Има некој шофер?

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
А ти шофери да не бараш случајно???
-Па Македонија изобилува од камионџии бе,колку фабрики работеа на времето,колку камиони се ангажираа за фабриките да вршат транспорт???-Е сеа прашање е колку од тие камионџии се останата во МК,колку не им се работи,колку возат такси...

Моментално има голема побарувачка на шофери кои би возеле за Македонски фирми.Ама заебана работа е тоа..Те нема со недели дома,киснеш на терминали и на европските патишта.Според мене супер бизнис е тоа.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Моментално има голема побарувачка на шофери кои би возеле за Македонски фирми.Ама заебана работа е тоа..Те нема со недели дома,киснеш на терминали и на европските патишта.Според мене супер бизнис е тоа.
Не е до толку заебана колку што не е платена!
Не даваат газдите пари, сите изнакупија нови камиони и приколки за да можат да зимаат ЦЕМТ дозволи ама не нагласив дека на сите сето тоа им е купено на лизинг и на крајот ќе излезе изгледа на пушинг, за да си ги плаќаат ратите не ги исплаќаат шоферите а тие се крвавви пари, да не платиш на шофер и на курва тоа е најголем грев, тие од арно не излегле на патот!
 
С

Спенсер

Гостин
ае да ви кажам и јас нешто за шоферскиот живот

1.мора да си спремен дома да ги остајш жена,деца и по неколку недели сами...
2.мора да полагаш сега и за лиценца (за шофер)
3.може да останеш на граница и 24 часа,или пак да чекас за утовар со денови некаде во странство
4.ти препорачувам,сателитска тв или лаптоп да си носиш,кога ке чекаш,да не ти биде досадно
5.над 80 не ни помислувај, а тоа веувај,ке ти стане досадно...цело време 80 да цепаш...
6.ако бараш работа,распрашај се,има многу фирми кои не плаќаат...
7.сега си легнувам,утре ке дополнам ова...
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Како самостоен ти е најдобро.Земаш шлепер половен и си сам свој шеф.Дека е напорна работата точно меѓутоа според мене исплатлива!
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
ае да ви кажам и јас нешто за шоферскиот живот

1.мора да си спремен дома да ги остајш жена,деца и по неколку недели сами...
2.мора да полагаш сега и за лиценца (за шофер)
3.може да останеш на граница и 24 часа,или пак да чекас за утовар со денови некаде во странство
4.ти препорачувам,сателитска тв или лаптоп да си носиш,кога ке чекаш,да не ти биде досадно
5.над 80 не ни помислувај, а тоа веувај,ке ти стане досадно...цело време 80 да цепаш...
6.ако бараш работа,распрашај се,има многу фирми кои не плаќаат...
7.сега си легнувам,утре ке дополнам ова...
Секој шофер мисли дека е наркоман, по цел ден гледа бели линии ама на автопатот :vozbud::pos2:
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Не е до толку заебана колку што не е платена!
Не даваат газдите пари, сите изнакупија нови камиони и приколки за да можат да зимаат ЦЕМТ дозволи ама не нагласив дека на сите сето тоа им е купено на лизинг и на крајот ќе излезе изгледа на пушинг, за да си ги плаќаат ратите не ги исплаќаат шоферите а тие се крвавви пари, да не платиш на шофер и на курва тоа е најголем грев, тие од арно не излегле на патот!
Јас баш тврдам дека е обратно.Дома се моташ 4-5 дена.Доаѓаш од пат првиот ден истовараш,вториот товариш и третиот тргаш.Дома си само пар денови.Повеќе време спиеш во камион отколку до жена ти.А вака ајде кажи ми колку мислиш дека се платени камиончиите?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Јас баш тврдам дека е обратно.Дома се моташ 4-5 дена.Доаѓаш од пат првиот ден истовараш,вториот товариш и третиот тргаш.Дома си само пар денови.Повеќе време спиеш во камион отколку до жена ти.А вака ајде кажи ми колку мислиш дека се платени камиончиите?
Моментално нема работа, седат дома и по 10 дена додека да излезе некоја тура, кога ќе заминат чекаат и по 2 неделни некои на повратна. Барем мене не ми објаснувај, ја работев таа работа доста години...
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Моментално нема работа, седат дома и по 10 дена додека да излезе некоја тура, кога ќе заминат чекаат и по 2 неделни некои на повратна. Барем мене не ми објаснувај, ја работев таа работа доста години...
Зависи од фирмата во која работат шоферите.Каде што работам јас има вработени шофери кои имаат многу тури,ретко се дома.Платени се по 12 центи од километар.Возат најнови Volvo камиони euro 5(сега мора такви само да се возат во ЕУ).Незнам за во другите фирми како е,меѓутоа кајде што работам јас не чекаат долго време повратни тури,имаат договорени тури за извоз и за увоз.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Зависи од фирмата во која работат шоферите.Каде што работам јас има вработени шофери кои имаат многу тури,ретко се дома.Платени се по 12 центи од километар.Возат најнови Volvo камиони euro 5(сега мора такви само да се возат во ЕУ).Незнам за во другите фирми како е,меѓутоа кајде што работам јас не чекаат долго време повратни тури,имаат договорени тури за извоз и за увоз.
0.12€ на километар :uvo:
Во Македонија сите плаќаат по 0.08€ на КМ ако си осигуран или ако не си тогаш ти плаќаат по 0.10€.
Ти само ја рекламираш твојата фирма, ви недостигаат шофери па сега регрутираш на интернет :helou:
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Добро би било темава да се преимени во "Совети за тазе камионџии":toe:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Кога идевме преку школо на Јадран на шоферот му ја пеевме


" Ај Шофере Додај Гас Додај Гас па Претицај све пред нас "

:tv:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Некој шофер отишол во дуќан за авто делови и рекол: Добар ден, имате ли сајла за гас а продавачот му одговорил: До вчера беше за гас а од денес е за пари :vozbud:
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Некој шофер отишол во дуќана авто делови и рекол: Добар ден, имате ли сајла за гас а продавачот му одговорил: До вчера беше за гас а од денес е за пари :vozbud:
ЉОООООЉ!:vozbud::vozbud::vozbud:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Некој шофер отишол во дуќан за авто делови и рекол: Добар ден, имате ли сајла за гас а продавачот му одговорил: До вчера беше за гас а од денес е за пари :vozbud:
:helou:

а ја знаеш таа кога шоферов качил курва аутостоп и и рекол дека мора да му плати, а оваа му рекла дека може само „услуга“ да му даде како компензација?

шоферов се согасил и и' вика „иди позади на седиштето и спреми се, јас да се паркирам“. па кога се паркирал, се врти назад и што да види - курвава се мачка со вазелин. „Зошто ти е тоа?“ - прашуе шоферов. „За да лизга, јас сум професионалка“ - му одговара курвава. И тогаш шоферот го вади златниот ланец, си го мота околу алатов и и' вика: „И јас сум професионалец - по лизгав терен само со ланци“.
:wink:
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
0.12€ на километар :uvo:
Во Македонија сите плаќаат по 0.08€ на КМ ако си осигуран или ако не си тогаш ти плаќаат по 0.10€.
Ти само ја рекламираш твојата фирма, ви недостигаат шофери па сега регрутираш на интернет :helou:
Ако ја рекламирав мојата фирма ќе кажев како се вика фирмата што е логично нели?Инаку имаме најдобро платени шофери и со редовни повратни тури(така да немора да чекаат со недели за повратни тури).Возат со нови камиони и не се секирај има доволно шофери.За другите фирми незнам колку се платени a и немаат редовни тури.

Несакам да има реклама тука пошто нема никаква потреба од истата.Ако сакаш и ако те интересира ќе ти ја пишам фирмата ама не тука во јавност.


Платени се шоферите друга мака имаат тие,ретко се вртат дома.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom