Windows 7 или Windows 8.1 ?

C

Celsius

Гостин
Па јас планирам во исто време и апгрејд на компјутерот и нов ОЅ. Само не разбирам ова со „метро“ што е, али ќе пребарам. Слушнав дека вадел колку-толку подобри перформанси а и интерфејсот изгледа кул.
8.1 претставува Оперативен Систем ака 2у1. Метрото е направено за тач скринови како лаптопи со тач дисплеј, декстопи и најмногу за таблети. Сметам дека за скоро ќе ги разделат или бар ќе стават опција да избереш кој ќе го користиш. Од друга страна имаш и сега опција да бутираш директно на десктоп.

Метрото ти е еден вид лента со апликации по која можеш да се движиш. Не би го препорачувал за корисници без тач екран.
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/meet
Тука можеш да го прегледаш видеото за да добиеш генерална идеа. Побрз е од седмицата дефинитивно. Огромна негативност е како што некој рече предходно мораш да се најавуваш преку hotmail или оutlook.
--- надополнето: 10 декември 2013 во 20:40 ---
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.938
Ако сакаш да ја користиш продавницата мора да си најавен со мајкрософт акаунт (што е нормално, секаде е така), инаку не мора. Јас не ја користам и имам само локален акаунт.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.223
Поени од реакции
1.550
Да не читам више глупости дека Windowsot сам си инсталирал драјвери добро бе луге тоа го има на сите Windows-и по точно од windows 2000 па нагоре значи додека Windowsot има подршка од мајкрософт и редовни ажурирања нормално дека сам ке ви инсталира драјвери преку Windows update
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Да не читам више глупости дека Windowsot сам си инсталирал драјвери добро бе луге тоа го има на сите Windows-и по точно од windows 2000 па нагоре значи додека Windowsot има подршка од мајкрософт и редовни ажурирања нормално дека сам ке ви инсталира драјвери преку Windows update

нема потреба од коментар. И наведениот коментар не ти е точен
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
535
Ако сакаш десктоп/лаптоп што се однесува како смартфон, стави 8ца. Бил побрз, полесен жими... Исто е дали е 7ца или 8ца, основата е иста ;) Плус, она метро ѓубре без екран на допир е ѓњаважа. За да добијам нормално Старт мени ми треба софтвер од надворешна фирма??? Ма дај :P Стави една 7ца и една 8ца, па удри Search на нешто...да видиме кое побрзо ќе биде. И што е најважно поточно и поопширно. Ако на 7ца за да направиш нешто ти требаат 2-3 клика, на 8ца сигурно 5! Си пробал на екран да наместиш 1920х1080 резолуција и да видиш како изгледа? У несвест да паднеш...Има уште нешта, ама ме мрзи да пишувам. Кратко...8цата ти е само маркетинг финта на Мајкрософт. Ако сакаш да си врзан само за нив, тогаш терај. Ако не, врати си се на 7ца и свиркај си ;)

Или што би рекол еден, Windows 8 е само corporate spyware...
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.845
Што е разликата помеѓу Windows 8.1 Enterprise и Enterprise N? и кој да го ставам?
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Што е разликата помеѓу Windows 8.1 Enterprise и Enterprise N? и кој да го ставам?

Со N верзиите не добиваш Windows Media Player и Windows Media Center... Работи кои подоцна можеш да ги симнеш од сајтот на микрософт.. Пошто ми изгледаш на подпросечен симни си Enterprise
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.845
Со N верзиите не добиваш Windows Media Player и Windows Media Center... Работи кои подоцна можеш да ги симнеш од сајтот на микрософт.. Пошто ми изгледаш на подпросечен симни си Enterprise
Не знам дали си сериозен али ако е тоа единствената разлика, нема што тука да се објаснува поише, и што ти беше поентава со „подпросечен“ исто така не знам, ама ок.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.938
Не знам дали си сериозен али ако е тоа единствената разлика, нема што тука да се објаснува поише, и што ти беше поентава со „подпросечен“ исто така не знам, ама ок.
Точно е, со N нема WMP и WMC кои и онака не ти требаат.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.378
Поени од реакции
1.825
8мицата е одлична кога ќе ја инсталираш. Ако занемариме тоа што се е покомплицирано, проблемите почнуваат откако ќе инсталирате програми.

Што од некомпатибилни драјвери, постари програми кои нема да работат, програми кои ти бараат нетфрејмворк 2, а ти имаш вграден 4 и многу многу нервози. Неможе да се направи виртуелен рутер со УСБ стик, на почетокон фејзбук видео разговорот не работеше и ред други глупости...

Секој што е понапреден корисник, може со неколку твикови и исклучување на непотребни сервиси да си ја направи седмицата многу блиску до флуидноста на виндоус 8.
Плус ќе заштедите многу време и нерви, бидеќи нема проблеми со компатибилност.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.905
Поени од реакции
17.199
Секој што е понапреден корисник, може со неколку твикови и исклучување на непотребни сервиси да си ја направи седмицата многу блиску до флуидноста на виндоус 8.

Не. Јас сум најверојатно најголемиот твикер на форумов/ако не и во државава, сериозно не си свесен колку сетинзи имам променето, не само сега, на сите OS, BIOS-и, драјвери, фимвери, све ми е тотално кастом.

И не 7-та неможе да се мери со 8-та во респонсивност, пример при отварање на табови, фодлери, генерална егзекуција на команди и влезни/излезни времиња I/O операции. Win 8 - инсталираш Start 8 гасиш метро (live tiles) гасиш UAC + login screen = done.

Да не зборам што веќе неколку игри се докажани дека работат осетно подобро на 8-та, не толку во фремови, колку што во репонсивност (намален инпут лаг) како и флуидност од аспект на латенциите на фремови.

Едноставно Win 8 ако си твикер, е далеку подобар избор. Ако се користи на сток, e pain in THE ASS и Windows 7 тука гази.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.744
Поени од реакции
1.845
Не. Јас сум најверојатно најголемиот твикер на форумов/ако не и во државава, сериозно не си свесен колку сетинзи имам променето, не само сега, на сите OS, BIOS-и, драјвери, фимвери, све ми е тотално кастом.

И не 7-та неможе да се мери со 8-та во респонсивност, пример при отварање на табови, фодлери, генерална егзекуција на команди и влезни/излезни времиња I/O операции. Win 8 - инсталираш Start 8 гасиш метро (live tiles) гасиш UAC + login screen = done.

Да не зборам што веќе неколку игри се докажани дека работат осетно подобро на 8-та, не толку во фремови, колку што во репонсивност (намален инпут лаг) како и флуидност од аспект на латенциите на фремови.

Едноставно Win 8 ако си твикер, е далеку подобар избор. Ако се користи на сток, e pain in THE ASS и Windows 7 тука гази.
Инсталирав 8.1. Сега за сега е океј. само кажи ми што би добил ако изгасам тие метро (live tiles), пошто некад можат да бидат корисни... Не е лош feature воопшто. И да те прашам ако можеш да ми дадеш Start 8 што работи со 8.1 пошто на официјалната страна изгледа се плаќа, а на торент не најдов нова верзија што потврдуваат дека е компатибилна со 8.1.
И што ќе кажеш на овој баг со Скајпот? :) Секад се дешава кога го стартувам :)

 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
619
Поени од реакции
480
користам 8.1, и ме нервира шо скајп за декстоп секогаш се закочува, не реагира, па мора преку таск менаџер да го исклучам и да го вклучам на ново, некогаш еднаш, некогаш и 5-6 пати
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Јас користам од скоро 8.1 со инсталиран Classic Shell и сум задоволен доста. Лета компјугерот, значително побрз во однос на 7цата во сите аспекти. Стартувањето е многу побрзо, пребарувањето е побрзо... Го препорачувам.

Sent from my GT-I9505
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не. Јас сум најверојатно најголемиот твикер на форумов/ако не и во државава, сериозно не си свесен колку сетинзи имам променето, не само сега, на сите OS, BIOS-и, драјвери, фимвери, све ми е тотално кастом.

И не 7-та неможе да се мери со 8-та во респонсивност, пример при отварање на табови, фодлери, генерална егзекуција на команди и влезни/излезни времиња I/O операции. Win 8 - инсталираш Start 8 гасиш метро (live tiles) гасиш UAC + login screen = done.

Да не зборам што веќе неколку игри се докажани дека работат осетно подобро на 8-та, не толку во фремови, колку што во репонсивност (намален инпут лаг) како и флуидност од аспект на латенциите на фремови.

Едноставно Win 8 ако си твикер, е далеку подобар избор. Ако се користи на сток, e pain in THE ASS и Windows 7 тука гази.
Освен овие што ги наведе..што друго смени?
 
На врв Bottom