Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Иам едно прашање у врска со бременост и менструација. Нели кога жената забременува треба следната менструација да и касне... е сеа... прашање на кое никогаш не сум си одговорила. Дали треба покасно да дојде, или уопште нема да дојде? :)
Ако си во прво тромесечје,тогаш можеш да имаш слабо крварење(розеникаво или ептен малку)кое се разликува од менструацијата.
Може да биде нормално,може да биде знак дека плодот не е во ред,или може сето ова да го нема,т.е остануваш бремена и адиос менструација.

Вакви проблеми би можело да има во прво тромесечјеа потоа до крај на бременоста нема менстуација.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Кои се симптомите на растење умници? И дали умирам?:pipi:
Зависи мене кога ми растеа умниците немав болки, викаат дека многу боли мене за среќа не ме болеа не ни ги сетив дека пораснале
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
Кои се симптомите на растење умници? И дали умирам?:pipi:
Зависи кај секој различно е. Кај мене долу кога ми растеа (пред скоро една година) неподносливо ми сметаше тоа место на јазикот а и општо кикири, лешници не ни помислував да јадам... Се прави како една мала топка која на крај ќе се изгуби т.е ќе пукни (неосетно) и ќе си никни забчето :smir:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Кои се симптомите на растење умници? И дали умирам?:pipi:
Посматрај некое бебе што му растат заби :) Чешање на непцето таму кај што расте умникот, некогаш знае да се јави оток, болка. Најдобро е да се оди на стоматолог зашто често знаат умниците да растат неправилно и со тоа да ги притискаат другите заби. Со панорамска снимка одма може да се провери дали правилно растат и дали треба да продолжат со својата егзистенција или да се укинат :)
Иначе, во последно време во еволутивниот тек на човекот се забележува исчезнување на умниците. На понапредните луѓе не им растат умници. Кај сте вие на скалата? :)
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.737
Поени од реакции
9.830
Последниве 2-3 дена на некои делови од лицето кожата ми стана сува, поцрвене и почна да ме чеша. Најверојатно в среда ќе одам на доктор, утре е празник па не работат. Што до тогаш и од што може да биде ова?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Последниве 2-3 дена на некои делови од лицето кожата ми стана сува, поцрвене и почна да ме чеша. Најверојатно в среда ќе одам на доктор, утре е празник па не работат. Што до тогаш и од што може да биде ова?
Може да е алергиска реакција ако користиш некоја нова крема/сапун/омекнувач/детергент. Ако те фаќа повеќе ветер деновиве може да е исушена кожата од ветерот. Во секој случај оди на доктор да те види. До тогаш може да ставаш некоја неутрална крема за осетлива кожа (која најмногу ти одговара, нивеа, росал, која и да ја користиш), не многу густа, не многу масна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Oва почна да ми се случува пред 2-3 часа. Во положба на мирување, срцето одненадеж ќе почне да ми лупа многу силно, па ќе се смири. Ама многу силно лупање, дури и језиво ми е веќе. Сега пулсот ми е нормален, но не е кога ќе фати така да чука срцето.
Дали може да се каже дека е ова резултат на замор?
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Oва почна да ми се случува пред 2-3 часа. Во положба на мирување, срцето одненадеж ќе почне да ми лупа многу силно, па ќе се смири. Ама многу силно лупање, дури и језиво ми е веќе. Сега пулсот ми е нормален, но не е кога ќе фати така да чука срцето.
Дали може да се каже дека е ова резултат на замор?

Ова е случај кај бремени жени...ако си бремена, не се секирај нормално е :) :) :)

Уживај друшке Џену , немаш гајле...
ОД замор е...или од кафе , ако си пиела скоро!

Ај утре ако има нешто пак , пиши да поставиме дијагноза ,или оди до на лекар...сепак мислам дека нема да имш гајле до утре...само легни си сеа ...пиј една чаша вода пред спиење и кулирај си !
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Кои се симптомите на растење умници? И дали умирам?:pipi:
Tи помина? :)
Мене првиот умник ми израсна пред месец дена.
Немав болка голема да чуствувам кај забот, али устата ме болеше многу, не можев да ја отварам и да се смејам нема шанси :) и најлошо од се крајникот од таа страна ме болеше 3-4 дена ужасно, не можев да голтам. Ни кога сум била болна толку не ме болел. И јас си викав дека ќе умрам :pos:
Ама ми помина за недела дена некаде. Очекувам во блиска иднина истото да ми се повтори уште 3 пати. Бљак гадно чуство.
А си пиев некои апчиња за болка 1-2 на ден, пред се ради крајникот, зашто кај забот кажав не ме болеше многу. Освен си го чуствував долго време целото место разрането.
Сеа си расне 8мичето :pipi:
И ми дојде памет нормално :icon_lol:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Oва почна да ми се случува пред 2-3 часа. Во положба на мирување, срцето одненадеж ќе почне да ми лупа многу силно, па ќе се смири. Ама многу силно лупање, дури и језиво ми е веќе. Сега пулсот ми е нормален, но не е кога ќе фати така да чука срцето.
Дали може да се каже дека е ова резултат на замор?
Колку време ти трае лупањето пред да се смири? Дали се на пример, 3-4 излупувања па после продолжува нормално? Или само осеќаш силно, а рамномерно лупање повеќе минути?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Колку време ти трае лупањето пред да се смири? Дали се на пример, 3-4 излупувања па после продолжува нормално? Или само осеќаш силно, а рамномерно лупање повеќе минути?
3-4 нe, aма едно десетина лупања се и потоа ги снемува. Сега почна ова, вечерва, затоа ми стана ептен чудно.

Tи помина? :)
Мене првиот умник ми израсна пред месец дена.
Немав болка голема да чуствувам кај забот, али устата ме болеше многу, не можев да ја отварам и да се смејам нема шанси :) и најлошо од се крајникот од таа страна ме болеше 3-4 дена ужасно, не можев да голтам. Ни кога сум била болна толку не ме болел. И јас си викав дека ќе умрам :pos:
Ама ми помина за недела дена некаде. Очекувам во блиска иднина истото да ми се повтори уште 3 пати. Бљак гадно чуство.
А си пиев некои апчиња за болка 1-2 на ден, пред се ради крајникот, зашто кај забот кажав не ме болеше многу. Освен си го чуствував долго време целото место разрането.
Сеа си расне 8мичето :pipi:
И ми дојде памет нормално :icon_lol:
Извади ја што побрзо ако имаш потесна вилица, ќе ти ги искриви забите или па ако ептен нема место разни процеси ќе ти формира, па од мрава крава ќе испадне :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Извади ја што побрзо ако имаш потесна вилица, ќе ти ги искриви забите или па ако ептен нема место разни процеси ќе ти формира, па од мрава крава ќе испадне :)
Леле како заболекарите мои звучиш :icon_lol:
Исто и они ајде штом ти пораснат дојди ќе вадиме.
90% од луѓето живеат со осмици па се живи и здрави. Мразам интервенции и несакам да ги вадам :) Имам вадено четворки, ниедна немам така да има место за 8мица. Освен ако немам проблеми не одам да ми ги вадат и точка :)
Знам другарка вадеше па тоа исто ко операција конци болење 2-3 недели, катастрофа.
Не фала, сакам да си живееме среќно со осмиците :) Освен ако не ми откажат љубов :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Леле како заболекарите мои звучиш :icon_lol:
Исто и они ајде штом ти пораснат дојди ќе вадиме.
90% од луѓето живеат со осмици па се живи и здрави. Мразам интервенции и несакам да ги вадам :) Имам вадено четворки, ниедна немам така да има место за 8мица. Освен ако немам проблеми не одам да ми ги вадат и точка :)
Знам другарка вадеше па тоа исто ко операција конци болење 2-3 недели, катастрофа.
Не фала, сакам да си живееме среќно со осмиците :) Освен ако не ми откажат љубов :)
Ааа епа штом си извадила 4ки, терај тогаш. Ретко кој денес има место за сите 8 заби во виличиштето :icon_lol: Те советувам зошто кај мене се случи ова погоре, па имаше стружење, испирање, копање, крварење :icon_lol:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom