоја трета опција?[DOUBLEPOST=1417110113][/DOUBLEPOST]

Ретко кој работодавец ќе ти даде да работиш две работи кај него, може да ти дозволи да работиш прекувремено и тоа ако баш му треба некој, а ако реално може да најде друг работник нема ни да помисли тебе да ти плаќа 1,5 пати од саат. Мислам да фураш Myrtle Beach затоа што е ем убаво ем веројатно ќе начекаш и друга па и трета работа:pos:
А за заработка нека кажат тие што работеле таму :)
Инаку Cape Cod исто супер ти е, може и подобра опција, ама гледам тие се групација, дали баш таму ќе те пратат или во било кој хотел?!


Btw, тоа барем две работи ме насмеа. Повеќе од две не знам дали ќе успееш да работиш...психички и физички.
Хахаха, повеќе границата ми одеше вака:
една работа <мојот избор < трета работа

BTW грешка е не е Myrtle Beach него е Maryland, се збунив :D
 
Член од
3 април 2011
Мислења
31
Поени од реакции
2
Некој што ќе оди за аљаска ? Или некој што веќе бил да ми каже нешто подетално околу престојот, условите, заработката и негово лично искуство за преуубавата аљаска. Секое мислење би ми било корисно!
Благодарам
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
3
zdravoo
imam prasanje, zasto vikas drugarti nedobil viza. :) jas sum 4 god no imam zaostanati ispiti od 3 ta pa se plasam deka nema da zemam viza iako veke ednas bev vo usa sakam da prasam koja e pricinata zs drugarti go odbile a tebe te pustija Imase li toj nepolozeni I ispiti I koja god bese koga aplicirase? pozzz
Jas mislam ne dobi viza poradi uspehot .. bese prva godina i od 5 ispiti imase eden polozen .. spored mene toa e pricinata so ne mu dale viza .. ama sekoj so srekjata pa kje kazam :D
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
За Block Island викаат дека е релативно лесно да се најде втора работа, и во главном сите се задоволни...за ND викаат дека се прават многу пари ама местото е пустелија жива, не е туристичко место туку имаат недостаток на работна сила.
Тоа релативно лесно е релативна работа, зависи колку работници ќе земат оваа сезона:icon_lol:[DOUBLEPOST=1417168483][/DOUBLEPOST]
Хахаха, повеќе границата ми одеше вака:
една работа <мојот избор < трета работа

BTW грешка е не е Myrtle Beach него е Maryland, се збунив :D
А чекај, дај пиши ја понудата, да не е за базените?
 
Член од
26 август 2009
Мислења
35
Поени од реакции
14
Ајде некој што е бил во Cape Code да сподели некое искуство и да ми објасни подетално за там.. како на пример која работа е најдобро да ја работам гледам некој викаат да избегавам Housing.. на пример што ќе кажете за Lifeguard или Dishwasher / она чистач на собите по хотели или во некој ресторант во кујна претежно бидејќи незнам англиски перфект туку само она основни работи (не да ме сфанете дека сум дупка со англискиот).. ме интересира како е там за наоѓање втора работа и како те плаќаат за таа работа пример работиш денес онаа што ти е редовната работа после одиш на другата там работиш 2-3 часа и одма ти ѓи дава тие пари или како ?
- Друго нешто така поважно ми е агенцијата претежно за Коузон некој некакви искуства со оваа агенција да сподели..
- Колку чини сместувањето во Cape Code и по колку души сте во соба делите исто вц кујна со друѓи или како иде тоа..
- Има ли шанси со една работа некако да се извадиш од трошкови и плус да остане нешто за тебе или малку потешко.. бидејќи скоро 2000 евра се трошоците за да идеш до америка и да почнеш да работиш а како што гледам од саат плаќаат по 9 долари горе/доле што ке му дојде околу 6-7 евра.. со 35h работни во неделата не е баш нешто посебно.
- Дали последната плата ти ја пуштаат на време ги вадиш парите од банкомат и си одиш дома или последната плата ја зимаш овде у мк ?
Прва година сум на факултет за информатика имам 18 год и затоа прашувам вака по детално можда и глупи прашања ама тоа е.. :D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.917
Поени од реакции
12.405
Дечки а за self-arranged некој искуство? Пошо сум во можност да добијам понуда од работодавец без посредство на агенцијата, дали мора работодавецот да има договор со спонзор агенцијата во Америка или како?
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Тоа релативно лесно е релативна работа, зависи колку работници ќе земат оваа сезона:icon_lol:[DOUBLEPOST=1417168483][/DOUBLEPOST]

А чекај, дај пиши ја понудата, да не е за базените?
Се предомислив, ќе идам преку Америквест во Северна Дакота :) Во Вендис :D
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Дечки а за self-arranged некој искуство? Пошо сум во можност да добијам понуда од работодавец без посредство на агенцијата, дали мора работодавецот да има договор со спонзор агенцијата во Америка или како?
Значи за Self Arrange си одиш само во агенција и им кажуваш дека за тој тип на програма сакаш и то е то не треба работодавецот да има никаков договор со агенцијата. Но мора да е дел од програмата work & travel односно таму во америка да има договор со државата дека прима работници од оваа програма.

Јас отидов со ваков тип, и платив само 250 долари за програмата но ова пред 4 години :)
 
K

Kacar

Гостин
Јас би сакал да аплицирам, ама немам пријател со кој да одам. Сам некако, страшно ми делува. Како ви се чини понудат за слаткар во Мериленд, Оушн Сити ?
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Decki nekoj iskustvo za Chicago koj bil prethodnive godini kako e za housing mislam skapo ili evtino :) nesto plus da mi kaze da me informira. Ima nekoj godinava so ke odi? fala pozz
 
П

Пепси_

Гостин
Јас би сакал да аплицирам, ама немам пријател со кој да одам. Сам некако, страшно ми делува. Како ви се чини понудат за слаткар во Мериленд, Оушн Сити ?
toa e i poentata da se mrdnis od komfortnata zona....
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Ајде некој што е бил во Cape Code да сподели некое искуство и да ми објасни подетално за там.. како на пример која работа е најдобро да ја работам гледам некој викаат да избегавам Housing.. на пример што ќе кажете за Lifeguard или Dishwasher / она чистач на собите по хотели или во некој ресторант во кујна претежно бидејќи незнам англиски перфект туку само она основни работи (не да ме сфанете дека сум дупка со англискиот).. ме интересира како е там за наоѓање втора работа и како те плаќаат за таа работа пример работиш денес онаа што ти е редовната работа после одиш на другата там работиш 2-3 часа и одма ти ѓи дава тие пари или како ?
- Друго нешто така поважно ми е агенцијата претежно за Коузон некој некакви искуства со оваа агенција да сподели..
- Колку чини сместувањето во Cape Code и по колку души сте во соба делите исто вц кујна со друѓи или како иде тоа..
- Има ли шанси со една работа некако да се извадиш од трошкови и плус да остане нешто за тебе или малку потешко.. бидејќи скоро 2000 евра се трошоците за да идеш до америка и да почнеш да работиш а како што гледам од саат плаќаат по 9 долари горе/доле што ке му дојде околу 6-7 евра.. со 35h работни во неделата не е баш нешто посебно.
- Дали последната плата ти ја пуштаат на време ги вадиш парите од банкомат и си одиш дома или последната плата ја зимаш овде у мк ?
Прва година сум на факултет за информатика имам 18 год и затоа прашувам вака по детално можда и глупи прашања ама тоа е.. :D
Cape Cod е поголема област и се зависи од тоа каде сакаш да одиш.Јас бев во Hyannis тоа е најголемото место на Cape Cod и сум задоволна значи има услови за втора работа.Како ке си ги организираш првата и втората работа зависи од тебе,дали во денот ќе работиш пр по 12 13 саати значи во ист ден ќе ти бидат и двете или ќе одиш само на едната работа.Од двете работни места плата ти стига еднаш неделно на картичка или на чек.Сместувањето е 100 долари неделно и обично се сместуваат околу 8 9 студенти во една куќа која обично е со едно вц и кујна.Доколку идеш преку Коузон во куќата ќе бидете само Македонци значи не не групираа со студенти од други земји.Со една работа можеш само да вратиш пари дома и толку значи мора и втора работа на почетокот е тешко ама после се навикнуваш.Без 60 саати неделно минимум ќе имаш малце пари значи дома да вратиш за кирија и за јадење а нели сите сакаме нешто од таму да си купиме да прошетаме што значи дека мора втора работаПоследната плата ја зимаш во зависност како ќе се договориш со работодавецот ама гледај да имаш директен депозит на картичка од платите да ти стигне чекот директно и поубаво е парите да се извадат пред идење дома зошто после за да го уновчиш чекот ќе ти земат големка провизија.Ако те интересира уште нешто слободно прашај ме
 
K

Kacar

Гостин
Дали има некој кој е сам а сака да оди ? В последен момент ме откачија, па немам со кој да одам. Нека пише в инбокс ако има некој :)
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
А шо мислите за агенциите? Наром или Америквест? Искуство со некоја од овие?
 

Дениција

on my eighth life
Член од
17 март 2014
Мислења
241
Поени од реакции
899
Луѓе, не се замарајте за одење во друштво или сами. Јас лани се пријавив со 3 другари, еден не го вработија на истото место како мене и една другарка, друг не доби виза. Плус и на кое и место да се пријавиш, има други луѓе за таму што неминовно ќе ги запознаеш. Јас подобро си поминав со овие новиве отколку со другарка што ја познавав прилично долго време. Moral of the story - за програмава мора да бидеш доста отворен, толерантен и дружељубив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom