Рецепти за шпагети, лазањи и други видови тестенини

H

HITCH

Гостин
Лазањи:

Јас вчера си направив лазањи ама без мелено месо туку со шунка. Јас не ги варам претходно лазањите. Прво си направив бешамел сос (2 лажици брашно убаво ги запржив со путер додадов пола литар млеко и малку сол и бибер на крај откако се направи). Тавата ја намачкав со путер, долу ставив повеќе бешамел па ред лазањи, пак бешамел после рендана шунка, кашкавал и печурки. Пак бешамел па ред лазањи па бешамел па салама, кашкавал, печурки и одозгора ставив сирење рендано (посолено е и има поубав вкус) и лазањи последен ред и го дотурив цел бешамел. Дека не ги варев лазањите мораше да се пече подолго време. Лазањите во загреана рерна ги печев 40 минути на 180 степени. Може и одозгора да им се стави како на мусаката матено јајце со кисело млеко (или јогурт), ама ако го додавате тоа одозгора врз лазањите треба да се стави 10 минути порано (значи после пола саат печење ги вадите лазањите го истурате тоа одозгора го мазните и пак на печење уште 10 минути). МЕРАЦИ!!!!
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Лазањи само еднаш има правено мајка ми и ваљда ги утна па воопшто не ми се свиѓаа. Иначе од тестенини најмногу јадам шпагети, мњам :)
 
M

Mussolini

Гостин
шо мајка терах да отворам таа тема... моментално огладнех коо прочитах тие рецептите на првата страница :tv:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ухх едно од моите најомилени јадења. Имам јадено од Еквестриан, преубави беа, и ја натерав мајка ми да купи од Кам и да направи. Вкусно...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.680
Поени од реакции
4.803
не сум многу по тестениниве ... ама ќе екпериментирам вечер со некој од сосовите у мафијашки стил како во филмовите :pos:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
си направил некои рецепти? мислам да не се многу сложени :smir:
pa pokazhi se ko pravo zhensko-napravi i vikni ( ama spored nikot HITCH neznam shto si :raz: )
 
H

HITCH

Гостин
pa pokazhi se ko pravo zhensko-napravi i vikni ( ama spored nikot HITCH neznam shto si :raz: )
Девојка сум :smir: за правење не е проблем, знам јас неколку совршени рецепти за тестенини и не себично ги споделувам со сите форумџии :pipi:

п.с. еве отворена покана, ама според никот не знам дали ќе ја прифатиш поканата :raz:
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Макарони со сирење или кечап мхмхммххм
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Шпагети,доматен сос и пармезан,барем 2 до 3 пати во недела :zver::back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom