Yellowjackets

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.797
Поени од реакции
33.617
1699194182541.png

Yellowjackets (2021) е уште една од сериите од последниве неколку години која сметам дека заслужува тема на форумов. Станува збор за американска трилер серија креирана од Ешли Лајл и Барт Никерсон за Showtime. Во серијата глумат Софи Нелис, Џасмин Савуа Браун, Софи Тачер, Саманта Ханрати, Лив Хјусон и Кортни Итон како група тинејџерки, членови на средношколски женски фудбалски тим, кој доживува авионска несреќа во 1996 и Мелани Лински, Тони Сајпрес, Џулиет Луис, Кристина Ричи, Лорен Амброуз и Симон Кесел како возрасната верзија на истите девојки, од 2021. Глумат уште и Ела Пурнел, Стивен Кругер, Ворен Кол и Кевин Алвес.

Премиерата на серијата беше на 14 ноември 2021 на Showtime и имаше навистина забележителен успех изминативе 2 години. Критичарите пред се ги пофалија приказната и глумата. Серијата беше номинирана за 7 ЕМИ награди, меѓу кои и за глумата на Мелани Лински и Кристина Ричи. Во декември 2021 серијата беше обновена за уште една сезона која имаше премиера во март 2023. Во декември 2022, беше обновена и за уште една, трета сезона.

Станува збор за средношколски тим во женски фудбал од училиште во Њу Џерси, кои по освојувањето на државното првенство на Њу Џерси, патуваат во Сиетл за националниот шампионат. Но, нивниот авион се урива среде дивина во Канада, каде остануваат заглавени цели 19 месеци. Серијата ги следи нивните обиди да преживеат, како и (паралелно) животите на преживеаните, 25 години по падот на авионот, во 2021, каде случувањата од дивината се уште влијаат на нивното секојдневие и однесување, многу години по нивното спасување.

Серијата колку и да не е идентична, не може да не биде споредувана со романот „Господар на мувите“ од Вилијам Голдинг. Со него ја делат не само сличностите во приказната, туку и целата аура во која е обвиен наративот, мрачната позадина и трилер елементите, како и прашањето „во што може да се претвори човек само за да преживее?“

Јас се навлеков и само за еден ден ја изгледав цела прва сезона. Верувајте - добра е! Можеби ги има неизбежните средношколски клишеа, но заслужува да биде видена. Неодамна конечно ја ставија и на нашиот SkyShowtime, па ако ве мрзи да симнувате, можете да ја најдете таму.

1699194245243.png
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Jas ja izgledav prva sezona skoro vednas koga izleze, mi bese interesna, iako ima klisea ko so spomna.

Ne ja imam uste gledano vtorata sezona i use se mislam dali da ja gledam iskreno. Vakvi serii so prasalnici i misterii otkoga ke ja razvlecat prikaznata so godini i godini, nakraj obicno niso ne se doznava i site clues so bile davani bas i nemaat smisla. Bi bilo super ako veke e osmislena celata prikazna i imaat finalen plan, a ako si teraat kako im dojde ...

@Zlatikevichius , ako ja izlgedas za brzo, pisi kakov vpecatok ke ti ostavi vtora sezona i dali se razviva ok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom