Има некој шофер?

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
:











а за некоја си оса, нека иде сите политички срања нека си ги напика у уста... од такви мозоци како неа пати оваа држава - што се гледаат преку призмата кој од која партија е и како да излаже нешто.

не работам за груевски, ниту за никој друг - неколку пати ви кажав - ако си лав не ти треба стадо. тоа е за ОВЦИ. вмрОВЦИ или сдсмОВЦИ - сеедно. оса гледам дека е сдсмОВЦА?





туку ако немаат шофери, а имаат еуро5 шлепери, дај ми контакт на приватно да видам да им ги купам.

кај се сместени?
ami ti cekase da ti kazat sto da mi odgovoris,jas pak mislev deka te fatil sram i zatoa te nema .

ja pocna temata so baranje soferi,sega pak baras da kupis sleperi!!!!!
de odluci se sto ti trebase,zosto pocna tema za soferi ili za sleperi?

a toa deka ne si od vlasta ,dzabe pisuvas,SEGA LUGETO NEMAAT LEB DA KUPAT ,A TI PAK SE TOKMIS SLEPERI DA KUPUVAS ,I TOA VO MNOZINA DEMEK EDEN TI E MALKU!
PA OD KAJ IMAS TOLKU PARI ,AKO NE SI OD VLASTA?
SITE PARI SE KAJ NIV!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
еј - па ти си бил голем логичар... само што ништо корисно не напиша,мрчиш и флиозофираш, па најдобро би било да си ќутиш...
еј - убав на мајка, не ми се нервирај толку, лошо влијае на убавината!:helou:
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
еј - убав на мајка, не ми се нервирај толку, лошо влијае на убавината!:helou:
za odgovor ke treba da pocekame,sega veke drugarcinjata mu imaat sloboden praznicen den,i nema koj da mu kaze sto da ni pise kako odgovor.
tuku gledam na drugiot podforum okolu prodazbata na drzavno zemjiste ,imas nekoi soznania,pa ako ne ti e tesko pisi,jas prasav ama abc izgleda spie pa nema da moze da mi odgovori,a strasno me interesira,koj i od kogo ke kupuva .blagodaram
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
ami ti cekase da ti kazat sto da mi odgovoris,jas pak mislev deka te fatil sram i zatoa te nema .

ja pocna temata so baranje soferi,sega pak baras da kupis sleperi!!!!!
de odluci se sto ti trebase,zosto pocna tema za soferi ili za sleperi?

a toa deka ne si od vlasta ,dzabe pisuvas,SEGA LUGETO NEMAAT LEB DA KUPAT ,A TI PAK SE TOKMIS SLEPERI DA KUPUVAS ,I TOA VO MNOZINA DEMEK EDEN TI E MALKU!
PA OD KAJ IMAS TOLKU PARI ,AKO NE SI OD VLASTA?
SITE PARI SE KAJ NIV!

од што бе срам??? и кој да ми каже??? ти реков дека јас не сум овца, па не чекам некој да ме води. а тоа што работам, понекогаш ме одделува од родната македонија, па морам да бидам и на други места и затоа не можам да обучавам овци нон-стоп. само кога имам слободно време.

темата ја почнав чујам какви искуства имаат шоферите во Македонија, ама ми се накачија неколку филозофи како тебе, па ја растурија (како и скоро се друго во македонија :-( )

за да купуваш шлепери не мора да имаш многу пари, може и на кредит (ако знаеш да работиш). а може и да имаш од мината власт :) ? или од предминатата? а може и да си ги заработил? а може и на многу други начини... а парите (кои не се многу) од кај ми се ако почнам да ти објаснувам не знам каде ќе стигнеме, особено што јас заработувам пари од странство уште од моја 16та година. затоа (ако веќе немаш ништо НА ТЕМАТА) ќути си...


тие што викаш дека немаат леб да јадат, нека си постават прашање - зошто толкумудруваат наместо да работат?

поздрав, пак ќе одам по работа, и може пак да ме нема, да не се загрижиш....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Што е проблемот што за Турција нашите превозници немаат дозволи?А Македонија доста увезува од таму,па сега плаќа поскап транспорт.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.322
Алек34 е отстранет од темата заради оф-топик и изигравање форумски шериф.
Вие, може да продолжите со дискусијата.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Во моментот ако побараш некаде работа како шофер прво што ќе те прашаат е дали имаш виза и тоа да биде важечка најмалце 6 месеци, ме интересира што ќе бараат газдите за да те примаат на работа кога ќе нема виза?
Тогаш би требало за да те примат на работа да те прашаат дали имаш 1.000 евра за да му тргне камионот на пат :pos: :pos: :pos: :pos:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Во моментот ако побараш некаде работа како шофер прво што ќе те прашаат е дали имаш виза и тоа да биде важечка најмалце 6 месеци, ме интересира што ќе бараат газдите за да те примаат на работа кога ќе нема виза?
Тогаш би требало за да те примат на работа да те прашаат дали имаш 1.000 евра за да му тргне камионот на пат :pos: :pos: :pos: :pos:
Сега бараат биометриски пасош и останати документи.
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
Зависи од фирмата во која работат шоферите.Каде што работам јас има вработени шофери кои имаат многу тури,ретко се дома.Платени се по 12 центи од километар.Возат најнови Volvo камиони euro 5(сега мора такви само да се возат во ЕУ).Незнам за во другите фирми како е,меѓутоа кајде што работам јас не чекаат долго време повратни тури,имаат договорени тури за извоз и за увоз.
,a по колку километри се возат месечно..
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
,a по колку километри се возат месечно..

Kолку ќе извозиш зависи колку тури ќе имаш. Може да возиш од МК надвор а може и да вртиш само во ЕУ.Има фирми кои транспортираат од МК кон ЕУ и обратно има и фирми кои транспортираат само внатре во ЕУ. Може да си на фиксна дневница може и на извозен километар, зависно од договорот. Има многу варијанти. За млад човек без обврски не е така страшно, ама за семеен не би препорачал. Парите лажат ама работата е бајаги заебана, така да ако некој се реши на тоа убаво нека си го стегне газето зошто многу ќе му се препотува и мрзне(y)
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
зошто мислите дека нема заработувачка да бидеш "камионџија" ако нема тогаш зошто мој брату4ед постар од мене има положено за е и возеше 3-4 години во една транспортна компанија одеше секаде низ европа и сега си купи камион половно ама камионот е коска еуро 5 и сега си вози за него ...
--- надополнето: 15 јануари 2012 во 13:28 ---
зошто мислите дека нема заработувачка да бидеш "камионџија" ако нема тогаш зошто мој брату4ед постар од мене има положено за е и возеше 3-4 години во една транспортна компанија одеше секаде низ европа и сега си купи камион половно ама камионот е коска еуро 5 и сега си вози за него ...
 
К

командо

Гостин
зошто мислите дека нема заработувачка да бидеш "камионџија" ако нема тогаш зошто мој брату4ед постар од мене има положено за е и возеше 3-4 години во една транспортна компанија одеше секаде низ европа и сега си купи камион половно ама камионот е коска еуро 5 и сега си вози за него ...
Има заработувачка, ама куќата и семејството ќе си ги гледаш еднаш месечно... треба да си спремен на тоа/
Ако си млад, без жена/деца, ок- неколку години да возиш за да собереш некој денар:)
Исто така битно е да си во добра компанија, која има работа и која е поштена... да си плаќа регуларно и на време :)

Ама и ти да си седиш мирен, да не чепкаш нафта ова она... :D
 
D

Daniel_faca

Гостин
Ако има некој активен,жив на темава момоентално каква е ситуацијата со шоферскиот занает?
 
Член од
31 август 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Има ли некој одовде што е вработен како шофер на камион во германска фирма со македонски пасош?
Дали е можно да се добие дозвола за работа / работна виза за Германија со оваа професија откако претходно имаш најдено фирма и работодавец кој е спремен да среди документи?
Ако има некој нека ми одговори тука или по порака.
Многу е итно.
Фала многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom