Windows 7 или Windows 8.1 ?

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Дечки, ако мислите дека темава е непотреба или не чини, слободно избришете ја.

Но, доколку има простор за дискусија, би сакал да слушнам искуства и сугестии од форумџиите за тоа дали вреди да се апгрејдне од Windows 7 до Windows 8.1, какви се вашите искуства со буквално се: перформанси, јузер интерфејс, фрејмови во игри, багови, крешови и така натаму.

Дали би препорачале апгрејд од Windows 7 наWindows 8.1 или не, И зашто? Во меѓувреме ќе гледам некои видеа по нетов и ќе постирам тука ако најдам побитни информации.

Бидејќи доаѓа време после неполни 3 години да сменам ОЅ па ме интересираат вашите мислења.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
1. Багови има али малце. Ретки се ептен.

2. Перформасите се подобри од Windows 7, респонсивноста највеќе.

3. Интерфејс катастрофа, инсталираш Start 8 и све е горе доле ок.

4. BF4 е далеку подобра на Win8, другите игри зависи, но генерално подобар избор е Win8, малце подобро е, во BF4 повеќе од малце.

5. Ако зимаш нов пс, со најнов чипсет - процесор, јас би ти препорачал Windows 8.1
 
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Еве мое мислење: месец дена (можеби и повеќе) сум на 8.1, од старт прво ти треба некој ден да се привикнеш. Откако ќе се привикнеш, се е ок, поубаво изгледа, апликациите се чисто онака, ама фино изгледаат (иначе нема да се убиеш од нивно користење). За перформанси, барем кај мене е драстично подобар од 7. Изгледот и перформансите се каде каде подобри од 7-та, ама јас последниве недели имам огромни проблеми со рестартирање на pc-то и слично, и од вчера имам многу чуден проблем којшто се должи на којзнае што така да решив деновиве да се вратам на 7. Дали е ради минималниот клок кој го удрив уште кога бев на 7-та, дали е ради некој драјвер или слично, компјутерот ми се рестартира многу и тоа при boot така да ја на осмицата више никад.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Еве мое мислење: месец дена (можеби и повеќе) сум на 8.1, од старт прво ти треба некој ден да се привикнеш. Откако ќе се привикнеш, се е ок, поубаво изгледа, апликациите се чисто онака, ама фино изгледаат (иначе нема да се убиеш од нивно користење). За перформанси, барем кај мене е драстично подобар од 7. Изгледот и перформансите се каде каде подобри од 7-та, ама јас последниве недели имам огромни проблеми со рестартирање на pc-то и слично, и од вчера имам многу чуден проблем којшто се должи на којзнае што така да решив деновиве да се вратам на 7. Дали е ради минималниот клок кој го удрив уште кога бев на 7-та, дали е ради некој драјвер или слично, компјутерот ми се рестартира многу и тоа при boot така да ја на осмицата више никад.
Што е поточно во кратки црти? И јас порано имав доста чуден проблем каде што РС-то целосно ми се кочеше кога инсталирував НЕТ Фрејмворк.
 
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Што е поточно во кратки црти? И јас порано имав доста чуден проблем каде што РС-то целосно ми се кочеше кога инсталирував НЕТ Фрејмворк.

Врска немам што е... углавном на boot кога се логираш со пасворд, се е развлечено, се чека 1-2 мин да се појави десктоп, и уште 1-2 мин. да се појават иконите на десктоп. Функционира после се, освен што некои програми не се бутираат у старт ап (како оној за маус), и таскбарот не работи, заедно со старт копчето. Значи не се влага во старт менито, џабе кликаш на него, нема часовник у ќошот, ниту работи копчето show desktop (знаеш на што мислам, после саатот скроз на крај). Се влага во фолдери, игри работат и све тоа, само што ако минимизираш нешто не иде на таскбар. Едноставно, целата онаа "шминка" на Win 8.1 ко да не постои. Не е до драјвери за графичка, се друго си е ок. И не се disabled ефектите. Врска немам што може да биде. А пред тоа цел месец како го користам, дали 3-4 пати од прва ми се пушта пц-то, обавезно по 1 или повеќе рестарти, некогаш со порака на BSOD, некогаш не. Обично driver_irql_ error-от, и некои други имаше не ми текнува, не успеав да најдам решение за тоа. Да не беше нестабилен, ќе си останев на него. Вака...
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
8.1 е на стероиди, едноставно лета. Како што спомнаа погоре, перформансите му се подобри од на 7.
Проблеми со компатибилност не сум имал хардверски или софтверски. Интерфејсот (класичниот) му е супер.
Е сега метрото е прашање на вкус, на некои им се допаѓа на некои не. Мене не ми се допаѓа, па затоа не го ни користам (as simple as that). Го вклучувам многу многу ретко (скоро никогаш) кога барам некој сетинг. Метро апликации не користам, а во 8.1 додадена е и опција компјутерот да бутира директно на десктоп, така да во 99.999% од времето метрото не го ни гледам.
Според мене, дефинитивно вреди апдејт од 7 на 8.1.

И да, .NET Framework 4.5 е инсталиран во 8.1 (јееее, конечно им текна). Порано инсталираш виндоус за 10 минути, а потоа инсталираш .NET 20 минути.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Врска немам што е... углавном на boot кога се логираш со пасворд, се е развлечено, се чека 1-2 мин да се појави десктоп, и уште 1-2 мин. да се појават иконите на десктоп. Функционира после се, освен што некои програми не се бутираат у старт ап (како оној за маус), и таскбарот не работи, заедно со старт копчето. Значи не се влага во старт менито, џабе кликаш на него, нема часовник у ќошот, ниту работи копчето show desktop (знаеш на што мислам, после саатот скроз на крај). Се влага во фолдери, игри работат и све тоа, само што ако минимизираш нешто не иде на таскбар. Едноставно, целата онаа "шминка" на Win 8.1 ко да не постои. Не е до драјвери за графичка, се друго си е ок. И не се disabled ефектите. Врска немам што може да биде. А пред тоа цел месец како го користам, дали 3-4 пати од прва ми се пушта пц-то, обавезно по 1 или повеќе рестарти, некогаш со порака на BSOD, некогаш не. Обично driver_irql_ error-от, и некои други имаше не ми текнува, не успеав да најдам решение за тоа. Да не беше нестабилен, ќе си останев на него. Вака...
Јас го имам скроз истово во моментов на 7мицава. Освен работите што ги наброја, некогаш некои процеси кај мене не се стартуваат и пример неможам да кликам дабл клик на иконите, туку само се поплавуваат (highlight). Ниту десен клик функционира, а со таскбарот е се ок. И мене ми треба неколку пати да го рестартирам за да го упалам, некад воопшто не се појавуваат на десктоп иконите, некад ми дава она insert boot device......
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
читам па еве размислувам да пробам 8.1. Па да прашам дали овие кракувани работат како што треба?
 
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Јас го имам скроз истово во моментов на 7мицава. Освен работите што ги наброја, некогаш некои процеси кај мене не се стартуваат и пример неможам да кликам дабл клик на иконите, туку само се поплавуваат (highlight). Ниту десен клик функционира, а со таскбарот е се ок. И мене ми треба неколку пати да го рестартирам за да го упалам, некад воопшто не се појавуваат на десктоп иконите, некад ми дава она insert boot device......

Ја ништо вакво не успеав да најдам на нет...
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Ја ништо вакво не успеав да најдам на нет...
Си требал да пробаш со Check Disk (тоа пред да се подигне што е) мене ми го среди, последниве недели немам вакви глупости
 
Ф

Флеш

Гостин
Дечки дали е вистина .имам слушнато дека Виндоус 8 сама ти бара и инсталира драјвери одма ... а не е како 7цата каде што одма после инсталација мораш како будала да бркаш се самиот по драјвери ... ДАЛИ Е ВИСТИНА ?! мамата ми се еба со инсталацииве ... :(
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Дечки дали е вистина .имам слушнато дека Виндоус 8 сама ти бара и инсталира драјвери одма ... а не е како 7цата каде што одма после инсталација мораш како будала да бркаш се самиот по драјвери ... ДАЛИ Е ВИСТИНА ?! мамата ми се еба со инсталацииве ... :(
И јас имам разбрано дека сам ги наоѓа драјверите. Како и да е драјверот за графичката ти препорачувам сам да си го земеш.
 
Ф

Флеш

Гостин
И јас имам разбрано дека сам ги наоѓа драјверите. Како и да е драјверот за графичката ти препорачувам сам да си го земеш.
имам HD 6670 ATI Saphire 2 GB DDR3 ... па ми требало можда да најде бидејчи е од поновите генерации на графичка ... инаку тоа не ми е проблем , проблем ми е од драјвери за звук, интернетот на лаптопот итн ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom