Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Ај пошо глеам мн докторчиња овде, ваљда ќе се најде и некој стоматолог =)
Гингивитис..чаре?
Имаш паста од Лакалут за парадонтоза, што е најдобра за воспалени непца, а реално не е баш и нешто посебно ефикасна, али во комбинација со Gingival C гел на природна база со жалфија и нане 90% поминува воспалението уште првите ден два.
Гелот се мачка после миење заби на непцата и забите има пријатен и сладок мирис, и не смее да се јади во рок од 1 саат... доволно е еднаш на ден, пред спиење.

И на крај, чисти го забите со конец, не со чечкалици или нешо во тој стил, затоа што конците се со восочна превлака и не го повредува непцето и темелно чисти во недостапни места, кај што може да се створи забен камен, кој подоцна може да премине во воспаление на непцето.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
ех камо да беше така брзо :) најмалце треба месец и пол до два месеца да поминат од обичен курс хемотерапија за да порасне коса, од вака интензивен многу повеќе (немам идеја колку, затоа и прашував,но повеќе од два се сигурно).
келтките на кожата почнуваат со регенерација веднаш по престанок со терапијата, е сега индивидуално е тоа колку тебе брзо ти расте коса-мене на пр за еден месец ми расте10 сантима, тебе не знам:smeshko::smeshko::icon_bigg
 
Член од
30 август 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
zdravo

zdravo jas sum kristina imam eden problem i mi treba ako nekoj moze da mi pomogne.
Ne sum znaela za kajgana forumot se dodeka slucajno ne go pronajdov na googal prebaruvajki za resenie na mojot problem.
inaku problemot mi se sostoi vo toa sto pred dve nedeli na leviot but mi se pojavi stvrdnat mal otok koj se odrazuva so crvenilo mnogu cesanje i bolka na delot na otok.
lici kako otok od ubod na komarec,stvrdnuvanje na kozata koga nekoe mozolce ne moze da probie ili kako zasirena krv no ne e nitu edno od trite.
pobarav medicinska pomos i mi rekoa deka najverovatno e mozolce koe ne moze da se probie.
vo rok od 24 casa mi iscezna kako da ne bilo nisto i ne mi se pojavi nikakvo mozolce.
po 4 dena mi se pojavi istiot otok na gorniot del od desnoto stapalo bese isto kako prethodnto stvrdnat del koj go opfaka otokot crvenilo cesanje i bolka no po 24 casa i toa mi iscezna.
za 3-4 dena povtorno mi se pojavi na leviot but so isti simptomi kako prethodnite i isto iscezna za 24 casa i denes po edna nedela povtorno mi se pojavi na levata noga za svivkata pod kolenoto i povtorno so istite simptomi ke ve molam ako nekoj nekogas minal niz toa ili ima poznavanje da mi kaze za sto vsusnost stanuva zbor vi blagodaram mnogu
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
zdravo jas sum kristina imam eden problem i mi treba ako nekoj moze da mi pomogne.
Ne sum znaela za kajgana forumot se dodeka slucajno ne go pronajdov na googal prebaruvajki za resenie na mojot problem.
inaku problemot mi se sostoi vo toa sto pred dve nedeli na leviot but mi se pojavi stvrdnat mal otok koj se odrazuva so crvenilo mnogu cesanje i bolka na delot na otok.
lici kako otok od ubod na komarec,stvrdnuvanje na kozata koga nekoe mozolce ne moze da probie ili kako zasirena krv no ne e nitu edno od trite.
pobarav medicinska pomos i mi rekoa deka najverovatno e mozolce koe ne moze da se probie.
vo rok od 24 casa mi iscezna kako da ne bilo nisto i ne mi se pojavi nikakvo mozolce.
po 4 dena mi se pojavi istiot otok na gorniot del od desnoto stapalo bese isto kako prethodnto stvrdnat del koj go opfaka otokot crvenilo cesanje i bolka no po 24 casa i toa mi iscezna.
za 3-4 dena povtorno mi se pojavi na leviot but so isti simptomi kako prethodnite i isto iscezna za 24 casa i denes po edna nedela povtorno mi se pojavi na levata noga za svivkata pod kolenoto i povtorno so istite simptomi ke ve molam ako nekoj nekogas minal niz toa ili ima poznavanje da mi kaze za sto vsusnost stanuva zbor vi blagodaram mnogu
отоците ти се јавуваат поради алергија. најверојатно алергична си на инсекти, на убод од нив. најдобро е да идеш и да провериш од што си алергична т.е.да направиш алерго тест, бидејќи тоа отоците со сигурност ти се алергична реакција. и јас имав летово така од комарци кога ќе ме апнеа на местото на убодот отекував многу и отокот спласнуваше по 24 часа исто како што е кај тебе...:helou:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
келтките на кожата почнуваат со регенерација веднаш по престанок со терапијата, е сега индивидуално е тоа колку тебе брзо ти расте коса-мене на пр за еден месец ми расте10 сантима, тебе не знам:smeshko::smeshko::icon_bigg
види, не е толку индивидуално. хемотерапијата делува на клетките со брза делба, заради тоа и на кожата, косата и ноктите. не се работи за нормална брзина на раст на коса. и затоа не може да споредиш со тебе што ти расте 10 цм месечно, кога не тргаш од точка 0 (состојба после терапија). треба одредено време за организмот да се опорави од терапијата. овде не се работи за "educated guess", се работи за сериозни факти. остави им ги на оние што стварно ги знаат (no hard feelings please) :smir:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Немам проблеми со хигиената на забите, ниту пак со забите..здрави се :)
Зборуваш за парадентоза ја иам гингивитис..не знам на што се должи воспалението најверојатно треба да идам на стоматолог..:nesum: Фала сепак =)
Користи месец дена паста за заби за осетлици непца и оди на стоматолог, затоа што гингивитисот ако не се лечи навреме, негова преодна форма е парадентозата :smir:
 
Член од
30 август 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
отоците ти се јавуваат поради алергија. најверојатно алергична си на инсекти, на убод од нив. најдобро е да идеш и да провериш од што си алергична т.е.да направиш алерго тест, бидејќи тоа отоците со сигурност ти се алергична реакција. и јас имав летово така од комарци кога ќе ме апнеа на местото на убодот отекував многу и отокот спласнуваше по 24 часа исто како што е кај тебе...:helou:



zdravo ti blagodaram mnogu za odgovorot najverojatno alrgo testot bi bilo najpametnoto sto treba da go napravam blagodaram:wink:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
zdravo ti blagodaram mnogu za odgovorot najverojatno alrgo testot bi bilo najpametnoto sto treba da go napravam blagodaram:wink:
за алерготестови најдобро во државна, ако сакаш по пп можам да ти пратам тел од алергологија да закажеш тестирање. со плаво картонче се плаќа најмалце, а со закажувањето е исто како приватно (во смисла на чекање и гужви), а најобучени се таму за тестирање.
 
U

UniqueGirl

Гостин
Користи месец дена паста за заби за осетлици непца и оди на стоматолог, затоа што гингивитисот ако не се лечи навреме, негова преодна форма е парадентозата :smir:
Фала Фрос:smir: Инаку купив parodontax паста и Lacalut четка,..се надевам ќе ми помогне:nesum:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Фала Фрос:smir: Инаку купив parodontax паста и Lacalut четка,..се надевам ќе ми помогне:nesum:
Oдличен избор, само што ако сакаш да си посигурна оди и на забар, поготово ако продолжи осетливоста на непцата и крварењето :)
 
I

Intex

Гостин
Нема врска.Холестеролот не е висок само кај дебелите луѓе затоа што маснотиите не навлегуваат само во телесната маса туку и во крвта.Така да промени го начинот на исхрана веднаш и ќе забележиш резултати-проверено:smir:
Фала на советот. Ќе го променам начинот на исхрана па ќе видам како ќе се одвиваат работите.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Знае ли некој како човек да се справи со досаден вирус потење солзење внатрешна температура синуси грло?
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Иам едно прашање у врска со бременост и менструација. Нели кога жената забременува треба следната менструација да и касне... е сеа... прашање на кое никогаш не сум си одговорила. Дали треба покасно да дојде, или уопште нема да дојде? :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.375
Поени од реакции
7.491
Иам едно прашање у врска со бременост и менструација. Нели кога жената забременува треба следната менструација да и касне... е сеа... прашање на кое никогаш не сум си одговорила. Дали треба покасно да дојде, или уопште нема да дојде? :)
Второто
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom