Во Македонија е најдобро да си должник !

Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
A sto vie mislevte deka navistina se sekiraat za siromasnite.
Не се секираат за нив туку за нивните гласови. Додуше тие гласови се најефтини за купување ама ова е вроден проблем на демократскиот систем. Систем кој е далеку од идеален.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Еве кој должи најмногу и му имаат простено изгледа :icon_lol:.

Најголем должник и на новата листа е фирмата „Индустрија ел азтека“ од Чаир, која должи 17,81 милиони евра, долг кој е дури и малку поголем од оној што го имаше на претходниот список.


http://faktor.mk/archives/115079
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Дали овој закон како и сите други закони важи за сите граѓани на РМ .
Па нели сите сме рамноправни пред законот и дали е уставен овој закон ако има некој правник на форумов нека појасни малку.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Еве кој должи најмногу и му имаат простено изгледа :icon_lol:.
Најголем должник и на новата листа е фирмата „Индустрија ел азтека“ од Чаир, која должи 17,81 милиони евра, долг кој е дури и малку поголем од оној што го имаше на претходниот список.

http://faktor.mk/archives/115079

Законот како што знам е за граѓани не за компании, ама ако успеале да направат толку голем долг сигурно имале големи примања газдите на компанијата.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Рокот за доставување барања е 13 октомври
Досега се поднесени 33 200 барања
Изјава на Ставревски
http://mrt.com.mk/node/15090

Кај се оние ветени 100 илјади?
Е што пишав јас, дека нема шанси да се 100 илјади освен ако не се пополни бројот на друг начин, ама изгледа нема да се полни на тој начин, премногу ќе треба да се потроши.

А и овие 33 200 прашање е дали сите исполнуваат услов, има една комшивка кај мене со приходи повеќе од 27 илјади, поднесе барање за отпис на долгот од радиодифузна такса, кога би ја чекале оние од ЕВН и комуналното и за тие ќе поднесеше барање, како што вика немам 190 денари ама имам за кабелска, месце, млекце, гладна не смеам да останам.:D

Во врска со овој отпис на долгот, сметам дека нема многумина да се офајдат.

Првиот услов е да немаат повеќе од 8.800 денари во семејството месечно или вакви приходи имаат само социјалците ( годишниот приход треба да им биде помал од социјалната помош пр. ако зима 2.000 денари месечно, не смее да има повеќе од 24.000 денари годишно).

Друга работа е компаниите отпишувачи на долгови.

Во тој законот се вели дека ќе се плаќаат рати од кредити, кредитни картички и сл.,
но колку банките даваат кредити ако немаат од каде да ги земат парите, прво гледаат колкава ти е платата па потоа прават пресметка колку можат да ти земат во случај на неплаќање на рата, слично е и со кредитните картички и таму има ограничувања.
На некој што нема приходи (или жиранти) не му се дава ништо, значи ептен малку ќе го искористат овооа.
Единствен случај е да се изгуби работата или нешто слично па нема од каде банката да си ги земе парите.

Во врска со ЕВН не можеш да имаш долг поголем од неколку месеци, одма те исклучуваат (лани во март кај мене дојдоа и ми викаат не сте ја платиле струјата за ноември дојдовме да ја исклучиме, беше платена за декември, јануари, февруари не можев да ја најдам белешката за ноември (потоа излезе дека стварно не беше платена затоа ја немаше кај платените) рекоа да си проверам и да ја платам или пак ќе дојдат, и навистина дојдоа по три дена, па морав да трчам да ја платам одма или ќе требаше потоа да плаќаме и за пликлучок.
Значи од ЕВН ќе имаат корист само кај оние кој ептен немаат пари и имаат стари долгови можеби уште од времето на ЕСМ.

Јавните претпријатија се исти, веднаш ги оптужуваат неплатените сметки (не е како порано) и ги исклучуваат корисниците за неколку сметки (можеби оваа неважи за тие што имаат дебели грбови - знаете на што мислам).

Мислам дека проблемот на топлификација не е тоа што Скопјани немаат пари, туку што не сакаат да плаќаат за услуга што не ја користеле, онаа за исклучените, нереално пресметување и сл.

Значи да сумираме, нема многу да се офајдат од меркава (ама одлично звучи),
само нешто ме копка дали ќе се спроведе праведно или ќе се работи по список, слично како што беа доделувањата на компјутерите на социјално НЕзагрозените деца, потоа перфектната проверка на податоците преку милијарда државни институции за 1.600 вработувања на екстрмно социјално НЕзагрозените лица.

Всушност онаа што ме загрижува во проектов, е да не се отпушуваат долгови на партиски лица за да се стаса до бројката повеќе од 100.000 должници.

Така да во Македонија не е најдобро да си должник, единствено ако не си од привелигираната раса.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Еве кој должи најмногу и му имаат простено изгледа :icon_lol:.
Најголем должник и на новата листа е фирмата „Индустрија ел азтека“ од Чаир, која должи 17,81 милиони евра, долг кој е дури и малку поголем од оној што го имаше на претходниот список.

http://faktor.mk/archives/115079
..се потврдува правилото: биди ГОЛЕМ должник , ни мал-ни среден, само голем. Вчера гледам нотарски документ да платам една пропуштена стара 11 месеци сметка за струја + дебела нотарска награда. Јеботе бог кое еуфемистичко име ...награда:)
А сумата смешна, се плаќа со пари затекнати у џеб..Можеле само да ме опоменат на истиот мејл на кој ми ги праќаат сметките.
Е сеа има една квака у партиска држава каква е нашава последниве пола век, голем должник се стануе само ако кралицата де пипне со тоа Ескaлибурот и те произведе во ГОЛЕМ ДОЛЖНИК на круната....:)
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Дали овој закон како и сите други закони важи за сите граѓани на РМ .
Па нели сите сме рамноправни пред законот и дали е уставен овој закон ако има некој правник на форумов нека појасни малку.
ne e ustaven zakonov ,i plus e diskriminatorski ,plus e idiotski ,plus e licemeren .....plus .......se naj ..naj...odvraten ...i shto ?koj shto mu moze na gazdata na site ziteli vo ovaa drzava ...a koj ....koj ?moze da mu se buni ?...nikoj ........on e BOSS,more on e HUGO BOSS..shto saka ke si pravi i so narodot i so drzavata ...ha .neli e taka ...se si e negovo ...
za razlika od tuka vo ova drzavice ,poglednete denes vo belgrad se pobunile studentite ...idninata na drzavata se dignala na noze i go blokirala Belgrad ...
a ima li nekoj koj KONTRAPROTESTIRA VO BELGRAD ,nekoj shto se buni protiv studentite ,nekoj shto VIKA GLASNO deka mu e ubavo od studentite de .....nema ,e nema tamu ima drzava ,a tuka shto ima ?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
На Телма е известено:
Примателите на социјална помош,невработените и лица Што имале смртен случај или инвалидитет во семејството, имаат уште 5 дена за поднесување на документи за отпис на долгови.Рокот нема да се продолжи а центрите за социјална работа ке работата и во сабота.Првите решенија се очекуваат по 20 октомрви а проектот целосно ке биде завршен во Ноември.Министерот за труд Диме Спасов вели дека до вчера се поднесени 34 000 барања,најмногу од нив ,11 000 во Скопје,потоа Куманово 45 00,Прилеп,Тетово.Министерот за финансии Зоран Ставревски упати апел до граганите да не чекаат до последен ден,бидејки ке има гужви и нервози.Подобро уште денес или утре да одат во цетрите,рече тој,да пополнат формулар а се друго потоа е работа на комисијата.
http://telma.com.mk/vesti/otpis-na-dolgovi-ushte-5-dena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom