Има некој шофер?

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
ja li sum jalnas ili tipov si igra majtap.od postaveniot tekst vo temava jas svativ deka deckovo pravi ispituvanje za toa kolku ima soferi vo mk ,i kolku od niv se nevraboteni,takada na samiot pocetok na temava ubavo pisal:
znaci vo mk nema nevraboteni kamionczii,i deka vo mk nema tolku golema nevrabotenost od 35%

za na krajot da poentira so sopstveniot zaklucok deka makedoncite se glupavi sto nemaat dozvola od E i C kategorija ,deka makedoncite se mrzlivi i ne sakaat da rabotat samo vikaat deka baraat rabota a molat boga da ne ja najdat (barem taka pisal)
i uste mu fali da dodade "ete gledate kako ima sto da se raboti vo mk i kako ni e super so ovaa vlast .
zal mi e sto se potrudivte najcovecki da mu pomognete ,ama toj ne barase pomos ,toj imase zadaca da kaze kolku sme nie los narod ,a samo ovie od vlasta se SUPER.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Оди прашај колку чини Е и Ц да положиш :tapp::tapp:
-прашање е колку време ќе ти треба тие пари да ги извадиш и да влезеш во +
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ja li sum jalnas ili tipov si igra majtap.od postaveniot tekst vo temava jas svativ deka deckovo pravi ispituvanje za toa kolku ima soferi vo mk ,i kolku od niv se nevraboteni,takada na samiot pocetok na temava ubavo pisal:
znaci vo mk nema nevraboteni kamionczii,i deka vo mk nema tolku golema nevrabotenost od 35%

za na krajot da poentira so sopstveniot zaklucok deka makedoncite se glupavi sto nemaat dozvola od E i C kategorija ,deka makedoncite se mrzlivi i ne sakaat da rabotat samo vikaat deka baraat rabota a molat boga da ne ja najdat (barem taka pisal)
i uste mu fali da dodade "ete gledate kako ima sto da se raboti vo mk i kako ni e super so ovaa vlast .
zal mi e sto se potrudivte najcovecki da mu pomognete ,ama toj ne barase pomos ,toj imase zadaca da kaze kolku sme nie los narod ,a samo ovie od vlasta se SUPER.
Тешко да си јалнаш......и низ други теми пробува да го протне истото.....

.....јбг.....мора и тој да заработи за .....:pos2::pos2:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
ja li sum jalnas ili tipov si igra majtap.od postaveniot tekst vo temava jas svativ deka deckovo pravi ispituvanje za toa kolku ima soferi vo mk ,i kolku od niv se nevraboteni,takada na samiot pocetok na temava ubavo pisal:
znaci vo mk nema nevraboteni kamionczii,i deka vo mk nema tolku golema nevrabotenost od 35%

za na krajot da poentira so sopstveniot zaklucok deka makedoncite se glupavi sto nemaat dozvola od E i C kategorija ,deka makedoncite se mrzlivi i ne sakaat da rabotat samo vikaat deka baraat rabota a molat boga da ne ja najdat (barem taka pisal)
i uste mu fali da dodade "ete gledate kako ima sto da se raboti vo mk i kako ni e super so ovaa vlast .
zal mi e sto se potrudivte najcovecki da mu pomognete ,ama toj ne barase pomos ,toj imase zadaca da kaze kolku sme nie los narod ,a samo ovie od vlasta se SUPER.

леле колку си паметен ти на мајка....

одма ја извади поентата - дека јас сум бил од власта.....


ама освен мајка ти и неколку такви прости како тебе, тешко дека некој што ВРЕДИ ќе ти каже дека си паметен....


не!!! поентата ми беше дека никој неќе да работи, а само сакаат да филозофираат. у ствари првата поента ми беше да најдам шофери, ама гледам дека овде углавно се филозофи, убави на мајка како тебе, па сам,о си го потврдив тоа овде...


само така - напред - со негативна енергија до комплетен распад...
само барај влакна во јаце и остани гладен, наместо да направиш живинарска фарма и да продаваш јајца...
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Е добро де мајчин ај кажи сега зашто тисе шофери ??? Имаш сексуален апетит кон нив тоест обожаваш шофери пошто општо познатое дека педерине мола богат даги опне некој шофер, или им нудиш работа е ако ги бараш зада им дадеш работа тогаш треба да објасниш шо како колку каде итн а ако чисто те интересира дали некој лебот сиго вади со возење на камиони тогаш дефинитивно бараш на погрешно место торлак. Ке ти пише тебе некој шофер на форумов,човек кој од 12 месеци 10 е по патиштана и кога кесе врати од пат ке седне да куца на кајгана, или кесе ѕвери у монитор и на нет кего троши она малку време што го има дасе види со домашните или пријателите, и најблиските на погрешно место бараш Шофери али ај барај ваљда ке најдеш:tapp::vozbud:
Како во многу случаеви така и во шоферскиот тоа се затворени маѓепсани кругови посебни светови неможе,секој да влезе или да разбере шоферски муабет или уште помалку даја разбер шоферската тага и мака ако не си работел никогаш нема да дознаеш што е тоа шоферлук и како се вади таа проклета корка леб, во живототв имам работено се и сешто па и шофер имам работено но не сега порано одамна беше тоа кога со една тура до Загреп се заработуваа минимум 6 илјади германски марки тоест во времето кога беше ценета како професија и шоферите беа ценети и платени и земаа поголеми плати и од министрите, а за директорите да не праиме муабет на времето вака се плакаше: 1км преку граница се плакаше 0,48 фенинга-до 0,78 фенинга зависно кај возиш, секоја премината граница се плакаше 80 марки, секое истоварно место по 85 марки исто и утоварно место, дневница кога чекаш утовар беше 57 марки, плус на крај месец ти следуваше реализација која се исплаќаше со платата и нејзината висина беше зависна од староста на возилото,а да не ти зборам за разлика на цена на гориво за разлика во девизен курс, за ембарга гога за 100 литра нафта се земаа дебели пари, па белешки за паркинзи па патарини,па терминали,па шпедиции па патни такси и што уште не тоест немаше од кај не можеше да се извади некоја паричка плус но сега се поминати тие времиња сега и за шофериве е гол живот верувај
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
леле колку си паметен ти на мајка....

одма ја извади поентата - дека јас сум бил од власта.....


ама освен мајка ти и неколку такви прости како тебе, тешко дека некој што ВРЕДИ ќе ти каже дека си паметен....


не!!! поентата ми беше дека никој неќе да работи, а само сакаат да филозофираат. у ствари првата поента ми беше да најдам шофери, ама гледам дека овде углавно се филозофи, убави на мајка како тебе, па сам,о си го потврдив тоа овде...


само така - напред - со негативна енергија до комплетен распад...
само барај влакна во јаце и остани гладен, наместо да направиш живинарска фарма и да продаваш јајца...
Абе најубав и најпаметен на мајка!:vozbud:
Да помалку филозофираше а само малку размислеше ќе ти текнеше дека шоферите немаат баш многу време за форуми па тука да ги бараш:pos2::pos2:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
не!!! поентата ми беше дека никој неќе да работи, а само сакаат да филозофираат.
Тоа ти е исто како мандалото на некој стар човек, тој ќе му најде работа(смоква) а тој нејќе да работи :vozbud:.
Што се однесува до барањето шофери ќе кажам само едно, кој сака да не му се менуваат шоферите треба да ги плаќа, ако стално менуваш шофери камионите брзо ќе ти се раскурцаат и ќе ги носиш во отпад како старо железо.
Бидејќи ја работев таа работа и видов какви колеги сум имал можам само едно да ти кажам, од секое дрво свирче не бидува!
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
Абе најубав и најпаметен на мајка!:vozbud:
Да помалку филозофираше а само малку размислеше ќе ти текнеше дека шоферите немаат баш многу време за форуми па тука да ги бараш:pos2::pos2:
абе какво филозофирање, јас прашувам конкретни работи и имам конкретни заклучоци НА ТЕМАТА, а не филозофија од типот: овој бил од владата платен, оној од вонземјани, а третиот од папата...

само луѓе без идеи одма се впуштаат во критикување без врска.


а тоа што самиот ти си констатирал дека нема шофери, нели само го потврдува мојот и тоа како он-топик заклучок: ако не знаете што да правите со себе, а сакате добро да заработите - трк научете да возите камиони...

Тоа ти е исто како мандалото на некој стар човек, тој ќе му најде работа(смоква) а тој нејќе да работи :vozbud:.
Што се однесува до барањето шофери ќе кажам само едно, кој сака да не му се менуваат шоферите треба да ги плаќа, ако стално менуваш шофери камионите брзо ќе ти се раскурцаат и ќе ги носиш во отпад како старо железо.
Бидејќи ја работев таа работа и видов какви колеги сум имал можам само едно да ти кажам, од секое дрво свирче не бидува!

и тоа како си во право. не е проблем само крпењето на камионот (кој е најмал проблем), туку кога ќе почнеш да попиваш казни од царини, на црни листи да те ставаат заради некои глупаци, да губиш цемтови.....

но не само за шоферите, туку и за многу други работни места...


а најмногу за на форумов, каде има едно 5-6 дрва кои за ништо не ги бидува.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Абе најубав и најпаметен на мајка!:vozbud:
Да помалку филозофираше а само малку размислеше ќе ти текнеше дека шоферите немаат баш многу време за форуми па тука да ги бараш:pos2::pos2:
Како во многу случаеви така и во шоферскиот тоа се затворени маѓепсани кругови посебни светови неможе,секој да влезе или да разбере шоферски муабет или уште помалку даја разбер шоферската тага и мака ако не си работел никогаш нема да дознаеш што е тоа шоферлук и како се вади таа проклета корка леб, во живототв имам работено се и сешто па и шофер имам работено но не сега порано одамна беше тоа кога со една тура до Загреп се заработуваа минимум 6 илјади германски марки тоест во времето кога беше ценета како професија и шоферите беа ценети и платени и земаа поголеми плати и од министрите, а за директорите да не праиме муабет на времето вака се плакаше: 1км преку граница се плакаше 0,48 фенинга-до 0,78 фенинга зависно кај возиш, секоја премината граница се плакаше 80 марки, секое истоварно место по 85 марки исто и утоварно место, дневница кога чекаш утовар беше 57 марки, плус на крај месец ти следуваше реализација која се исплаќаше со платата и нејзината висина беше зависна од староста на возилото,а да не ти зборам за разлика на цена на гориво за разлика во девизен курс, за ембарга гога за 100 литра нафта се земаа дебели пари, па белешки за паркинзи па патарини,па терминали,па шпедиции па патни такси и што уште не тоест немаше од кај не можеше да се извади некоја паричка плус но сега се поминати тие времиња сега и за шофериве е гол живот верувај,а овој вика за добра заработка иди полагај и вози демек тоа било решението:tapp:

абе какво филозофирање, јас прашувам конкретни работи и имам конкретни заклучоци НА ТЕМАТА, а не филозофија од типот: овој бил од владата платен, оној од вонземјани, а третиот од папата...

само луѓе без идеи одма се впуштаат во критикување без врска.


а тоа што самиот ти си констатирал дека нема шофери, нели само го потврдува мојот и тоа како он-топик заклучок: ако не знаете што да правите со себе, а сакате добро да заработите - трк научете да возите камиони...




и тоа како си во право. не е проблем само крпењето на камионот (кој е најмал проблем), туку кога ќе почнеш да попиваш казни од царини, на црни листи да те ставаат заради некои глупаци, да губиш цемтови.....

но не само за шоферите, туку и за многу други работни места...


а најмногу за на форумов, каде има едно 5-6 дрва кои за ништо не ги бидува.
ај ај не трескај зелени жити се си слушнал за цемт,а казните од царини секогаш се вина на газдите никогаш небила шоферска грешка газдата сака повише да товари и претовари само пари да земе,газдата се нафаќа на невозможни рокови за пренос на робата иако знае дека камионот за кур него бива , газдата добро знае дека гумите мусе опинци па пак го тера шоферот да иде на пат,овие крвопии сега од газди да можат и гомната кесиги изедат само да небидат зијан а за поправки да не праиме муабет терај дур иде ама некочи абе терај пари дасе земат
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
ај ај не трескај зелени жити се си слушнал за цемт, bla bla bla bla

не бе не знам што е цемт... како ме фати ти на мајка 2....


баш појасни ми што е цемт... во усје да не се произведува? за куќи градење да не е?
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
не бе не знам што е цемт... како ме фати ти на мајка 2....


баш појасни ми што е цемт... во усје да не се произведува? за куќи градење да не е?
добро бе умен на мајка ако знаеш шое ЦЕМТ кажими штое штое ТИР кажими шое Транзитна дозвола и ај доста се ама кажими шо значи цемт најпрво:tapp:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
ај ај не трескај зелени жити се си слушнал за цемт,а казните од царини секогаш се вина на газдите никогаш небила шоферска грешка газдата сака повише да товари и претовари само пари да земе,газдата се нафаќа на невозможни рокови за пренос на робата иако знае дека камионот за кур него бива , газдата добро знае дека гумите мусе опинци па пак го тера шоферот да иде на пат,овие крвопии сега од газди да можат и гомната кесиги изедат само да небидат зијан а за поправки да не праиме муабет терај дур иде ама некочи абе терај пари дасе земат
Не го кажа најважното, сега за да те примат некаде на работа ти бараат 1.500 евра како залог за ако си направел судар или некоја грешка газдата да не бил во зијан или ако немаш кеш првите 2 месеци што ќе работиш ќе го земеш од трите подолгото :vozbud:
 

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
добро бе умен на мајка ако знаеш шое ЦЕМТ кажими штое штое ТИР кажими шое Транзитна дозвола и ај доста се ама кажими шо значи цемт најпрво:tapp:
ЦЕМТ - скратено за цемент? :pos2:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Не го кажа најважното, сега за да те примат некаде на работа ти бараат 1.500 евра како залог за ако си направел судар или некоја грешка газдата да не бил во зијан или ако немаш кеш првите 2 месеци што ќе работиш ќе го земеш од трите подолгото :vozbud:
жими таска балабанхова што кему дадам 1500 еу а и некој друг шо ке даде затоа и наоѓаат шофери,затоа нема веќе во мк шофери асални
 

Kajgana Shop

На врв Bottom