Xbox360 гејмери

Член од
24 април 2008
Мислења
10.696
Поени од реакции
11.947
Не би ни имало смисла, само ќе се искомплицираат работите, а реално освен во земји со низок стандард како нашиот, на друго место секаде си купуваат Xbox-и и PS3-ки.
А во земји каде што не можат гејмерите да си дозволат ни еден Xbox, тешко дека ќе купуваат оригинали, пиратерија владее...така да нема никаква логика потегот. :)

П.с. Xbox Live картица може да се купи од Sendit.com. :)
Чиста вистина.

Скопјево е полно со трговски центри, покрај ГТЦ, Рамстор и новото Веро, помеѓу Карпош 3 и Карпош 4, кај Партизан се гради Скопје Сити Мол, како дел од комплекс на згради Александрија, чија што намена е за деловно-трговски цели, а планирано е да биде најголем трговски центар на целиот Балкански Полуостров.

А колку продавници за видео игри има во овие трговски центри, односно колку продавници за видео игри ќе има во новиот комплекс кој се гради помеѓу Карпош 3 и Карпош 4, со исклучок на Југотон, Мистер Компани и продавниците за компјутери, како што се Анхоч и НИКО ?

Па, ниту една (во ова тврдење не спаѓа и комплексот Александрија, бидејќи сеуште не е изграден), поправете ме доколку грешам, но јас не сум нашол ниту една продавница за оригинални видео игри во овие трговски центри.

Купувањето преку Интернет е како барање игла во сено, секоја им чест на Sendit, Zavvi, eBay и сите останати.
Па дури и на Amazon.com најдов продавачи кои испорачуваат видео игри во Македонија, тешко се наоѓаат, но ги има и тоа е најважно, но што со тие кои не можат да си дозволат купување преку Интернет ?
Останува фактот дека, додека во остатокот од светот продавниците за конзоли, како и за видео игрици и опрема за конзоли, се секојдневие, кај нас во Македонија се речиси научна фантастика, срам невиден.

Па после пиратеријата владее, па нормално дека ќе владее во вакви околности.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
436
Поени од реакции
135
Aj pisi ako sakas koi dobavuvaci ispracaat video igri od amazon.com.
Blagodaram

Чиста вистина.

Скопјево е полно со трговски центри, покрај ГТЦ, Рамстор и новото Веро, помеѓу Карпош 3 и Карпош 4, кај Партизан се гради Скопје Сити Мол, како дел од комплекс на згради Александрија, чија што намена е за деловно-трговски цели, а планирано е да биде најголем трговски центар на целиот Балкански Полуостров.

А колку продавници за видео игри има во овие трговски центри, односно колку продавници за видео игри ќе има во новиот комплекс кој се гради помеѓу Карпош 3 и Карпош 4, со исклучок на Југотон, Мистер Компани и продавниците за компјутери, како што се Анхоч и НИКО ?

Па, ниту една (во ова тврдење не спаѓа и комплексот Александрија, бидејќи сеуште не е изграден), поправете ме доколку грешам, но јас не сум нашол ниту една продавница за оригинални видео игри во овие трговски центри.

Купувањето преку Интернет е како барање игла во сено, секоја им чест на Sendit, Zavvi, eBay и сите останати.
Па дури и на Amazon.com најдов продавачи кои испорачуваат видео игри во Македонија, тешко се наоѓаат, но ги има и тоа е најважно, но што со тие кои не можат да си дозволат купување преку Интернет ?
Останува фактот дека, додека во остатокот од светот продавниците за конзоли, како и за видео игрици и опрема за конзоли, се секојдневие, кај нас во Македонија се речиси научна фантастика, срам невиден.

Па после пиратеријата владее, па нормално дека ќе владее во вакви околности.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Јас сум зависен од видео игри и ако се тргне како што планирам, за 3 до 5 години ќе заработувам од нив, но и тогаш ќе ги нарекувам видео игрици, ќе повторам, без никакви навредливи или деградирачки цели.
Во шо бизнис поточно планираш да влезиш? :) Инаку тогаш ќе мора да ги викаш игри, ама небитно тоа, за бизнисот ме интересира. Оти и јас ќе работам во него.

Мајкрософт заработува од игрите, а ако се произведуваат за Windows нема да заработува, како што знам јас. Плус, едно е конзола, се очекува универзален контролер (затоа и има чипови, да нема хакирања и слично, a level playing field), плус познавајќи дека Microsoft веќе прекина да ги конвертира хитовите на PC (Gears of war 2, Halo 3 итн), тешко дека ова ќе се оствари некогаш. Не би ни имало смисла, само ќе се искомплицираат работите, а реално освен во земји со низок стандард како нашиот, на друго место секаде си купуваат Xbox-и и PS3-ки.
А во земји каде што не можат гејмерите да си дозволат ни еден Xbox, тешко дека ќе купуваат оригинали, пиратерија владее...така да нема никаква логика потегот. :)
Нема да се намали продажбата на игрите, само играчите ќе имаат повеќе избор, ќе ја играм на xbox-от на телевизор, на ПЦ, на лаптоп (доколку го имаат соодветниот хардвер) и сл.
Главната причина за пиратеријата ваму е цената на игрите, не се конзолите, не е платформата, туку цената. Ако на запад можат да потрошат 60$ по игра, кај нас можат по 10$. Кога издавачите ќе го разберат тоа, ќе имаат бизинс и на исток (Европа, Азија) и во Јужна Америка, па и во некои Африкански земји.

Чиста вистина.

Скопјево е полно со трговски центри, покрај ГТЦ, Рамстор и новото Веро, помеѓу Карпош 3 и Карпош 4, кај Партизан се гради Скопје Сити Мол, како дел од комплекс на згради Александрија, чија што намена е за деловно-трговски цели, а планирано е да биде најголем трговски центар на целиот Балкански Полуостров.

А колку продавници за видео игри има во овие трговски центри, односно колку продавници за видео игри ќе има во новиот комплекс кој се гради помеѓу Карпош 3 и Карпош 4, со исклучок на Југотон, Мистер Компани и продавниците за компјутери, како што се Анхоч и НИКО ?

Па, ниту една (во ова тврдење не спаѓа и комплексот Александрија, бидејќи сеуште не е изграден), поправете ме доколку грешам, но јас не сум нашол ниту една продавница за оригинални видео игри во овие трговски центри.
Во нашава држава смрт е да инвестираш во трговија со видео игри. Пази, дури и да си некој огромен богаташ, да изградиш голема продавница за игри, да пуштиш 1000 реклами, бизнисот е осуден да пропадне. Кажав погоре зошто.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Нема да се намали продажбата на игрите, само играчите ќе имаат повеќе избор, ќе ја играм на xbox-от на телевизор, на ПЦ, на лаптоп (доколку го имаат соодветниот хардвер) и сл.
Главната причина за пиратеријата ваму е цената на игрите, не се конзолите, не е платформата, туку цената. Ако на запад можат да потрошат 60$ по игра, кај нас можат по 10$. Кога издавачите ќе го разберат тоа, ќе имаат бизинс и на исток (Европа, Азија) и во Јужна Америка, па и во некои Африкански земји.
Не ме сфаќаш, Microsoft зема одреден процент од секоја продадена Xbox360 игра, Sony зима од секоја PS3 игра. Затоа и на почеток одат во загуби, бидејќи инвестиција е тоа. После, не ни прават игри, а заработуваат.

Е сега, мислам дека со Windows такви лиценцирање немаат, освен ако не речат "Ќе има само на 8мицата", што нема логика, еднаш пробаа така со игри "само" за Vista, fail-наа, не верувам да пробаат пак.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Не ме сфаќаш, Microsoft зема одреден процент од секоја продадена Xbox360 игра, Sony зима од секоја PS3 игра. Затоа и на почеток одат во загуби, бидејќи инвестиција е тоа. После, не ни прават игри, а заработуваат.

Е сега, мислам дека со Windows такви лиценцирање немаат, освен ако не речат "Ќе има само на 8мицата", што нема логика, еднаш пробаа така со игри "само" за Vista, fail-наа, не верувам да пробаат пак.
Аха, сега те разбирам на шо мислиш. МС зема процент за секоја Xbox игра на кои тие не се ни издавачи.

Ама работава е што тој бизинс потег е дел од 60$ Retail бизнис моделот на кој ми се ближи крајот.

Кај и дае, сите ќе преминат на дигитална дистрибуција (и таму ќе зема процент по игра), системи со претплата (како што е пример Live за Xbox сега), F2P модели и сл. И ете од таму MS ќе зема пари.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.696
Поени од реакции
11.947
Aj pisi ako sakas koi dobavuvaci ispracaat video igri od amazon.com.
Blagodaram
Warby 4 Games & Gifts и SC-WHOLESALE од британскиот Amazon.co.uk испорачуваат во Македонија, проверено и докажано.

Warby 4 Games & Gifts:
http://www.amazon.co.uk/gp/browse.html?ie=UTF8&marketplaceID=A1F83G8C2ARO7P&me=A24JYD1GLVLLQ4

SC-WHOLESALE:
http://www.amazon.co.uk/gp/browse.html?ie=UTF8&marketplaceID=A1F83G8C2ARO7P&me=A37787W9DP8B71

Има и други продавачи кои испорачуваат во Македонија, но треба поубаво да се побара.

Јас ги наоѓам така што ќе ја побарам видео играта која сакам да ја купам, па кога ќе ми ги прикаже резултатите ја проверувам секоја копија дали може да се испорача во Македонија.

Се логирам со account - ot и кликам Add to Basket (така е на британскиот Amazon.co.uk), односно Add to Cart (како што е на оригиналниот, американскиот Amazon.com) на видео игрицата која сакам да ја купам, па кликнувам на Proceed to checkout, кога доаѓа на ред да потврдам адреса на испорака кликнувам Dispatch to this address (на британскиот Amazon.co.uk), односно Ship to this address (на оригиналниот, американскиот Amazon.com), па ако помине тој чекор, односно даде опција да се одбере метод на испорака, тогаш значи тој продавач испорачува во Македонија, а во спротивно ќе прикаже порака дека не може да се испорача на посочената адреса.

Во шо бизнис поточно планираш да влезиш? :) Инаку тогаш ќе мора да ги викаш игри, ама небитно тоа, за бизнисот ме интересира. Оти и јас ќе работам во него.

Во нашава држава смрт е да инвестираш во трговија со видео игри. Пази, дури и да си некој огромен богаташ, да изградиш голема продавница за игри, да пуштиш 1000 реклами, бизнисот е осуден да пропадне. Кажав погоре зошто.
Па, програмирање на видео игрици, а можеби и трговија, доколку се исплати.

Да, дефинитивно не е исплатливо да се инвестира во трговија со видео игрици во Македонија, но никој не се занимава со продажба на големо за да знаеме дека се исплати или не, никаде не се случило цели излози да бидат полни со видео игрици за Windows, Mac, Xbox, PlayStation и Нинтендо, барем месец дена, па ако не тргне, тогаш батали, било и поминало.

Но никој досега не се осмелил на нешто вакво, за да после месец дена дојде до заклучок дека тоа е исплатлив или неисплатлив бизнис.

Јас конкретно, досега не сум се обидел да започнам бизнис со трговија со видео игрици, од наједноставна причина бидејќи треба пари, односно капитал за почеток на нешто такво, а јас тоа моментално го немам. :D

А за програмирање, следам курсеви по програмирање во Microsoft .NET во Семос Едукација, а имам и по некои книги во *.pdf формат за програмирање на видео игрици, DirectX и слично.

Има време додека да се научи, треба да се започне од негде, попрепорачливо е да се почне од дното кон врвот, отколку од врвот кон дното. :D
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
211
Поени од реакции
75
Не ме сфаќаш, Microsoft зема одреден процент од секоја продадена Xbox360 игра, Sony зима од секоја PS3 игра. Затоа и на почеток одат во загуби, бидејќи инвестиција е тоа. После, не ни прават игри, а заработуваат.

Е сега, мислам дека со Windows такви лиценцирање немаат, освен ако не речат "Ќе има само на 8мицата", што нема логика, еднаш пробаа така со игри "само" за Vista, fail-наа, не верувам да пробаат пак.
Пријателе ти не ја разбираш работава, значи на Windows 8 ќе моеш да играш игри (барем се шпекулира) од XBOX 360, од XBOX360 диск директно. Така излегува дека повеќе им се исплаќа на Мајкрософт, бидејќи ќе треба да се прават повеќе копии од тој XBOX360 диск и ќе земат повеќе пари. Исто, ако веќе направат да се играат XBOX игри на компјутер, сигурно ќе го пренесат и XBOX Live директно на компјутер и ќе престанат со ова GFWL срање. Повеќе корисници = повеќе пари.
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Има нов апдејт на дешбордот. Дали е безбедно да се направи апдејт?
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
да не шитка некој евтино хбох360 ,дур имам пари да го купам...оти кај да е ме чешат парите за накомар:icon_mrgr:
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.367
Поени од реакции
4.894
Дечки долго време немам симнато игра и ме интересира кој е тој најнов фирмвер што го бараат новите игри ? Сите игри ќе го бараат тој фирмвер за да може иксбоксот да ги чита ? Конзолата ми е ‘‘хакната‘‘ ланската година т..е 2010 со тогаш најновиот фирмвер кај Драган.. Пошо јас играм само фифа, ретко гта или нба..сеа сакам некои нови игри, па затоа прашувам да не трошам за џабе ГБ..
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Дечки долго време немам симнато игра и ме интересира кој е тој најнов фирмвер што го бараат новите игри ? Сите игри ќе го бараат тој фирмвер за да може иксбоксот да ги чита ? Конзолата ми е ‘‘хакната‘‘ ланската година т..е 2010 со тогаш најновиот фирмвер кај Драган.. Пошо јас играм само фифа, ретко гта или нба..сеа сакам некои нови игри, па затоа прашувам да не трошам за џабе ГБ..
Можеш да играш се освен NFS Hot Persuit 2, Assasins creed Brotherhood, и ваљда Fable 3, CoD Black Ops...

Иначе новиот аптејт е сигурен за ние што имаме LT+ 1.9
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.367
Поени од реакции
4.894
Некој да ја прати постапката за режење на играта на двд.. поточно ми треба таа шифрата .. ахх се сум заборавил..
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Некој да ја прати постапката за режење на играта на двд.. поточно ми треба таа шифрата .. ахх се сум заборавил..
Каква шифра?

ISO фајлови режај преку NERO или PowerISO
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Некој да ја прати постапката за режење на играта на двд.. поточно ми треба таа шифрата .. ахх се сум заборавил..
Ми текна за која шифра збориш али не е потребна, само отвори го .dvd фајлот (ја содржи шифрата) со ImgBurn, брзина на x4 и burn.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom