Шпански серии

L

Lu

Гостин
lu
sortilegio izgleda nema da pocne ili sitel ne se kadarni da pustat serija asalno i bez nekoja da ja poftoruvaat
ako si nesto upatena dali ke ima pisi ;)
Конечно Магична привлечност (Sortilegio) ќе почне да се емитува на Сител од среда (25 мај) во 17 часот и реприза во 11:40 часот. :)

 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Конечно Магична привлечност (Sortilegio) ќе почне да се емитува на Сител од среда (25 мај) во 17 часот и реприза во 11:40 часот. :)



ako imam vreme ke gledam....a inace so nego go ima noviot film na pink m vo crna gora,vajda bi trebalo i kaj nas da go otkupat(ako go storat toa:)))
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Не гледам шпански серии, но дефинитивно докажуваат дека латино-американскиот народ е beautiful, the ladies especially.
 

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
Оддамна немав следено некоја серија, сите ми делуваа исто, после Млади Бунтовници, а и ми здосадија Турскиве синхронизирани серии, па сеа случајно налетав на една нова, се вика: Наивна Невеста на Скај Нет ја даваат околку 18 часот... не за друго, коа ги слушам како зборат шпански ми се враќаат спомени од детството...а и да се тепа време со нешто..
:tv:

edit: еве ви и сликче: "No Van Al Cielo"

 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Не гледам шпански серии, но дефинитивно докажуваат дека латино-американскиот народ е beautiful, the ladies especially.
1. Аха, и ако ги гледаш америчките филмови ќе заклучиш дека Американките се најубави, а сите знаеме дека имаат огромен проблем со дебелината.
2. beautiful се употребува само за женски род. Машките не можат да бидат beautiful. Може да бидат handsome
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
Ме интересира дали на некој македонски канал воопшто даваат шпански серии? Ми се повраќа од турските серии и воопшто не палам телевизор. Ако на некој канал најавуваат шпанска серија, ве молам известете ме.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.334
Поени од реакции
28.187
Ме интересира дали на некој македонски канал воопшто даваат шпански серии? Ми се повраќа од турските серии и воопшто не палам телевизор. Ако на некој канал најавуваат шпанска серија, ве молам известете ме.
na telma imas grand hotel super istoriska drama ali e u posledna sezona.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Ме интересира дали на некој македонски канал воопшто даваат шпански серии? Ми се повраќа од турските серии и воопшто не палам телевизор. Ако на некој канал најавуваат шпанска серија, ве молам известете ме.
На алфа амбис на љубовта.

Наутро во 10 ја даваат некаде..

Што е тоа амбис?
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
Темава изгледа не е активна, но ќе оставам коментар чисто да си го изкажам моето мислење. Јас шпанските серии ги обожавам, ретко која не сум ја гледал, тоа додека бев помал со сестра ми ќе седнеме од 4 до 7 сите серии шпански ќе ги одгледаме, а потоа ќе отидевме во маалото да си играме со децата. Едноставно не постоеше таа сентиментална поврзаност со сериите до толку да сакав да си го одземам животот затоа што таа не ме сака, туку чисто за поминување време, а и многу лесно се учеше јазикот што е најважно, нели? Иако сите серии беа снимани по иста приказна само со различни глумци, сепак беше интересно да се гледа, се прикажуваа нови кадри, нови градови, нови ликови, нови куќи (кои беа преубави) итн. Не е се лошо во шпанските серии, најважно е тоа што се учи јазикот. Од тоа што сум ги гледал сериите, денес во сеќавање ми останало 90% од јазикот и можам да кажам дека го владеам. Последна што сум ја гледам е La Gata (Дивља мачка) ја даваа на Прва Српска во главни улоги Maite Perroni и Daniel Arenas, прекрасна серија која секако заврши со среќен крај. Други серии што сум ги гледал Manana es para siempre, Fuego en la sangre, Daniela, Velo de novia, Rubi, El rostro de Analia, Sortilegio, La fea mas bella, Tormenta en el paraiso, Cuidado con en angel, Peregrina, Juro que te amo и многу други не ми текнува на сите. Моменално ја гледам Manana es para siempre на Youtube од пред некој ден ја почнав едноставно ме фати носталгија за шпанските серии. Од овие турски ми се повраќа, едноставно неможам да ги смислам почнувајќи од актерите кои се со ужасен изглед па се до нашава синхронизација. А пак за индијските да не пишувам. Добро не дека не сум ги гледал и нив, од турските само Кога лисјата паѓаат, а од индијските Бандини сум ја гледал, ништо повеќе. Сепак шпанско си е шпанско кој што сака нека рече не постои човек кој не одгледал барем една епизода од некоја шпанска серија, тоа е факт. И да порано беа погледани сериите сега имаме напад од турски серии и индијски и гледачите едноставно им е преку глава воопшто од серија било каква да е, па затоа и шпанските губат на гледаност. Би сакал групава да биде поактивна за да си размениме повеќе мислења. Salud mi amigos! :)
 
Последно уредено:

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
И јас сум фан на мексиканските серии од Televisa. Моментално ги гледам La Tempestad (Sky Net TV), а на YouTube на официјалниот канал на Телевиса ги гледам En nombre del amor, De que te quiero te quiero, Abrazame muy fuerte и Corazon Indomable. Ајде нека биде малце поактивна темава. :)
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
118
Поени од реакции
53
И јас сум фан на мексиканските серии од Televisa. Моментално ги гледам La Tempestad (Sky Net TV), а на YouTube на официјалниот канал на Телевиса ги гледам En nombre del amor, De que te quiero te quiero, Abrazame muy fuerte и Corazon Indomable. Ајде нека биде малце поактивна темава. :)
И јас сум голем фан на теленовелите на Телевиса, тие сериите ги прават по романтични, а воедно и Телевиса е најголема продукцијска куќа за серии во светот. Телемундо сериите ги прави по акцијски и со повеќе "злоба" што би се кажало. За Ацтека и за уште некоја продукција што ги прочитав тука првпат слушам, тоа е затоа што кај нас не прикажувале серии од тие продукцијски куќи.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.567
Поени од реакции
11.694
И јас сум голем фан на теленовелите на Телевиса, тие сериите ги прават по романтични, а воедно и Телевиса е најголема продукцијска куќа за серии во светот.
Не се најголема телевизиска куќа ни во Мексико, а уште помалку па во светот.

Но дефинитивно се најуспешна телевизиска куќа во Мексико со најголем број на докажани и успешни таленти.

Телемундо сериите ги прави по акцијски и со повеќе "злоба" што би се кажало.
Па имаат добри причини зошто да снимаат серии со толку брутални содржини - добар дел од злосторствата прикажани во нивните серии се реалност во САД, во Средна Америка и во Јужна Америка, а речиси сите актери и актерки во нивните серии се имигранти кои избегале од ужасите кои се случуваат во Мексико, Венецуела и Колумбија.

За Ацтека и за уште некоја продукција што ги прочитав тука првпат слушам, тоа е затоа што кај нас не прикажувале серии од тие продукцијски куќи.
Не е точно дека не се прикажувале, туку ти не си ги гледал. А емитувани се Кандидат, Вртоглава љубов, Кога ќе бидеш моја и бројни други серии на Ацтека - и на националните телевизии и на локалните и регионалните телевизии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom