Македонски урбани легенди

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
Дали има Скопјево наше некои „легенди“.На пример на тие гробишта во 12 саат ти се привидувале духови итн.Дали само јас не сум неинформирам или стварно нема.Ако знае некој ке го замолам да ја поделит со нас.:smir:
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Мислам дека ке треба да тркнеме и да ги прашаме нашите постари, не верувам дека некој од нас младите баш ги знае.
Имаше емисија за скопје се вртеше на неколку телевизии и таму се збореа некои легенди а единствено што запамтив беше дека конструкторот на стариот театар се самоубил поради грешка во проектирањето. Имено иако театарот имал одлична акустика, архитекот, според негово мислење, направил голем превид со тоа што звукот од бината се движел обратно од течението на Вардар.
 

Commando

Единство-Активизам-Сила
Член од
12 јули 2007
Мислења
426
Поени од реакции
2
Значи скопјево нема урбани легенди...
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Скопска Урбана Легенда :

Сте ја слушнале таа легендата за паметниот Македонски политичар??? :vozbud:
Епа и да сте ја слушнале докажаа дека е лажна ... :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ми имаат кажано дека во дворот на џамијата што е веднаш до бит пазар, бидејќи во нејзиниот двор имало мали гробишта, се појавувале духови.:nesum:
 

cacikr

K@ŧ€ň©€ŧǾ
Член од
4 јануари 2008
Мислења
452
Поени од реакции
8
Ми имаат кажано дека во дворот на џамијата што е веднаш до бит пазар, бидејќи во нејзиниот двор имало мали гробишта, се појавувале духови.:nesum:
Не се плаши од духови туку од живи луѓе:uvo:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Јас не сум од Скопје но знам нешто за некој си ЦРН камен што исполнува желби... незнам детали но е близу ПМФ и е остаток од нешто религиозно или пак гробишта. Само знам дека каменот е црн и дека се правеле некои чудни обреди...

бат ден аген, јас не сум од Скопје.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
ни една урбана легенда не сум чул до сеа, во Скопје...шо знам зашо...може не сум бил заинтересиран па и да ми кажале не сум запамтил...:coffee:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Како бе ги нема? (урбаните легенди)....Стево формула1....Кирче педерчето пред кино вардар,....Кенан пред чоче (дом на градежниците)...Зрно моторџијата...за другите повелете вие...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Како бе ги нема? (урбаните легенди)....Стево формула1....Кирче педерчето пред кино вардар,....Кенан пред чоче (дом на градежниците)...Зрно моторџијата...за другите повелете вие...
Не се мисли на луѓе, има посебна тема за тоа, најпознати скопски лица или нешто така беше, овде е за настани.
Само што вака рано посабајлечки ништо не ми паѓа на памет.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Јас не сум од Скопје но знам нешто за некој си ЦРН камен што исполнува желби... незнам детали но е близу ПМФ и е остаток од нешто религиозно или пак гробишта. Само знам дека каменот е црн и дека се правеле некои чудни обреди...

бат ден аген, јас не сум од Скопје.
Првпат слушам за во Ск, знам дека има Црн камен во близина на Велес. Наводно за време на турско на тоа место биле погубени многу луѓе и од нивната крв карпата се обоила во црно. Има и еден извор, кој има вода само напролет и луѓе одат, се лечат од стерилитет, бркаат духови и сл. работи.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.991
Поени од реакции
6.240
градинката на гази баба , и новата зграда на судот која не можела да биде изградена додека земјиштето не било откупено од исламската заедница .
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Kukata na stravot vo Radishani...picku mater...i den denes mi doagaat mornici koa ke se potsetam na taa zapustena kuka kajsto ides ides i naednas od kaj kukata iskaca crno topce dopiraat zvuci na vrisoci do tebe, bebinja kako placat...uste mi doagaat mornici..eve i sea se naeziv...da da...i sea se naeziv koa ke mi tekne kako me plasea i lazea golemite od maalo..:)
 
Член од
3 октомври 2007
Мислења
197
Поени од реакции
1
Црна Ружа- секта која киднапира луѓе ги носи на водно и не знам шо им праи таму, со нив се поврзуваше и срањето од лани,идеш у диско и се клабаш коа сабајле ти праќаат порака дека имаш сида демек додека си се журкал некој те боцнал или малце изгребал со шприц со сида
Од кај им такви шприцеви?Демек и они имале сида!:pos2::pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom