Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
V

[vladimir]

Гостин
Леле како заболекарите мои звучиш :icon_lol:
Исто и они ајде штом ти пораснат дојди ќе вадиме.
90% од луѓето живеат со осмици па се живи и здрави. Мразам интервенции и несакам да ги вадам :) Имам вадено четворки, ниедна немам така да има место за 8мица. Освен ако немам проблеми не одам да ми ги вадат и точка :)
Знам другарка вадеше па тоа исто ко операција конци болење 2-3 недели, катастрофа.
Не фала, сакам да си живееме среќно со осмиците :) Освен ако не ми откажат љубов :)

Јас сум горд сопственик на 4 осмици и си живеам среќно со нив. Не сум имал никакви проблеми досега. Кај секој е различно, така да почекај си, не ги земај здраво за готово советите од некој друг.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
3-4 нe, aма едно десетина лупања се и потоа ги снемува. Сега почна ова, вечерва, затоа ми стана ептен чудно.
Ми личи на неправилен ритам. Можно е да е од голем физички напор, од стрес... Треба да размислиш што си правела претходно што би можела така да го вознемири срцето.
Не е лошо да отидеш на лекар, посебно ако продолжи да ти се појавува.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.472
Поени од реакции
68.824
Oва почна да ми се случува пред 2-3 часа. Во положба на мирување, срцето одненадеж ќе почне да ми лупа многу силно, па ќе се смири. Ама многу силно лупање, дури и језиво ми е веќе. Сега пулсот ми е нормален, но не е кога ќе фати така да чука срцето.
Дали може да се каже дека е ова резултат на замор?
И мене често ми се случува ова. Ке лежам и одеднаш срцево че почне да ми лупа забрзано. Мислам дека заморот не играл ниту еднаш главна улога, во ова. Ниту пак некоа од причините кои другите ги навеле горе. Стварно незнам што е причината. Ќе треба да се испита на лекар:vozbud:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Oва почна да ми се случува пред 2-3 часа. Во положба на мирување, срцето одненадеж ќе почне да ми лупа многу силно, па ќе се смири. Ама многу силно лупање, дури и језиво ми е веќе. Сега пулсот ми е нормален, но не е кога ќе фати така да чука срцето.
Дали може да се каже дека е ова резултат на замор?
Може да ти е од замор или ако имаш испиено повеќе кафиња :smir:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Tи помина? :)
Мене првиот умник ми израсна пред месец дена.
Немав болка голема да чуствувам кај забот, али устата ме болеше многу, не можев да ја отварам и да се смејам нема шанси :) и најлошо од се крајникот од таа страна ме болеше 3-4 дена ужасно, не можев да голтам. Ни кога сум била болна толку не ме болел. И јас си викав дека ќе умрам :pos:
Ама ми помина за недела дена некаде. Очекувам во блиска иднина истото да ми се повтори уште 3 пати. Бљак гадно чуство.
А си пиев некои апчиња за болка 1-2 на ден, пред се ради крајникот, зашто кај забот кажав не ме болеше многу. Освен си го чуствував долго време целото место разрането.
Сеа си расне 8мичето :pipi:
И ми дојде памет нормално :icon_lol:
Сосема истите симптоми човече!:) Не дај боже да си го допреш крајникот таму, мислиш ќе полудиш:). Мислев мозокот дека ќе ми прсне. И да, ми помина, викаш пак ќе се повторуе? Сега ќе си го свирнам :nesvest:. Ај ваљда ќе се трпи. Ќе зимаме сега некои антибиотици.:back:
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Сосема истите симптоми човече!:) Не дај боже да си го допреш крајникот таму, мислиш ќе полудиш:). Мислев мозокот дека ќе ми прсне. И да, ми помина, викаш пак ќе се повторуе? Сега ќе си го свирнам :nesvest:. Ај ваљда ќе се трпи. Ќе зимаме сега некои антибиотици.:back:
А јас што да кажам:nesum:
Сите три умника ми никнаа така без некој поголеми проблеми,малку болка и тоа.
Ама овој последниот,леле ке го памтам до крај живота.
Кога отече,ко бомба да излегува од него,цела топка месо имав нагоре:ija:
Цела вечер не спиев,болки огромни дури и температура качив,а устата не можев да ја отворам да јадам.
Ми викаа да одам да го расечат малце да избие,јас не и готово:tapp:
И никна и се само проблем ми прави не можам да го исчеткам убаво,само за бактерии ми служи.
 

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
na drugarka mi posledniov mesec i se pojavija bradavici po racete i veli deka i smetaat, no mene me zagrizuva so detevo stana nekako povleceno, pozatvoreno, a voopsto ne bese takva. ako znae nekoj lek za bradavici neka kaze... ne sakam da ja gledam kako se zatvara vo sebe za gluposti
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
na drugarka mi posledniov mesec i se pojavija bradavici po racete i veli deka i smetaat, no mene me zagrizuva so detevo stana nekako povleceno, pozatvoreno, a voopsto ne bese takva. ako znae nekoj lek za bradavici neka kaze... ne sakam da ja gledam kako se zatvara vo sebe za gluposti
Колку што сум јас запозната, кога веќе ќе израсне брадавица,единствен начин за нејзино остранување е хирушки зафат,т.е. сечење на брадавицата.Сепак треба да направи и целосна крвна слика за да открие што е причината за израснувањето на брадавиците затоа што и да ги исече нема да направи ништо,привремено решавање на проблемот е тоа,само повторно ќе израснат доколку не се работи на отстранување на причината.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ќе ми треба објаснување за дијагнозава (не знам колку точно ја пишав ама се надевам ќе разберете за што станува збор)

fistula rectumvaginalis

Благодарам многу, се надевам на одговор.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ќе ми треба објаснување за дијагнозава (не знам колку точно ја пишав ама се надевам ќе разберете за што станува збор)

fistula rectumvaginalis

Благодарам многу, се надевам на одговор.
Ректовагинална фистула е состојба кога постои канал исполнет со гнојна содржина помеѓу ректумот и вагината. Ректовагиналната фистула може да биде многу непријатна и да го намали квалитетот на живот на пациентот. Доколку отворот помеѓу ректумот и вагината е широк, доаѓа до испуштање на гасови и измет низ вагината, што доведува до фекална инкотиненција (инконтиненција е кога некој не може да го контролира исфрлањето на измет и урина). Ректовагиналната фистула е поврзана со чести уринарни и вагинални инфекции.
Ректовагиналните фистули се често последица на повреда при породување кога има неадекватна медицинска нега, како во некои земји во развој. Фистулите исто така може да се развијат и кај жени и деца жртви на силување.
Исто така, може да биде симптом на повеќе заболувања, вклучувајќи инфекција од Lymphogranuloma venereum, или несакан резултат на операција како што е епизиотомијата или операција за промена на полот. Може да биде и компликација од вагинална операција, вклучувајќи вагинална хистероктомија. Познат симптом се и на ректален карцином, Кронова болест и дивертикуларно заболување. Ретко се појавуваат како последица на зрачна терапија кај рак на грлото на матката.

(ова е од Википедија http://en.wikipedia.org/wiki/Fistula_of_vagina_to_large_intestine)
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ректовагинална фистула е состојба кога постои канал исполнет со гнојна содржина помеѓу ректумот и вагината. Ректовагиналната фистула може да биде многу непријатна и да го намали квалитетот на живот на пациентот. Доколку отворот помеѓу ректумот и вагината е широк, доаѓа до испуштање на гасови и измет низ вагината, што доведува до фекална инкотиненција (инконтиненција е кога некој не може да го контролира исфрлањето на измет и урина). Ректовагиналната фистула е поврзана со чести уринарни и вагинални инфекции.
Ректовагиналните фистули се често последица на повреда при породување кога има неадекватна медицинска нега, како во некои земји во развој. Фистулите исто така може да се развијат и кај жени и деца жртви на силување.
Исто така, може да биде симптом на повеќе заболувања, вклучувајќи инфекција од Lymphogranuloma venereum, или несакан резултат на операција како што е епизиотомијата или операција за промена на полот. Може да биде и компликација од вагинална операција, вклучувајќи вагинална хистероктомија. Познат симптом се и на ректален карцином, Кронова болест и дивертикуларно заболување. Ретко се појавуваат како последица на зрачна терапија кај рак на грлото на матката.

(ова е од Википедија http://en.wikipedia.org/wiki/Fistula_of_vagina_to_large_intestine)

ОК, а ова значи дека немора цел измет да мине низ вагина или воопшто да испадне да стои во дебелото црево, да се “прошири“ дебелото црево и да стои во него ако во каналот нема доволно место за излезе низ вагина и дали може да остане во каналот што се создал ?
Дали може да предизвика иритација на вагиналните канали, некоја инфекција . . . нежно место а измет ненаменет за таму да мине ?

Фала за информациите.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Имам еден проблем-од неодамна гледам мала црна точка пред мене,во окото ми е,како и да го движам окото секаде ме следи..што може да е тоа???
 
Член од
20 септември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Nesto pozadi uvo!

Znaci dragi moi...Veke otprilika 7 meseci imam nekoe topce pozadi uvoto pod kozata...prvo bese malo i odvaj se osekase na dopir...megjutoa so tek na vreme pocna da raste i da stanuva pogolemo sto duri sega se gleda deka ima nesto pod kozata duri i da ne se dopira,Povremeno imam tapa bolka koja posle 7 sekundi se gubi...Dali se raboti za vospalenie na linfni zlezdi ili sto e rabotata????Ako imal nekoj nesto slicno neka pise :) Pozzzzz
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
na drugarka mi posledniov mesec i se pojavija bradavici po racete i veli deka i smetaat, no mene me zagrizuva so detevo stana nekako povleceno, pozatvoreno, a voopsto ne bese takva. ako znae nekoj lek za bradavici neka kaze... ne sakam da ja gledam kako se zatvara vo sebe za gluposti
И завоси до бојата ако бојата на брадавицата е како бојата на кожата тогаш хируршки а ако е темна бојата тогаш е осудена да живее со нив (не верувам некој кај нас да се нафане такви да работе).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom