Во Македонија е најдобро да си должник !

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Баш сакам да знам што ќе ти се случи во Европа ако не плаќаш. Сите сакаат гага ама нема
За нас кои сме исклучени од Топлификација ситуцијата е следна
Едноставно Топлификација е прескапа за нас, ние немаме толку пари и затоа се исклучивме
Е сега власта не тера да и плаќаме на Топлификација, за да се приклучиме, бдејќи било „ многу лошо “ што сме исклучени, Ние немаме пари платиме и власта ќе ни ги одземе становите. Има
некои „ паметни “ кои велат „ продајте ги становите “ Кому да ги продадеме - има 16 илјади исклучени? Кој ќе купи 16 илјади станови?
Има ли некаде на друго место ваков пример?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
За нас кои сме исклучени од Топлификација ситуцијата е следна
Едноставно Топлификација е прескапа за нас, ние немаме толку пари и затоа се исклучивме
Е сега власта не тера да и плаќаме на Топлификација, за да се приклучиме, бдејќи било „ многу лошо “ што сме исклучени, Ние немаме пари платиме и власта ќе ни ги одземе становите. Има
некои „ паметни “ кои велат „ продајте ги становите “ Кому да ги продадеме - има 16 илјади исклучени? Кој ќе купи 16 илјади станови?
Има ли некаде на друго место ваков пример?
Како тоа ве тера држава да се приклучите пак за тоа си имаш народен правобранител , хелсиншки и слични .[DOUBLEPOST=1429997227][/DOUBLEPOST]
За нас кои сме исклучени од Топлификација ситуцијата е следна
Едноставно Топлификација е прескапа за нас, ние немаме толку пари и затоа се исклучивме
Е сега власта не тера да и плаќаме на Топлификација, за да се приклучиме, бдејќи било „ многу лошо “ што сме исклучени, Ние немаме пари платиме и власта ќе ни ги одземе становите. Има
некои „ паметни “ кои велат „ продајте ги становите “ Кому да ги продадеме - има 16 илјади исклучени? Кој ќе купи 16 илјади станови?
Има ли некаде на друго место ваков пример?
Како тоа ве тера држава да се приклучите пак за тоа си имаш народен правобранител , хелсиншки и слични .
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Како тоа ве тера држава да се приклучите пак за тоа си имаш народен правобранител , хелсиншки и слични .[DOUBLEPOST=1429997227][/DOUBLEPOST]
Како тоа ве тера држава да се приклучите пак за тоа си имаш народен правобранител , хелсиншки и слични .
Во Словенија е исто, не можеш да се исклучиш од топлификација. Мораш да продадеш стан.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во Словенија е исто, не можеш да се исклучиш од топлификација. Мораш да продадеш стан.
Ова што го тврдиш - не е точно
Од каде ти е овој податок?
Ова што го прави Топлификација го нема никаде на друго место. Дури ниту во Скопје. Корисниците на „ железарското парно “ кога ќе се исклучат не плаќаат ништо.
Самата идеја да плаќаат исклучените потекнува од 1982 година и е дело на тие кои и денес се во Топлификација
 
Последно уредено:

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ова што го тврдиш - не е точно
Од каде ти е овој податок?
Ова што го прави Топлификација го нема никаде на друго место. Дури ниту во Скопје. Корисниците на „ железарското парно “ кога ќе се исклучат не плаќаат ништо.
Самата идеја да плаќаат исклучените потекнува од 1982 година и е дело на тие кои и денес се во Топлификација
Има држави каде вклучувањето на струја е бесплатно а исклучувањето е невозможно.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Има држави каде вклучувањето на струја е бесплатно а исклучувањето е невозможно.
Врз основа на што изнесуваш вакво тврдење?
Вакво нешто е спротивно на правните норми прифатени кај цивилизираните народи. Не постојат нераскинливи договори.
Зошто некој не би можел да се исклучи од струја?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Врз основа на што изнесуваш вакво тврдење?
Вакво нешто е спротивно на правните норми прифатени кај цивилизираните народи. Не постојат нераскинливи договори.
Зошто некој не би можел да се исклучи од струја?
Не смееш да стаиш соларни панели и да произведуваш струја за себе.
Државата губи пари заради тоа што не плаќаш за струја.
Ти не мораш да трошиш битно е да плаќаш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
Тоа - "има во други држави", никако не ми е аргумент, или пак - "и во ЕУ е така".
Апсолутно не ме интересира дали и како е другде, кога сметам дека не е исправно.
Таман и у цел свет да е така, ако не е исправно, не сакам кај мене така да биде.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Тоа - "има во други држави", никако не ми е аргумент, или пак - "и во ЕУ е така".
Апсолутно не ме интересира дали и како е другде, кога сметам дека не е исправно.
Таман и у цел свет да е така, ако не е исправно, не сакам кај мене така да биде.
....точно е тоа, но овде имаме проблем кој Смрт за зони и пајак возила фино го формулира.
КАКО ДА СЕ РЕШИ???
Има ли некој кој , ако го избереме за ВЛАСТ ќе го реши тоа како е во Железара и кој на нотар ќе потпише со таксативно наредени последици по него и ВЛАСТА , ако случајно биде вообичаеното пуј-пике не важи, ја нисам одавде????;)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Никако да се реши проблемот, освен ако народот масовно да протестираа и да изразува тежок револт кон ваквите одлуки што секој мора да плаќа без разлика дали е исклучен или не кое е спротивно за правата на потрошиувачите па ако треба и востание против ваквите бирократи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
....точно е тоа, но овде имаме проблем кој Смрт за зони и пајак возила фино го формулира.
КАКО ДА СЕ РЕШИ???
Има ли некој кој , ако го избереме за ВЛАСТ ќе го реши тоа како е во Железара и кој на нотар ќе потпише со таксативно наредени последици по него и ВЛАСТА , ако случајно биде вообичаеното пуј-пике не важи, ја нисам одавде????;)
Јас не сум платен за да носам решенија. Сосем валиден е мојот став, како избирач, да проценам дека некој кој во моментот владее, работи неправилно и тогаш имам полно право да барам промена, без разлика што не сум упатен во решението.
Демек, ако не го знам решението, немам право да проценам дека нешто не ми одговара?
Глупости. Ќе ги мењам додека не се најде некој кој работи како што ми одговара.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Опасни аргументи ви се овие - така било во ХХХ земја.Па ај малку да преземаме од Саудиска Арабија, мислам дека рака сечеа за крадци.Ќе останат едно 500.000 со целосни екстремитети :tapp:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас не сум платен за да носам решенија. Сосем валиден е мојот став, како избирач, да проценам дека некој кој во моментот владее, работи неправилно и тогаш имам полно право да барам промена, без разлика што не сум упатен во решението.
Демек, ако не го знам решението, немам право да проценам дека нешто не ми одговара?
Глупости. Ќе ги мењам додека не се најде некој кој работи како што ми одговара.
хммм вистинскиот одговор.... резултат на историско искуство вели не прави ништо , ако незнаеш што треба да правиш....ова твоево кое ми личи на ..: ќе летам ко гуска во магла додека не удрам во некој ѕид, ми снема гориво или не заспијам...., не е баш никакво решение...;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
хммм вистинскиот одговор.... резултат на историско искуство вели не прави ништо , ако незнаеш што треба да правиш....ова твоево кое ми личи на ..: ќе летам ко гуска во магла додека не удрам во некој ѕид, ми снема гориво или не заспијам...., не е баш никакво решение...;)
Според тебе секој гласач треба да биде експерт во сите области и да има решение?
Ако не, нема право да се буни?
:pos:
 
А

Атлантист

Гостин
Во Словенија е исто, не можеш да се исклучиш од топлификација. Мораш да продадеш стан.
Во Словенија немаат приватен снабдувач , односно таму имаат јавно претпријатие.
Кај нас се приватизира топлиф. а при тоа да не се формира пазар, како што е во телефонијата.
Прватизација заради приватизација, за некој да зема дебели профити, нема понуда и побарувачка на услуги, затоа и на никој не му е гајле дали имаш или немаш греење, системот функционира само за прибирање пари, се друго е во втор план и на некој му е гајле дека ти имаш проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom