Windows 7 (mobile)

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076

Многу многу многу подобар отколку што мислиш.


Да напоменам една работа кој ми се допаѓа кај интернет екслорер на windows phone е тоа што address bar е на дното и кога сакам да напишам нов линк не морам да одам до горе на екранот туку одма ми е на допир долу.
--- надополнето: 13 мај 2012 во 19:15 ---

Ете нешто поново, да не речеш дека е со стари мобилни. НАПОМЕНА windows phone нема дуал кор а е само секунда поспоро.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Уф добра цена :)

Иначе заборавив да постирам. За Student Tech Clubot на факс, добивме 3 телефони од Microsoft USA. Така да моментално користам LG GW910 (Quantum Pre-Production) и топ е :) Да го немав него, ќе го земав овој :)


Ваков?
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
шо телефон имаш?
HTC HD2


Што ти фали на телефонот, зошто мислиш дека неможе да им бидат конкуренција?

Според мене неможат да им бидат дека нема толку ефитни телефони, андроидот има премногу ефтини телефони кој се продаваат одлично особено во Европа.
Прво заштитата на мемориската картица да не можеш да си ги извадиш податоците директно на компјутер туку си обрзан да инсталираш Zune..., не можеш да стаиш некоја асална тема ниту пак custom wallpaper, нема асални десктоп апликации односно widgets (gadgets) и уште бааги многу работи кои Windows треба да си ги поправат или допунат... Па затоа да си ја допунам празнината користам и Android телефон :D
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
HTC HD2




Прво заштитата на мемориската картица да не можеш да си ги извадиш податоците директно на компјутер туку си обрзан да инсталираш Zune..., не можеш да стаиш некоја асална тема ниту пак custom wallpaper, нема асални десктоп апликации односно widgets (gadgets) и уште бааги многу работи кои Windows треба да си ги поправат или допунат... Па затоа да си ја допунам празнината користам и Android телефон :D
Ајфонот НИ ЕДНА работа овие ги нема, па не е заостанат. Ти пропаѓа во вода ова.
 
Член од
1 мај 2012
Мислења
153
Поени од реакции
74
Значи да кажам нешто и на оваа тема. Следниот телефон што ќе го земам сигурно ќе биде на виндоус платформа. Мислам дека таму е иднината на таблетите и паметните телефони. Пред некој ден гледав презентација на виндоус 8... Значи се така ново и оптимизирано за сите уреди. Разликите според мене од персонален компјутер до таблет и паметен телефон на виндоус 8 ќе бидат минимални а перформанси одлични. И уште нешто...
Моментално кој од овие 3 телефони (средна класа) според вас е најдобар

Лумиа 710
ХТЦ ХД7
ХТЦ Радар

сите се на виндоус
 
Член од
24 мај 2011
Мислења
34
Поени од реакции
19

Многу многу многу подобар отколку што мислиш.


Да напоменам една работа кој ми се допаѓа кај интернет екслорер на windows phone е тоа што address bar е на дното и кога сакам да напишам нов линк не морам да одам до горе на екранот туку одма ми е на допир долу.
--- надополнето: 13 мај 2012 во 19:15 ---

Ете нешто поново, да не речеш дека е со стари мобилни. НАПОМЕНА windows phone нема дуал кор а е само секунда поспоро.
Ако загледаш убаво во видеото ќе видиш дека лумиата е побрза од ајфонот ! Кај ајфонот горе во левиот кош има еден круг кој врти кога ќе заврши тој тогаш страната е 100% ;)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Лумиа 710
ХТЦ ХД7
ХТЦ Радар

сите се на виндоус
Лумиа 710 би рекол дека е најдобро од ова, ама и хтц радарот ми се допаѓа на изглед премногу.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Значи да кажам нешто и на оваа тема. Следниот телефон што ќе го земам сигурно ќе биде на виндоус платформа. Мислам дека таму е иднината на таблетите и паметните телефони. Пред некој ден гледав презентација на виндоус 8... Значи се така ново и оптимизирано за сите уреди. Разликите според мене од персонален компјутер до таблет и паметен телефон на виндоус 8 ќе бидат минимални а перформанси одлични. И уште нешто...
Моментално кој од овие 3 телефони (средна класа) според вас е најдобар

Лумиа 710
ХТЦ ХД7
ХТЦ Радар

сите се на виндоус
Lumia 710 би ти ја препорачал.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Кој не се апдејтирал на 7.5 верзија нека го стори тоа веднаш. Ќе му бидат скратени некој работи како на пример маркетот ....

Апдејтот е достапен за СИТЕ телефони така да сторетего тоа уште веднаш. Ако некој не знае како нека праша.

--------------------------------

Ова хммм незнам зошто вака, највероватно ќе има некој апдејт (се надевам windows phone 8) па ќе мора да го имаме сите 7.5 предходно. Ќе се знае се за 1 месец.
 
Член од
1 мај 2012
Мислења
153
Поени од реакции
74
Секој си има свој предности... На пр лумиа има подобар процесор од 1,4 гига а радар има 1, радар има подобра батерија и дизајн, ХД7 па поголем екран итн... и ме интересира кога ќе излезе новиот WP 8 дали ќе ја имат овие телефони подршка?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Секој си има свој предности... На пр лумиа има подобар процесор од 1,4 гига а радар има 1, радар има подобра батерија и дизајн, ХД7 па поголем екран итн... и ме интересира кога ќе излезе новиот WP 8 дали ќе ја имат овие телефони подршка?
WP8 ќе има официјално претставување на 20/21 Јуни така да за 1 месец ќе се знае точно.

За дали ќе добијат апдејт старите телефони, сега за сега никој не знае. 50-50 би рекол дека е, ако не добиеме wp8 ќе добиеме некој апдејт кој ќе има работи од wp8 но не сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom