Македонски урбани легенди

Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
приказнава страшно ме потсеќа на Blair Witch Project :toe:. со мали измени али то а тоа.... не верувам

Абе што е до мене ни ја не верувам додека не видам самиот..Али децава се мрднаа брат..По црвки идеа,крстови носеа .. не верувам дека лажат..али можда и тоа све на психа им мавнало..:toe:
 
F

FilipMacedon

Гостин
Мене едно друштво ми се колне за Самовили.
Незнам фатиле некаде во Кратовско и пеш по планини,и застанале да се одморат и имала некоја река одалечена 100м од нив и таму ги виделе.
Мое мислење е дека освен храна и пијалок понеле и лоша трава за пушење али овие се упорни и сериозни.Кој ти знае што виделе
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Ако ви текнува дека пред некоја година на вести имаше за појавуањето на икона во еден Гостиврски ресторант.Тогаш цел Гостивар отиде да на види иконата па така и јас отидов.Беше премногу реална да не веруваш во тоа што си видел.Со тек на време се изгуби приказната како и сите други во нашиот град,а додека беше актуелна се збореше дека еден човек од исламска вероисповест така си пиел во Гостиварскиот ресторант Мифи и здогледал нешто чудно на дрвата покрај себе пошто цел ресторант беше направен од дрва.После излегоа муабети дека човекот гледал многу чудни работи.Сега тој ресторант е рушен и не може да се види иконата.Тогаш цел град се крстеше и оставаше пари пред иконата...А што е најчудно се појави пред некој празник не знам кој беше и изгледаше како Богородица да го држи Исус во рацете...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Црна ружа - постои, не ми се збори за тоа.
Куќата во Црниче - сум влегол али беше денски, ништо чудно, само језиво беше( за навечер не се осмелувам да влезам).:baeh:
Незнам дали знаете местото каде што сега се наоѓа Ino Spektar во кисела вода, е изградена врз гробишта. Викаат се гледале духови навечер, али не сум доволно информиран, ај сеа кога ќе искочам, па вечер ќе дополнам.
Во Струмица пред 2-3 години имаше муабети за таа секта ( сега дали името и беше Црна Ружа или Црвена Ружа не знам ) Имам роднина полицаец и ми кажа дека ги фатиле некоја вечер на гробиштата во Струмица со црни наметки и разно разни секташки книги и оружја. И кога ги фатиле мислам дека одлежаа по 6 месеци во Струмичкиот затвор и после беа пуштени. А целата приказна се дозна од момци што биле обезбедување на гробиштата и секоја вечер гледале како нешто свети низ гробиштата и како некој цика. А овие уствари наводните "сатанисти" или "секташи" убивале животни ( мачки, кучиња итн ) и им ја пиеле крвта. Но интересното е тоа што никогаш не се дозна кои беа тие...!:toe: Е сега колку е точно ова појма немам, но според мојот роднина ова навистина се случило.:uvo:
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Ај ако некој знае повеќе за таа група или банда(што и да е) Златни Лордови нека пише.Поздрав
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не ми забегувајте за некои психопати тука, ќе ве бришам.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Не ми забегувајте за некои психопати тука, ќе ве бришам.
Од кај знаеш дека се психопати?Си слушнал за нив па да викаш така или слабо?А сакаш да бришеш бриши!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ако сакам ќе бришам и без да ве предупредам, темата и сами гледате која е и каква е, ако ритуалните убиства на мачки и други животни од страна на некои болни умови здружени во секта ви се легендарни разменувајте си прикаски за нив по ПП или мсн.

+ линк за секти http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=18930 и линк за сатанизам http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=28336 - во форумот религија.

ende.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Onie koi ne veruvaat,, siguren sum deka im s eiam sluceno no toa si go protolkuvale kako neshto slucajno da se slucilo.postojat nekoi raboti, koi covekot ne moze da si gi objasni, sea dali toas e duhovi ili drugo neshto kako se vika neznam.Zosto porano poveke se zboruvalo za duhovi i takvi raboti???? sega nekoj ke mi odgovori deka narodot bil mnogu poprost. Da da, taka e, ne bil prost no imalo mnogu pomal procent na obrazovani luge.Da ve prasam, zosto se sirat legendi za duhovi samo za nekoi napusteni kuki???/Bidejki paranormalna aktivnost moze da ima samo onamu kade e pomalo elektrocnoto pole.


-citat od eden moj drugar.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
104
Поени од реакции
1
.@azriel - Golden Lords - Zlatni lordovi, imase kao demek porano banda vo karpos 2, sto posle toa se oformija CPB City park boys. ako e toa toa
 

Никола АМО

Онисифор Мечкојад
Член од
2 ноември 2008
Мислења
92
Поени од реакции
33
Ако ви текнува дека пред некоја година на вести имаше за појавуањето на икона во еден Гостиврски ресторант.Тогаш цел Гостивар отиде да на види иконата па така и јас отидов.Беше премногу реална да не веруваш во тоа што си видел.Со тек на време се изгуби приказната како и сите други во нашиот град,а додека беше актуелна се збореше дека еден човек од исламска вероисповест така си пиел во Гостиварскиот ресторант Мифи и здогледал нешто чудно на дрвата покрај себе пошто цел ресторант беше направен од дрва.После излегоа муабети дека човекот гледал многу чудни работи.Сега тој ресторант е рушен и не може да се види иконата.Тогаш цел град се крстеше и оставаше пари пред иконата...А што е најчудно се појави пред некој празник не знам кој беше и изгледаше како Богородица да го држи Исус во рацете...
за тоа со дрвото да не мислиш што го исекле у Чашка?
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
41
Поени од реакции
3
Abe slucajnost e toa. pa se moze da ti zalici na ikona ako gledame realno.pogledni vo oblacite ke najdes najrazlicni formi.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Во скопската населба Ново Лисиче, има 3 кули од каде што до сега многу луѓе се имаат фрлено. Се збореше дека порано на тоа место имало гробишта, па демек затоа луѓето се џиткале. Поради тоа пред неколку години во средината на тие 3 кули, направија мало црквиче, и од тогаш никој до сега се нема фрлено, а се надевам нема ни да се фрли!

И јас имам слушнато за ова.. затоа е и изградена таа мала црквичка измеѓу кулите..
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
А за јајцето што е со сонце и 16 зрака ? ? ? На вести го кажуваа тој човекот фармер како и секој ден отишол да ги собере јајцата и кога на 1 од нив видел изгравирано сонце со 16 зрака исто како сонцето од Кутлеш ... Памтите од пред неколку години ?
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Знам неколку легенди/мистериозни настани што се случиле во мојава околина (Петровец)

Сум слушнал доста муабети дека на мралински мост неколку км пред патарината во Петровец навечер после 12 излегувала Невеста без глава , слушнав дури дека поради таа "невеста без глава" била предизвикана и собраќајка .

А втората што ја знам така од популарните е дека навечер во школската сала се слушаат плачеви од дете. - а јас мислам дека тоа е : или звукот што го прави промајата (бидејќи прозорците се искршени) или второ мачките , кој слушнал како викаат мачки (исто како да плаче мало дете тотално ИСТО) знае , поезиво , поморничаво од тоа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom