Рецепти за шпагети, лазањи и други видови тестенини

С

сашенко

Гостин
Макароните потпечени ама со сиренцето да се потпечат и малце да крцакаат тие одозгора и плус уште малку ситно рендано сирење одозгора и домашен лут сос.(не многу лут)...perfect.....
 
M

Mario Gómez

Гостин
многу сакам италијанска храна, едино нешто што им вреди на талијаните. :)

шпагети еднаш неделно, со кечап, пармезан или сирење.



А лазањи ОБОЖАВАМ :vozbud: Со една порција цел ден си најдаден, мн калорични се.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Сега ќе јадам макаронииии :vozbud::vozbud:
 

Pallatino

Батулец
Член од
29 декември 2011
Мислења
63
Поени од реакции
21
Веќе мене барем ми се здосадени шпагети со кечап и сирење или пак со мелено месо, па ајде кажете некој рецепт за шпагети со некаков сос, лесен за правење и нормално вкусен ;)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Веќе мене барем ми се здосадени шпагети со кечап и сирење или пак со мелено месо, па ајде кажете некој рецепт за шпагети со некаков сос, лесен за правење и нормално вкусен ;)
Шпаѓети одозгора со гулаш, едноставно најдобра комбинација која ја имам пробано.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
со морска мешавина подвари малце препржи на маслиново масло со малце домата, лукче, ако сакаш љуто пиперче
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Веќе мене барем ми се здосадени шпагети со кечап и сирење или пак со мелено месо, па ајде кажете некој рецепт за шпагети со некаков сос, лесен за правење и нормално вкусен ;)
Пробај вака (мене ми е ова едно од најомилените јадења и брзо се прави...)
За 2 порции шпагети, во вода која врие ставаш лажичка сол и неколку лажици зејтин и ставаш пола пакување шпагети (јас користам од оние на Миско - грчки, број 10 во зелено пакување...) Ги вариш 10-тина мин и готови се...Ги прецедуваш и ги сервираш во две чинии поголеми...
За сос... - Земаш на тава на оган ставаш околу 50-тина грама сецкана сланина, и ја пржиш така без зејтин и мешаш..Кога ќе се зацрвени ставаш кечап внатре, од прилика една чаша голема...Мешаш и кечапот треба да зоврие со сланината...После во тавата додаваш едно големо парче мешано сирење на Здравје Радово јас користам за ова и мешаш све додека сирењето не се растопи убави и не добие смесата темно портокалова боја...
Со ова ги преливаш шпагетите во чиниите...Можеш и пармезанче одозгора...

Пробај и ќе видиш сам...Јас скоро секој ден го спремам ова... :love:
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Еве јас што додавам на шпагетите. Исто одговара и за макарони, тортељини, талијанети. Брзо е, лесно и вкусно. Потребно ти е околу пола пакување (250гр.) свежи шампиљони, 200гр. шунка и пола пакување од хопла за готвење.

Ќе ги испржиш шампињоните и ќе им ја додадеш шунката, исечена на подолги ленти. Потоа ќе ја ставиш хоплата во тавата на оган и ќе мешаш некои 5-10 минути. Мора постојано да мешаш за хоплата да не стане ептен густа. Сето тоа го ставаш врз шпагетите и јадењето е готово.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Пробај вака (мене ми е ова едно од најомилените јадења и брзо се прави...)
За 2 порции шпагети, во вода која врие ставаш лажичка сол и неколку лажици зејтин и ставаш пола пакување шпагети (јас користам од оние на Миско - грчки, број 10 во зелено пакување...) Ги вариш 10-тина мин и готови се...Ги прецедуваш и ги сервираш во две чинии поголеми...
За сос... - Земаш на тава на оган ставаш околу 50-тина грама сецкана сланина, и ја пржиш така без зејтин и мешаш..Кога ќе се зацрвени ставаш кечап внатре, од прилика една чаша голема...Мешаш и кечапот треба да зоврие со сланината...После во тавата додаваш едно големо парче мешано сирење на Здравје Радово јас користам за ова и мешаш све додека сирењето не се растопи убави и не добие смесата темно портокалова боја...
Со ова ги преливаш шпагетите во чиниите...Можеш и пармезанче одозгора...

Пробај и ќе видиш сам...Јас скоро секој ден го спремам ова... :love:
-кечап- полимарк
-зеејтин- кристал
-сланина- лијанович
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
-кечап- полимарк
-зеејтин- кристал
-сланина- лијанович
Кажувам јас лично за мене од кои намирници користам и му давам предлог и него...Бидејќи нема да истиот вкус да користиш некое сирење пр. она Тинекс што го произведува или сл...И за шпагетите конкретно овие се без јајца внатре и број 10 (брзо ептен се варат и имаат многу убав вкус...) Има разлика од призвод до производ...
А за зејтин, кечап и сланина - не мора да кажувам...По избор ! :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
добро,-ама некој да не го свати како реклама на тие производи
инаку и јас ќе пробам по тој рецепт
гледам во некој филмови го заматуват на пр.тикетот на шишето
од некој пијалак и сл.- за да не биде реклама
па овде си велам да не преземат нешто модераторите
затоа доволно е: сирење,масло и сл. без производител.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
сирење на Здравје Радово
Пресувана урда (4983479283 пати вештачки преработена) не е сирење во никој случај. За твое добро купувај вистинско сирење ;) Не е никаква антиреклама, него факт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom