Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Задоволство греење на запад.....Јас ќе ти објаснам колку ме чини мене задоволство греење таму живеам..
За ланската година имам 1440 евра за плаќање трошкови за станот.Трособен класичен стан мислам дека знаеш колкав е.Греам секаде и кај мене во станот е околу 25/26 степени.Убаво ми е на кратки ракави да си седам по дома и не ја мислам како ми е.Е сега да не ме сватиш математички погрешно таа цифра не е само за греење.Во тие пари исто така ми е топла вода,а се туширам редовно брат секој ден.Ладна вода,а пијам вода од чешмата оти ми е многу слатка.Струја на светло во зградата,струја лифт во зградата и чистење на зградата.Исто така математички ние сме 4 члена..
Зградата е 9 стана и е на 3 спрата.
Мислиш ли дека ми е скапо???
Sestra mi vo Slovenija plakja 200 evra zimoska samo za plin mesecno za stan okolu 60m2. Toa e onoj poskapiot propan/butan ko so e za kolite.Struja 80e (znaci ne se gree na struja), 60e voda i gjubretarina, 30e kuken sovet itn. Ne znam brat kaj se navagjas ti, da ne si socijalen slucaj gore pa ti e sve baksis.Mnogu vazna rabota e kolku e izoliran objektot, kaj nas osven nekoi od ponovite zgradi 90% od stanovite,obrazovnite institucii,drzavnite institucii itn se prakticno bez nikakva izolacija. Najprvo treba da se poraboti na ova,tuka moze da se postignat najgolemi zastedi.[DOUBLEPOST=1408957241][/DOUBLEPOST]Ako e tolku eftino greenjeto i ima takov ogromen profit verujte mi masovno ke pocnea celi zgradi da ja menjaat toplifikacija so svoj sopstven sistem i kotel za greenje.za cela zgrada. Narodot ne e padnat od mars. Ke vriese firmi sto ke se zanimavaa so ovaa rabota, i vekje site zgradi ke bea iskluceni od toplifikacija. Po pomalite gradovi ima ucilista sto se great na nafta i nekoi duri i na drva, presmetkite kazuvaat deka e toa poskapo nego skopskata toplifikacija, imase bas edna emisija na ovaa tema.
Fakt e deka greenje na bilokakov uvozen energens e skapo. I drvata se duplo poskapi nego so bea na vremeto, treba skapa nafta za traktorite,mehanizacijata i transport na istite.
 
Последно уредено:

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Sestra mi vo Slovenija plakja 200 evra zimoska samo za plin mesecno za stan okolu 60m2. Toa e onoj poskapiot propan/butan ko so e za kolite.Struja 80e (znaci ne se gree na struja), 60e voda i gjubretarina, 30e kuken sovet itn. Ne znam brat kaj se navagjas ti, da ne si socijalen slucaj gore pa ti e sve baksis.[DOUBLEPOST=1408957241][/DOUBLEPOST]Ako e tolku eftino greenjeto i ima takov ogromen profit verujte mi masovno ke pocnea celi zgradi da ja menjaat toplifikacija so svoj sopstven sistem i kotel za greenje.za cela zgrada. Narodot ne e padnat od mars. Ke vriese firmi sto ke se zanimavaa so ovaa rabota, i vekje site zgradi ke bea iskluceni od toplifikacija. Po pomalite gradovi ima ucilista sto se great na nafta i nekoi duri i na drva, presmetkite kazuvaat deka e toa poskapo nego skopskata toplifikacija, imase bas edna emisija na ovaa tema.
Fakt e deka greenje na bilokakov uvozen energens e skapo. I drvata se duplo poskapi nego so bea na vremeto, treba skapa nafta za traktorite,mehanizacijata i transport na istite.
Severna Italija..Tolku plakam brat.A sestra ti da ne zivee vo luksuz stan?? A i za Sl ne znam kako e.Struja plakam 30-50 evra na 2 meseca se tuka smetkite.Gubrarina okolu 200eu godisno...metan koristime nie taka mislam..Nemam interes da lazam...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vaka, vo Slovenija trosel ne trosel struja mesecno plakjas 20-25e,voda i gjubretarina isto, trosel ne trosel minimum 20e, Toa ti e odrzuvanje na mreza. Posle na toa plus si plakjas kilovati i kubici,gjubreto zavisi kolku golema kanta ke si naracas za upotreba, so pogolema to povece plakjas. Kilovat struja e duplo poskap nego ovde,isto imaat i 40% dodatok za mokjnost. Kubik voda e 5x poskap nego kaj nas. Vo Avstrija e uste za najmalku 30-40% poskapo sve u odnos na slovenija.. taka da ova so ti go kazues za mene e teoretski nemoguce, edinstveno ako voopsto ne zivees tamu ne trosisi nisto i plakjas samo omreznini. Sistemot e sekade slicen, so ponagore vo EU odis tolku se smetkite povisoki.
Mozebi plakjas pomali smetki ako zivees vo zaednicko domakjinstvo vo nekoja pogolema kukja, pa ne ti naplakjaat nadomest za mreza i vodovod, nego samo plakjas neto potroseni kilovati i kubici voda, a taksite za mreza ionaka gi plakja gazdata.
 
Последно уредено:

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Mozebi plakjas pomali smetki ako zivees vo zaednicko domakjinstvo vo nekoja pogolema kukja, pa ne ti naplakjaat nadomest za mreza i vodovod, nego samo plakjas neto potroseni kilovati i kubici voda, a taksite za mreza ionaka gi plakja gazdata.
Зграда со приземје 5 дуќани.9 стана.Ти да не ме убедуваш да мислам дека повеќе треба да плаќам???
Значи јас живеам и секој ден се купам брат со топла вода што ја измислиле.Топла ми е водата значи смарт топла вода имам.Пуштам чешмата и знае дека ми треба топла вода.Замисли си.Живеам во стан со смарт топла вода.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Зграда со приземје 5 дуќани.9 стана.Ти да не ме убедуваш да мислам дека повеќе треба да плаќам???
Значи јас живеам и секој ден се купам брат со топла вода што ја измислиле.Топла ми е водата значи смарт топла вода имам.Пуштам чешмата и знае дека ми треба топла вода.Замисли си.Живеам во стан со смарт топла вода.
Niso ne te ubeduem, daj boze da e taka. Aj drukpat koga ke odam nagore ke vi zakacam ovde fotki od smetki od slo, aus,ger itn, pa da vidis so e i kolku e.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Valvo ne me interesira brat kolku drugite bi plakale.Ne vikam deka e eftino ama vo odnos standard zarabotka daleku sme brat.U sekoj slucaj sme 1500km i fazla:)..
Mene mesecno bonus od kirijata mi se okolu 200 evra.Znaci so se plateno.Struja,gubre,net,toplo ladno i ostanati domaci troskovi.1 banka mesecno se na se me kosta.
Druga tema drugo mesto.....Vo globala vo Makedonija se e skapo bratko.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Баш закачи да видиме. Цените треба да се исти СЕКАДЕ во свет
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Sestra mi vo Slovenija plakja 200 evra zimoska samo za plin mesecno za stan okolu 60m2. Toa e onoj poskapiot propan/butan ko so e za kolite.Struja 80e (znaci ne se gree na struja), 60e voda i gjubretarina, 30e kuken sovet itn. Ne znam brat kaj se navagjas ti, da ne si socijalen slucaj gore pa ti e sve baksis.Mnogu vazna rabota e kolku e izoliran objektot, kaj nas osven nekoi od ponovite zgradi 90% od stanovite,obrazovnite institucii,drzavnite institucii itn se prakticno bez nikakva izolacija. Najprvo treba da se poraboti na ova,tuka moze da se postignat najgolemi zastedi.[DOUBLEPOST=1408957241][/DOUBLEPOST]Ako e tolku eftino greenjeto i ima takov ogromen profit verujte mi masovno ke pocnea celi zgradi da ja menjaat toplifikacija so svoj sopstven sistem i kotel za greenje.za cela zgrada. Narodot ne e padnat od mars. Ke vriese firmi sto ke se zanimavaa so ovaa rabota, i vekje site zgradi ke bea iskluceni od toplifikacija. Po pomalite gradovi ima ucilista sto se great na nafta i nekoi duri i na drva, presmetkite kazuvaat deka e toa poskapo nego skopskata toplifikacija, imase bas edna emisija na ovaa tema.
Fakt e deka greenje na bilokakov uvozen energens e skapo. I drvata se duplo poskapi nego so bea na vremeto, treba skapa nafta za traktorite,mehanizacijata i transport na istite.
Sakas da kazes deka toplifikacija vi e eftina vo SK???
 
Член од
15 август 2014
Мислења
79
Поени од реакции
80
Sestra mi vo Slovenija plakja 200 evra zimoska samo za plin mesecno za stan okolu 60m2. Toa e onoj poskapiot propan/butan ko so e za kolite.Struja 80e (znaci ne se gree na struja), 60e voda i gjubretarina, 30e kuken sovet itn. Ne znam brat kaj se navagjas ti, da ne si socijalen slucaj gore pa ti e sve baksis.Mnogu vazna rabota e kolku e izoliran objektot, kaj nas osven nekoi od ponovite zgradi 90% od stanovite,obrazovnite institucii,drzavnite institucii itn se prakticno bez nikakva izolacija. Najprvo treba da se poraboti na ova,tuka moze da se postignat najgolemi zastedi.[DOUBLEPOST=1408957241][/DOUBLEPOST]Ako e tolku eftino greenjeto i ima takov ogromen profit verujte mi masovno ke pocnea celi zgradi da ja menjaat toplifikacija so svoj sopstven sistem i kotel za greenje.za cela zgrada. Narodot ne e padnat od mars. Ke vriese firmi sto ke se zanimavaa so ovaa rabota, i vekje site zgradi ke bea iskluceni od toplifikacija. Po pomalite gradovi ima ucilista sto se great na nafta i nekoi duri i na drva, presmetkite kazuvaat deka e toa poskapo nego skopskata toplifikacija, imase bas edna emisija na ovaa tema.
Fakt e deka greenje na bilokakov uvozen energens e skapo. I drvata se duplo poskapi nego so bea na vremeto, treba skapa nafta za traktorite,mehanizacijata i transport na istite.
Нешто си грешка со бројките. Плинот веројатно е за цела година, а сметката била месечна бидејќи броилото се чита еднаш годишно, па баш во тој месец добиваш една голема сметка за цела година.
Се на се во словенија околу 150 евра месечно се сите трошоци сосе греење за 60м2. И ќе се сложам дека и тоа е висока цена према стандардот. Во австрија да, е малку поскапо, но платите се дупло поголеми и е поисплатливо каде каде. Сум живеел во двете држави толку испаѓа. И нема штедење во тие цени, дома си по кратки ракави, нема скапа-ефтина струја.
Во македонија сметките се изгор како и да го вртиш муабетот.
Уште поинтересно е што една Германија со повисоки плати има пониски трошоци за буквално сите производи отколку во сите горенабројани држави. Овој податок ми е од рекла казала, но верувам дека е точен.
п.с. Инаку кога некој ќе ми рече дека живее или дека има роднини во словенија, му изразувам искрено и длабоко сочуство. Како сум наебал едно време со тоа што избрав да фатам натаму... Али ми дојде памет, се знае каде е животот квалитетен без да гледаме сметки, Швајцарија, Аустралија, Норвешка. Енд оф стори.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ti dadov plus za delot kade se navedeni pravite destinacii :D Istoto jas pokusam da im go docaram vo temata aufiderzen makedonijo.
Toa so vikas smetki 150e mozebi samo za garsonjerce i ako si samec,i cel den da te nema doma. Inaku nema teorije. Jas sum se drzel za glava koga gi vidov smetkite kaj sestra mi,kolenje nevideno. U prosek sve e najmalku duplo, vodata puta 5. Za plin sevkupno plakjaat 1100-1200e godisno, na sestra mi se razdeleni podednakvi smetki po 100e za sekoj mesec. Ili poinaku kazano po 200e se fakja samo za 6 meseci greenje zimski period. Vo toj plin e vnatre i potrosen plin za gotvenje ama toa e minimalno vo odnos na toa so se trosi za greenje. Stanot na zetot e star komunisticki so slaba izolacija, verojatno toa e najgolemiot problem. Tocno deka na toj standard daleku polesno ke gi trpis smetkite, ama muabetov vo temava e dali se smetkite na toplifikacija realni ili ne. jas sum siguren deka se. plinot i naftata se ista cena i vo Germanija,Slovenija,Svajcarija i kaj nas. Od toa nema beganje.
Eve sega ako pocnat so gasifikacija ke se vidi kolku e esapot. Koga na zapad masovno pocnuvaat da se otkazuvaat od gasot nasive slepci doprva ke se gasificiraat. Opklada stavam deka samo ke se polozat cefkite i infrastrukturata, i seto toa ke ostane taka rga da fakja i da propagja.[DOUBLEPOST=1408964511][/DOUBLEPOST]
Sakas da kazes deka toplifikacija vi e eftina vo SK???
Od svetskite ceni na gorivoto nema beganje. Toa sakam da kazam. Benzinot i naftata se ista cena kako na zapad. Ne moze toplifikacija da bide poeftina.
Na narodot mu preostanuva kolektivno iskucuvanje (celi zgradi) od parno za da nema dupenje vo mozok od strana na toplifikacija i sekoj neka si ja tera po svoe.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Siguren sum deka pravis greska vo presmetkite, toplinata ne treba da ja presmetuvas vo m2 nego vo m3. Ne e se taka rozevo kako sto tebe ti se cini, jas sum siguren deka i so ovie ceni na parnoto toplifikacija raboti so zaguba.
Ова што го напиша ти „ Јас сум сигурен дека и со овие цени на парното топлификација работи со загуба “ ќе го кометирам
Во постот 1417 дадов линк од општина Центар од кој се гледа дека за затоплување школото Димитар Миладинов општината плаќа 80 илјади евра годишно
Тоа школо има 30 училници, што значи затоплување на една училница чини годишно 2700 евра
Дали ова го разбираш - 2700 евра годишно за затоплување на една училница од 40 м2
И уште ти објаснуваш како Топлификација била многу ефтина - поефтина од било каде. Тврдиш дека работела со загуба. Ако е така, ајде да собираме доброволни прилози. Ама не е така. Директори од Топлификација имаат поголеми плати од министрите.
Криминалот на Топлификација е апла видлив. Само една неодговорна, неспособна, нестручна и делумно корумпирана власт го овозможува ова.
Јас су убеден дека некој се „ опарил “ од тоа што школото Димитар Миладинов не добило парно на гас и не се исклучило.
А ти објасни како може затоплување на 40 м2 да чини 2700 евра годишно.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Читам што ми напишале криминалците од Топлификација. Вака велат:

„ Согласно горенаведениот член за да не се плаќа надоместок потребно е да не постои ниту еден корисник на услугите на тужителот во колективниот објект во кој живее тужениот, но во конкретниов случај не е така, па од таа причина и тужениот е должен да плати надоместок за ангажирана моќност “

Ова не го пишува во правилникот, ниту во некој закон, но ете криминалците од Топлификација благодарејќи на неодговорната, неспособната, нестручната и делумно корумпираната власт можат да го напишат и ова. И многу е веројатно дека судот ќе пресуди во корист на криминалците, бидејќи највисоката власт е на страна на криминалците, се отажаа од Уставот само да цвета криминалот на Топлификација
Затоа пееме
Падај сило и неправдо
https://www.youtube.com/watch?v=zkRBNyaTmqw
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Како што знаете, во предметите против исклучените Топлификација ја застапуваат професионални адвокати
Сега ќе објасниме зошто Топлификација против исклучените ангажирала професионални адвокати
Краток одговор - за да што повеќе платат исклучените
Топлификација има голема правна служба. Но ако ја застапуваат нејзините правници, таа не може да наплати за адвокатски трошоци
Затоа ангажирала професионални адвокати
Адвокатите кои го застапуваат БЕГ се
Адвокатско друштво Чукиќ и Марков
http://www.cukic-markov.com.mk/Profile.html
А стара Топлификација ја застапува Даниела Велкоска
За неа не најдов интернет страница
http://justicia.mk/zapis.asp?kat=1&cnd=1077&n=Даниела Велковска&g=Скопје
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Aj da ne spamame vo temata za strajkot :)
Eve ti podatok za svetskata cena na naftata, ne mozam da najdam za MK cenite na derivatite. Crvenata nafta bese 12-13 denari nekade okolu 95-2000 god. Go kradev golfot na stariot kako mal i se sekjavam za 100tka go tankav so kanticka :D
http://www.macrotrends.net/1369/crude-oil-price-history-chart
95-2000 naftata 20-25usd barel, denes preku 100ka
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Денеска ме судеа
Одложено е за 11 ноември
Инаку противтужбата повторно ми ја одбија
Се плашат од противтужба
Полека се наѕира дека зад оваа стојат највисоките властодршци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom