xbox live za MK

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
@Gizmo_x Да те прашам , дали сеуште не работи subscription за PC Game Pass преку PC? Се откорнав од подесување и пробување со региони, локација на Outlook account, billing address итн , и цело време ми ја дава грешката "Change your Store region".

Морам да го направам ова преку конзола само или има некој начин кој не го знам на PC?
цело време работи за пц. Имам ultimate скоро 2 години. Правиш мајкрософт акаунт со амерички регион, америчка адреса(ке глеаш да нее држава што има такса на игри). Местиш регион уса на пц, местиш временска зона на државата шо си ја одбрал. После купуваш гифт кард од енеба(најефтини беа таму имаш за 1-2 долари 2 месеци ultimate trial верзија да не фрлаш пари за џабе), го активираш на конзола или пц, ќе ти побара пејпал(направи си ако немаш, стави си картичка и твоја мк адреса) конектирај го пејпал ке ти земе 1 долар и ке ти го врати, пиши го кодот и имаш гејмпас. Јас земав за 50 евра лани во мај ми трае до ноември оваа година. Со live кодови има финта побарај на youtube уваво е објаснето. Инаку веќе со пејпал може директно да се плаќа немора гифт кард, само регионот и адресите да ти се средени.
Автоматски споено мислење:

Заборави да ти кажам на пц има регион и во windows store што треба да го смениш или преку апликацијата или преку акаунтот на веб се менеше
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Според најновите вести од Microsoft Xbox, Македонија е додаена во листата на корисници. Со ова може да се креира корисници на наш регион, но за жал цените се исти како со амерички профил. Според мое истражување најевтино е да се креира профил со турски регион, цените на игрите и гејмпасот се поевтини повеќе од 50%.

Инаку користам Xbox One S само за со друштво да може да се игра повеќе души одеднаш, инаку гледам игрите кои ги купувам да бидат со опција Play Anywhere за да можам да ги играм и на ПЦ.
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
Според најновите вести од Microsoft Xbox, Македонија е додаена во листата на корисници. Со ова може да се креира корисници на наш регион, но за жал цените се исти како со амерички профил. Според мое истражување најевтино е да се креира профил со турски регион, цените на игрите и гејмпасот се поевтини повеќе од 50%.

Инаку користам Xbox One S само за со друштво да може да се игра повеќе души одеднаш, инаку гледам игрите кои ги купувам да бидат со опција Play Anywhere за да можам да ги играм и на ПЦ.
мк регион нема, ни па ке има некогаш дали на xbox дали на psn. Незнам од кај ги добиваш информацииве, ме натера листата на мајкрософт да ја вртам за џабе. USA регион се препорачува пошто имаш многу по ефтини опции за купување на гифт кард и претплати. Плаќаш за 10 евра земаш картица со вредност од 15 евра...
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
мк регион нема, ни па ке има некогаш дали на xbox дали на psn. Незнам од кај ги добиваш информацииве, ме натера листата на мајкрософт да ја вртам за џабе. USA регион се препорачува пошто имаш многу по ефтини опции за купување на гифт кард и претплати. Плаќаш за 10 евра земаш картица со вредност од 15 евра...
Ќе се изедам жив.. Не можам да го пронајдам линкот со веста кај што пишуваше дека се додадени уште 24 држави, меѓу која беше и Македонија. Моментално го пронајдов само овој линк кликни на View the full list. Ќе ја видиш и Македонија. Веста беше од xbox news. Баш се радував дека ќе можам да играм cloud gaming без VPN.
Ќе го побарам, ако го најдам ќе го постирам линкот.
Автоматски споено мислење:

Повели линкот. Но сум направил мала забуна, било за insider програма моментално. Тест период ќе биде најверојатно.
 
Последно уредено:

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
Ќе се изедам жив.. Не можам да го пронајдам линкот со веста кај што пишуваше дека се додадени уште 24 држави, меѓу која беше и Македонија. Моментално го пронајдов само овој линк кликни на View the full list. Ќе ја видиш и Македонија. Веста беше од xbox news. Баш се радував дека ќе можам да играм cloud gaming без VPN.
Ќе го побарам, ако го најдам ќе го постирам линкот.
Автоматски споено мислење:

Повели линкот. Но сум направил мала забуна, било за insider програма моментално. Тест период ќе биде најверојатно.
ма дај нека пуштат cloud gaming веке доста чекавме
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
мк регион нема, ни па ке има некогаш дали на xbox дали на psn. Незнам од кај ги добиваш информацииве, ме натера листата на мајкрософт да ја вртам за џабе. USA регион се препорачува пошто имаш многу по ефтини опции за купување на гифт кард и претплати. Плаќаш за 10 евра земаш картица со вредност од 15 евра...
Не знам како иде тоа со гифт кард бидејќи никогаш не сум ги купувал, но сепак Турција е многу поефтина. Ultimate Game Pass им е 44,99 турски лири т.е 2.5 евра. Во врска со игрите еве за пример ќе ја земам Atomic Heart - Premium Edition USA 109.99$ = 102.44 евра, додека пак турскиот регион ја даваат за 1900 турски лири или 93,26 евра. Не е голема разликата но од прилика на секоја 3та игра имаш една гратис :D
Се размислувам дали да креирам некој рандом профил на турски регион за да ми служи само за Game Pass, на моменталниов не ми се ризикува имам премногу игри купено.

ма дај нека пуштат cloud gaming веке доста чекавме
Доколку се зачлениш во инсајдер програмта и смениш регион Македонија, мислам дека ќе можеш да идеш со cloud gaming.
Искрено повеќе ќе се радувам ако ги пуштат achievement rewards кај нас. Ќе можам да ги заменам сите поени кои ги иам до сеа за некоја игра или нешто, барем нема да ми е залудно сето играње :D
 

igor00000000

I find your lack of faith disturbing
Член од
17 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
Не знам како иде тоа со гифт кард бидејќи никогаш не сум ги купувал, но сепак Турција е многу поефтина. Ultimate Game Pass им е 44,99 турски лири т.е 2.5 евра. Во врска со игрите еве за пример ќе ја земам Atomic Heart - Premium Edition USA 109.99$ = 102.44 евра, додека пак турскиот регион ја даваат за 1900 турски лири или 93,26 евра. Не е голема разликата но од прилика на секоја 3та игра имаш една гратис :D
Се размислувам дали да креирам некој рандом профил на турски регион за да ми служи само за Game Pass, на моменталниов не ми се ризикува имам премногу игри купено.


Доколку се зачлениш во инсајдер програмта и смениш регион Македонија, мислам дека ќе можеш да идеш со cloud gaming.
Искрено повеќе ќе се радувам ако ги пуштат achievement rewards кај нас. Ќе можам да ги заменам сите поени кои ги иам до сеа за некоја игра или нешто, барем нема да ми е залудно сето играње :D
ако нашиот регион биде подржан нема потреба да мениме пр од уса во мк за да користиме бенефиции(rewards, cloud gaming...), пошто сеа сум на уса ми вика за cloud дека не ми е подржан регионот, значи пак ме рачуна надвор од уса. како што кажа цените ке бидат изгор кај нас нема да вреди. Иначе не те знам зошто купуваш игри, земи си гејм пас да не те боли глава :D нема што нема. Имаш финта со live gold кодови да го земеш за многу ефтино побарај на youtube. Јас земав за 50 евра околу година ипол и тоа ultimate. Atomic heart валјда знаеш дека е day one na gamepass
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.112
Ќе се изедам жив.. Не можам да го пронајдам линкот со веста кај што пишуваше дека се додадени уште 24 држави, меѓу која беше и Македонија. Моментално го пронајдов само овој линк кликни на View the full list. Ќе ја видиш и Македонија. Веста беше од xbox news. Баш се радував дека ќе можам да играм cloud gaming без VPN.
Ќе го побарам, ако го најдам ќе го постирам линкот.
Автоматски споено мислење:

Повели линкот. Но сум направил мала забуна, било за insider програма моментално. Тест период ќе биде најверојатно.
Фала ти за информациите, многу од работиве ги пробав претходно, и не сакаше.

Баш ќе пробам повторно и ќе ти кажам дали ова функционира.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Z2u.com

Imate godisni game pass ultimate za eftini pari
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.112
Дали проба некој и успеа да купи PC Game Pass од кога донесоа одлука дека може да се купи во МК?

Јас вчера пробав, кога PC Game Pass страната ја сменив да биде на македонски (за да се поклопи Store регионот), кога кликав Join Now, ми пукаше вебсајтот, јавувајќи "cannot be found" за URL-то.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Дали проба некој и успеа да купи PC Game Pass од кога донесоа одлука дека може да се купи во МК?

Јас вчера пробав, кога PC Game Pass страната ја сменив да биде на македонски (за да се поклопи Store регионот), кога кликав Join Now, ми пукаше вебсајтот, јавувајќи "cannot be found" за URL-то.
Your purchase of PC Game Pass has been processed

Welcome to PC Game Pass! You now have access to over 100 high-quality PC games, including new titles on day one and the EA Play on PC catalog.
We've charged USD 1.00 to XXXXXX. For a complete breakdown of charges, see your order details.
Starting Wednesday, July 12, 2023, you'll be billed every 1 month at USD 9.99 including taxes to XXXXXXXX.
We’ll tell you if this price ever changes. Cancel to stop future charges or change how you pay by visiting your Microsoft account. How do I cancel my subscription?


Subscription Information
Subscription: PC Game Pass
Order Number: 7707726132
Plan Price: USD 9.99 including taxes/1 month
Renewal Date: July 12, 2023

------------------------

Welcome to PC Game Pass! Your game time is about to get even better.

Само пробав да платам, немам појма регион и слично како ми е наместено.

1$, 1 месец, + 2 гратис.
Наредна уплата 12.07.2023
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.112
Your purchase of PC Game Pass has been processed

Welcome to PC Game Pass! You now have access to over 100 high-quality PC games, including new titles on day one and the EA Play on PC catalog.
We've charged USD 1.00 to XXXXXX. For a complete breakdown of charges, see your order details.
Starting Wednesday, July 12, 2023, you'll be billed every 1 month at USD 9.99 including taxes to XXXXXXXX.
We’ll tell you if this price ever changes. Cancel to stop future charges or change how you pay by visiting your Microsoft account. How do I cancel my subscription?


Subscription Information
Subscription: PC Game Pass
Order Number: 7707726132
Plan Price: USD 9.99 including taxes/1 month
Renewal Date: July 12, 2023

------------------------

Welcome to PC Game Pass! Your game time is about to get even better.

Само пробав да платам, немам појма регион и слично како ми е наместено.

1$, 1 месец, + 2 гратис.
Наредна уплата 12.07.2023
Преку што плати? Преку Xbox апликацијата или на website-от?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Преку store, што и да е точно. Не влагав на web.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.112
Преку store, што и да е точно. Не влагав на web.
Сега сакам да пробам да го купам преку Xbox app, ама па на мене, за разлика од утрово, на приватниот PC , ја нема таа понуда од 1 месец од 1$ + 2 месеци бесплатно промоција ко ти што ја имаш купено... Не знам што се случува :confused::ROFLMAO:

Едит: Средено е, си купив преку лаптопот :vozbud:
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
78
Поени од реакции
55
Sakam da otvoram turski akaunt bidejki e najeftino neli.
1. Dali moram od konzola ili mozam od OC?
2. Dali moram da koristam VPN koga go otvoram akauntot i go kupuvam primer za 1 mesec pretplata?
3. Dali e podobro so top up poslem so vaucer gift card?
4. Dali mozam so NLB karticka da platam ili kako da platam?
5. Ako sredam se so akauntot poslem dali ke imam problem so toj akaunt na konzolata da igram so mk ip adresa?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom