Windows 7 или Windows 8.1 ?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Многу :D
--- надополнето: 30 декември 2013 во 22:40 ---
Инсталирав 8.1. Сега за сега е океј. само кажи ми што би добил ако изгасам тие метро (live tiles), пошто некад можат да бидат корисни... Не е лош feature воопшто. И да те прашам ако можеш да ми дадеш Start 8 што работи со 8.1 пошто на официјалната страна изгледа се плаќа, а на торент не најдов нова верзија што потврдуваат дека е компатибилна со 8.1.
И што ќе кажеш на овој баг со Скајпот? :) Секад се дешава кога го стартувам :)
1. Не е баг. Ти треба SSD :D

2. Ова ти треба
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Многу :D
--- надополнето: 30 декември 2013 во 22:40 ---


1. Не е баг. Ти треба SSD :D

2. Ова ти треба

Ноуп, тежок баг е :) глеј и глеј.. а и гугл вади многу линкови со луѓе кои репортаат ваков баг.. всушност невозможно да се користи скајп со тој баг.

Иначе веќе се вратив на Windows 7 ^^
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Ноуп, тежок баг е :) глеј и глеј.. а и гугл вади многу линкови со луѓе кои репортаат ваков баг.. всушност невозможно да се користи скајп со тој баг.

Иначе веќе се вратив на Windows 7 ^^
hhahah zosto na windows 8.1 e 100 pati po dobro i se vklucuva za 10 sekundi i e dosta po brz i tn ...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ноуп, тежок баг е :) глеј и глеј.. а и гугл вади многу линкови со луѓе кои репортаат ваков баг.. всушност невозможно да се користи скајп со тој баг.

Иначе веќе се вратив на Windows 7 ^^

Стар пост е, но секако ќе ти одговорам.

99% искористеноста на хардот е уствари 0.3 мегабајти во секунда, ако си запознаен со работата на дисковите и SSD-та, ќе ти биде јасно дека ова е смешна бројка за да го направи дискот да работи со 99% од својата снага. Ова претпоставувам се случува на старт, или кратко после пуштањето на Skype, во кој се лоадираат 2 тона на тест, (историја) податоци, и дата која е базирана на 4K впишувачки и читачки операции.

Ако имаш SSD, овој проблем нема да го имаш, ти гарантирам. Е сега, дали значи ова дека Skype треба така да работи и тоа е нормално? па за постари машини секако дека не, но поентата е дека целата работа се случува заради лимитација од аспект на хард, Skype иако бара малце повеќе рисорси, и ова може да се смета за bug, сепак сме во време кога хардовите се веќе горе доле недоволни.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Момци дали има некој испробан виндоус 8.1!Купив две од пазар ниту едно не се погоди,па ќе ги замолам компјутерџииве да ми направат една копија.Ќе си платам за услугата.
 
?

..........

Гостин
Момци дали има некој испробан виндоус 8.1!Купив две од пазар ниту едно не се погоди,па ќе ги замолам компјутерџииве да ми направат една копија.Ќе си платам за услугата.
На кој пазар ги купи? тие на битпазар не се добри, на зелено пазарче се најтазе и најдобри...
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Стар пост е, но секако ќе ти одговорам.

99% искористеноста на хардот е уствари 0.3 мегабајти во секунда, ако си запознаен со работата на дисковите и SSD-та, ќе ти биде јасно дека ова е смешна бројка за да го направи дискот да работи со 99% од својата снага. Ова претпоставувам се случува на старт, или кратко после пуштањето на Skype, во кој се лоадираат 2 тона на тест, (историја) податоци, и дата која е базирана на 4K впишувачки и читачки операции.

Ако имаш SSD, овој проблем нема да го имаш, ти гарантирам. Е сега, дали значи ова дека Skype треба така да работи и тоа е нормално? па за постари машини секако дека не, но поентата е дека целата работа се случува заради лимитација од аспект на хард, Skype иако бара малце повеќе рисорси, и ова може да се смета за bug, сепак сме во време кога хардовите се веќе горе доле недоволни.
Просечен корисник кој не се разбира и не се замара со софтверски работи, чим види дека Скајп така се понаша, па дури и било каков хард да има, се откажува, што е и оправдливо. Тоа е баг на последната верзија на Скајп кој се јавува кај Windows 8, можда веќе го поправиле, можда и не. Ако некој го има сличново, нека инсталира постара верзија и готово.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
На кој пазар ги купи? тие на битпазар не се добри, на зелено пазарче се најтазе и најдобри...
Од зелен пазар ги зедов.И не се погодија.Глупо ми е веќе да го враќам по 3 пат

P.S Има некој идеја како да го тргнам ова со онлајн активација.Брат ми направил акаунт и сега за да влезам во неговиот акаунт мора да ми биде уклучен интернетот.Има ли опција некако да направам мој акаунт кој нема да ме зеза вака.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Просечен корисник кој не се разбира и не се замара со софтверски работи, чим види дека Скајп така се понаша, па дури и било каков хард да има, се откажува, што е и оправдливо. Тоа е баг на последната верзија на Скајп кој се јавува кај Windows 8, можда веќе го поправиле, можда и не. Ако некој го има сличново, нека инсталира постара верзија и готово.

Никој не рече дека не е баг, но знаеш каков баг е? како што на Youtube на некои од корисниците некогаш им крашнува Chrome, заради тоа што имаат старо напајање, или пак графичка. Комбинација на грешка во кодирање, и лош хардвер е.

На пример ако е среден багот сега, можеби тоа го прави Skype да се лоадира поспоро (целосно) и со тоа ќе го средат "багот" кој е уствари само позахтевна верзија на Skype, кој бара модерен хардвер за да работи оптимално.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Дечки некој да знае торент (или директ даунлоуд) со оригинален Windows 8.1 (без активации апдејти и други тракаташки)?
Кој активатор сте пробале што трајно го активира?
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
vaka.. koga i da instaliram windows 7 se kreiraat useri .ne se razbiram mn no ima ima i domain user na koj nemozam da vlezam :S
 

Kajgana Shop

На врв Bottom