Рецепти за шпагети, лазањи и други видови тестенини

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Може да го избегнеш ефектот на „сушење“ ако после „варењето“ ги посипеш со рендано сирење, на пример. Јас сум пробал со „покривање“ со кисело млеко - веројатно „посипаното“ зајре :) создава слој кој не дозволува да испари целата вода, па се задржува соодветната текстура и мекост на тестенините...
Ко ќе ги сварам па печам, не ми се суви и тврди макароните, ама ако ги ставам несварени и полеам со кисела вода тогаш се тегави и суви. Ама не сум пробала да ги полеам со павлака одозгора, сигурно би биле помеки и посочни :)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Ко ќе ги сварам па печам, не ми се суви и тврди макароните, ама ако ги ставам несварени и полеам со кисела вода тогаш се тегави и суви. Ама не сум пробала да ги полеам со павлака одозгора, сигурно би биле помеки и посочни :)
На тоа мислев, „варење“ во рерна, со газирана вода, па после извесно време ги покриваш со кисело млеко или павлака... мене ми успеа со домашни кори, како што напишав претходно, со други тестенини не сум пробал, ама мислам дека нема некоја особена разлика - финтата е дека „заробената“ вода под слојот „прелив“ нема да испари и нема да дозволи претерано сушење и „тегавење“ на тестенините...

Поздрав.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Ко ќе ги сварам па печам, не ми се суви и тврди макароните, ама ако ги ставам несварени и полеам со кисела вода тогаш се тегави и суви. Ама не сум пробала да ги полеам со павлака одозгора, сигурно би биле помеки и посочни :)
hopla solena so toa se prelivaat i se super
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ме стрвивте, вечерва ќе правам fusilli pasta во сос од домати и месо..

 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.346
Поени од реакции
4.984
Прашање до тие што прават лазањи. Кога ќе ги наредиш во стаклен печач и ги ставаш во рерна треба да бидат отскриени или се поклопуваат?
Страв ми е да не извари течноста а тестото да не се зготви или па ако ги покриам да се збарат и да се сварат во рерна.

Освен тоа за да не се шлапам со болоњезе сос, доматно пире, ова, она... си викам да земам кесичка од Маги за болоњезе сос и само да го турам месото да се пропржи а?

И дајте салам мера за Бешамел сос. 50гр. маргарин или 2 лажици, 2 лажици брашно и пола литар млеко. таман е тоа?
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Прашање до тие што прават лазањи. Кога ќе ги наредиш во стаклен печач и ги ставаш во рерна треба да бидат отскриени или се поклопуваат?
Страв ми е да не извари течноста а тестото да не се зготви или па ако ги покриам да се збарат и да се сварат во рерна.

Освен тоа за да не се шлапам со болоњезе сос, доматно пире, ова, она... си викам да земам кесичка од Маги за болоњезе сос и само да го турам месото да се пропржи а?

И дајте салам мера за Бешамел сос. 50гр. маргарин или 2 лажици, 2 лажици брашно и пола литар млеко. таман е тоа?
Кога правам лазањи, ги покривам со сосот (да не се прелеани, ама да се точно покриени со сос) и отскриени ги печам.
Можеш и со Маги за болоњезе со месото + кромид и сепак мораш доматно пире, оти тоа ствара густина.

Бешамел од ѓутуре праам и најчето на лажица полна путер ставам лажица полна брашно и прво на тивко со маталка за јајца мешам за да не стане карамелизирано брашното и полека наливам пола литар млеко и мускатно оревче рендано. Додавам и чаша вода после млекото и матам со маталката за да не е прегусто.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.346
Поени од реакции
4.984
@Medea
Ееее нема слики али успешно беше. Вкусно и се откинавме од јадење.....
Меленото месо и кромидот ги пропржив и додадов болоњезе сосот...без додатни кечапи и пиреа... Супер испадна.
Е сега бешамелот го правев со пола литар млеко али никако нејкеше да се згусти. Ептен течно остана и ме фати малку страв дека ништо нема да испадне :) али како што остинуваше полека добиваше на густина.
На крај изрендав и 300-400гр. кашкавал и фатив:
ред лазањи па неколку лажици бешамел па меленото месо и попрскував со кашкавал и така 5-6 пати...на крај одозгора го прелив со бешамелот и покрив со ренданиот кашкавал и в рерна. За 30тина минути беше готово.
Едини минус што некој слоеви останаа прилично суви, лазањите не ја постигнаа таа дебелина не накиснаа. Искористив едно цело пакетче од КАМ 500гр. пакување не се сеќавам али сигурно имаше 20тина листови. а и во предложеното упатство на опаковката пишуваше 2 лажици брашно и маргарин/путер и 450мл. млеко... Зашто ми беше така суво незнам.... :toe:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.760
Си чувам ворд папки за добри рецепти, и за бешамелот сурфајќи го најдов по мое мислење овој како најдобар рецепт. А прочитав све што најдов на нет:

Umak porijeklom iz Francuske omiljen je sastojak lazanja i tjestenina, a bez obzira što bešamel ima svega nekoliko sastojaka, mnogima ne uspijeva.


Za ovaj bazičan umak potrebni su vam brašno, mlijeko i maslac. S našim chefom Berislavom Lackovićem pripremili smo bešamel umak i njoke zapečene sa špinatom i bešamelom.


Za bešamel je najvažnije je da koliko maslaca, toliko stavljate i brašna. Obavezno trebate paziti da maslac ne posmeđi i da se zalijeva vrućim mlijekom koje možete aromatizirati svježim začinima poput timijana.


Najčešća greška je dolijevanje hladnog mlijeka, a potrebno ga je začiniti solju, paprom ili povrtnom kockom uz neprestano miješanje jer u suprotnom zagori. Mlijeko grijete kako bi se brašno lakše rastopilo i sjedinilo s umakom.

Berislav savjetuje da naribate malo muškatnog oraščića koji bešamelu daje egzotičan okus. Možete ga koristiti za lazanje ili jednostavne umake s kojom ćete polijevati tjesteninu uz dodatak lagano blanširanog povrća i različitih namirnica.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.346
Поени од реакции
4.984
е до тоa ќе да беше, од фрижидер камен ладно... памет за другпат :P
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.760
@Medea
Ееее нема слики али успешно беше. Вкусно и се откинавме од јадење.....
Меленото месо и кромидот ги пропржив и додадов болоњезе сосот...без додатни кечапи и пиреа... Супер испадна.
Е сега бешамелот го правев со пола литар млеко али никако нејкеше да се згусти. Ептен течно остана и ме фати малку страв дека ништо нема да испадне :) али како што остинуваше полека добиваше на густина.
На крај изрендав и 300-400гр. кашкавал и фатив:
ред лазањи па неколку лажици бешамел па меленото месо и попрскував со кашкавал и така 5-6 пати...на крај одозгора го прелив со бешамелот и покрив со ренданиот кашкавал и в рерна. За 30тина минути беше готово.
Едини минус што некој слоеви останаа прилично суви, лазањите не ја постигнаа таа дебелина не накиснаа. Искористив едно цело пакетче од КАМ 500гр. пакување не се сеќавам али сигурно имаше 20тина листови. а и во предложеното упатство на опаковката пишуваше 2 лажици брашно и маргарин/путер и 450мл. млеко... Зашто ми беше така суво незнам.... :toe:
Дали прво ги обари лазањите или дирекно во тава го ставаш?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.346
Поени од реакции
4.984
Директно, па така пишуваше на пакување..... а може требаше малку да покиснат во топла вода.....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.760
Денес се пробав со лазањите, малку ги откиснав во вода, но тогаш потешко се одвојуваат една од друга. Рецептот тој од погоре-мелено месо запржено со кромид, му додадов на крај и доматно пире и да повари малку така. Бешамелот супер испадна према рецептот што го имам веќе пишано-колку путер толку брашно и врело млеко. Јас додавам мелен копар наместо мускатно оревче. На секој слој лазањи-слој бешамел, од месото па рендан кажкавал. На последниот слој само доматно пире и на него кажкавал(најгорниот слој од кажкавал го помешав со растителен бидејќи испечен е помек).

Супер испадна но мислам дека без кромид а со печурки ќе испадне подобро. Кромидот некако ја прави силна лазањата.

Во месото од зачини ставив од тие зачините грчки што се за гиро(ги има низ грција)


 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Еве едни и од мене, само со кашкавал. :D

Состојки:
500 гр. лазањи
500 мл. доматен сос + зачини
500 гр. ајдамер
180 мл. павлака + 80 гр. пармезан
125 гр. моцарела
180 мл. павлака + 8 парчиња зденка
4 парчиња зденка

Тавчето се намастува со маслиново, се става неколку лажици повриен доматен сос со зачините. Се реди ред лазањи, неколку лажици доматен сос, па рендан ајдамер.
Павлаката малку се загрева на оган со ренданиот пармезан да се соедини. Се продолжува со редење лазањи, неколку лажици доматен сос, па пармезанот.
Се ренда моцарелата. Се реди од лазањите, неколку лажици доматен сос, моцарелата и одозгора се става уште малку ајдамер.
На оган се загрева павлаката со парчињата зденка, додека да се соединат. Се редат ред лазањи, неколку лажици доматен сос, па зденката.
Се достава целиот доматен сос, останатиот ајдамер и зденката на мали парченца.
Јас ја печев на 150 степени, со фолија, околу 35 минути.
И вуала. :D Ја радо би ставила и печурки, ама дома не ги јадат сите, па ништо.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom