Шпански серии

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
ај баш да видам сеа кој ке каже на за шпанските,португалските и не знам уште какви серии кои се вртат на нашиве болни телевизии.дали мислите дека влијаат врз нашите деца???А?
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Не да влијаат, туку веќе навлегуваат во секојдневниот живот. Децава веќе го владеат шпанскиот јазик. Дури и почнуваат да тагуваат ако пропуштиле некоја епизода.

Па дури и ако се случи некој настан во државава, атентат, убиство, некоја личност од show бизнисот раскинала со партнерот или што знам што, одма децава го поврзуваат тоа со шпанскиве серии пр. „леле еј на овој му направиле атентат исто како на серијата што му направија на Бруно (трескам некое име сеа)”, „гледаш овој го убија како Франко во серијата”, „леле овие трагично раскинаа слично како во серијата Лаура и Луи Перо што раскинаа”.

Ова се случува со денешнава младина, гледајќи кај мене дома и околинава како коментираат.

А јас лично не пратам ни една шпанска серија. Порано сум прател „Касандра” еее сите таа ја гледаа, а и „Млади Бунтовници” ја загледував интересна тинејџерска серија беше, но денес ништо не пратам од шпанскиве серии.

А инаку шпанскиве серии за некој се добар бизнис. Типот ги откупува и ги продава по телевизиите и врти добар бизнис. А нашиве по дома ќе гледаат шпански серии и ќе тагуваат ако пропуштиле некоја епизода, па дури и емотивно ќе се вклучат во сериите, како нив да им се случува тоа.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Им помина и на нив модата, на времето фама се креваше околу нив, буквално сите беа возбудени на некои сцени од серијата, сега мислам дека бројот на гледачи нa шпанските серии е многу намален. Гледаат само некои баби шо нема шо да прават по цел ден.
Јас ги гледав само "Млади бунтовници" интересни ми беа, тинејџерска серија беше, дури ако би имало продолжение ќе ја гледам повторно.
Инаку другите серии завршуваат секогаш со "Среќно си живееја".
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Да, шпанските серии многу влијаат врз младата популација. Јас не гледам серии. Ја гледав само Касандра (тогаш бев многу малечка), а и пред 1-2 год ја гледав ”Семејни интриги” ( бразилска серија, која многу ми се допаѓаше поради реалните ствари што се случуваа во неа. Речиси наликуваше на некакво си сликање на секојдневието).
На секој може да му се случи да западне во финансиска криза, да изневери, да почне да се дрогира, да почне да се проституира итн итн. Ја гледав затоа што беше многу поразлична од другите, кои се снимени по ист шаблон.
„Се сакаа, се скараа, се смирија, се сплетка некој, некој умре, но тие пак беа заедно на крајот. Хепи енд.”
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Моментално не гледам, но порано гледав. Мала исправка: Шпански - НЕ! Претежно се од латинска Америка. Од сите би ја издвоил Руби и Мојата Валентина кои беа извонредни во секој поглед. Инаку, не е се црно во сериите. Еве, на пример, јас одлично знам да разбирам шпански и да зборувам. Сето тоа го научив баш од таквите „сапуници”. И, не се каам што сум ги гледал. Се чувствувам многу побогато и познавањето на шпанскиот вокабулар ми има многу помогнато. Што се однесува до младината... незнам што да кажам. Јас отсекогаш сум ги гледал, но никогаш сентиментало не влијаеле на мене, не сум се поистоветувал со ликовите и не сум тагувал ако испуштам некоја епизода (таман работа).
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
ima edna dobra rabota vo seto ovaa : ucite spanski sosema nezabelezitelno !
da , porano gi gledav nonstop gi vrtea i da sakas i da nekes ke gi gledas nemase drugo sto site gi gledaa... duri otkako se zapoznav so drugarka mi od Cile svativ vsusnost kolku mnogu go znam spanskiot jazik , i samata bev iznenadena
zatoa gledajte spanski serii ako ne drugo spanskiot jazik go ucete sto sekogas e dobro da se znae eden jazik povise i dobri se za utepuvanje na vreme

P.S. temava e dupla http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=5351
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Темата не е дупла и темата е ЗА МАЛИ ДЕЦА.
Моите не гледат шпански серии пошто тука и недават такви.:kez: А мое мислење е дека не се баш штетни за децата и така за еден бакнеж им треба 52 епизоди.Некои цртани се побрутални:star:
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
schtranga напиша:
tebe ti e mnogu i makedonskiot
hahahahah!!

ali da repliciram...ne da imaat ogromen efekt seriite, vekje nadvor od kontrola se. toa za shpanskiot jazik go postuvam, poshto stvarno epten mnogu se uchi. jas stignaf do edna tochka shto ne ni mi trebashe prevod sve si znaef. i sega radi shpanskite serii broj 1 sum u chasot po shpanski imam najvisoka ocenka, iako u klasot imam edno dete od shpanija

ali od druga strana, ima milion i edna negativni raboti. posebno ovie shto se potinejdzerskite serii, mladi buntovnici, FM ili ne znam kako se vikala taa drugata, itn. tinejdzerite ne svakjaat deka seto toa e izmisleno, deka ne e se taka rozevo kako shto im e na seriite. oni gledaat kako Mia i toj dechko i (pablo mislam) epten se sakaat i mislat deka i tie toa mozhat da go imat vo vistinskiot zhivot. epten se navlezeni u taa shema i nemozhat da izlezat. jas imam edna prijatelka, shto e tolku nesigurna u sebe, i koga izleze mladi buntovnici, ednostavno eskejp si najde vo mia i pochna da ja idolizira. sea sekojdnevno samo sliki bara od nea po net i ednostavno opsednata e so nea. shpanskite serii im davaat idei na tinejdzerite deneska za toa kolku mozhe nivniot zhivot da bide "podobar" ako se ponashaat i tie kako likovite od seriite. i za toa oni pravat nekoi raboti za koi shto ne se podgotveni da gi napravat, i se strmat kon toj idealen zhivot zatoa shto mislat deka nivniot zhivot e glup i detski.
treba da sfatat deka toa e samo serija, deka takvo neshto ne postoi vo svetot. Mora da svatat deka ako Mia i Pablo zavrshile zaedno na krajot na serijata, deka tie najverojatno nema da ostanat zaedno do krajot na zhivotot. no seriite gi odbegnuvaat site tie "tazhni" detalji, i za toa zhenskite deneska se preneseni epten i posle 1 nedela odenje so nekoj vekje i svadbata ja planiraat. kaj se videlo be svet bez vozrasni da te limitiraat? taa mladi buntovici, jas kolku shto fatif 10tina serii, 2-3 pati vidof vozrasni lugje i retko koga gi kontroliraa decata. gluposti epten.
za mene amerikanskite serii mi se sto pati poubavi. sega slusam pochnale tamu da davaat nekolku, primer Volsebnicki, i slobodno mozham da kazham deka iako taa serija e dobra, ima nad 100tina podobri od nea. Ali site tie serii ne se pushtat u makedonija, no se pushtat shpanskite gluposti. seriite od kalibarot na Beverli Hils mi se milion pati bolje od shpanskite, a ima edno 7-8 momentalno jas shto gi znam shto se vo rotacija vo amerika shto se slichni na beverli hils, i bolje tie serii da se pushtat otkolku shpanskite, poshto epten ni gi utepaa mladite.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Најголемото зло на денешницава...дури и пред дрогата. Од дрога има луѓе што се излечиле, од сапуница нема.
 

baltazar

ТАРЗАН НА ЏУНГЛАТА
Член од
22 март 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
Наташа напиша:
Темата не е дупла и темата е ЗА МАЛИ ДЕЦА.
Моите не гледат шпански серии пошто тука и недават такви.:kez: А мое мислење е дека не се баш штетни за децата и така за еден бакнеж им треба 52 епизоди.Некои цртани се побрутални:star:


temata e dupla(duri sea vidov) ama postavena e vo drug kontekst.zna4i mislev na toa deka decata se zapostaveni od strana na nivnite majki koga gledaat serii.imav eden primer skoro detevo i dosaduva a ovaa aj sine da zavrsi ke odime.zna4i ne odi samo zaradi serijata.a za ctranite neam zborovi.i ke vlijaat na niv da znaes.ne oti na nas ne ni fali nisto so izrasnavme so meceto usko i kozle bozle tuku...
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Hm..koj ne gleda shpanski serii:) Jas imam gledano mn.shpanski serii..Nekoi navistina vlijaat na mladata populacija,pochnuvaat da si zamisluvaat deka se i tie vo film:D Mislam deka onaa "Mladi Buntovnici-Rebeldeway:" najmnogu vliaeshe na mladite..It's just my opinion!:D
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Porano,kako i site i jas gledav spanski serii i mozam da recam deka blagodarenie na niv go razbiram jazikot,ama sepak mnogu e glupo da se zadlabocuvas vo sodrzinata.Odamna ne gledam,ne planiram da gledam i mislam deka im pomina modata i denes mladite ne gi gledaat mnogu.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Jas gledav i seuste gledam spanski serii i navistina ima edna dobra rabota go nauciv spanskiot jazik
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Mozi da se reci deka po malku vlijaat negativno no isto taka se i poucni.
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Единствена шпанска серија што ја гледав беше Клон, и тоа само заради тоа што ми се свиѓаше музиката и трбушниот плес.Инаку, не да не ги сакам, не можам да ги поднесам,ми се повраќа, со еден збор тешко срење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom