Web akademija

Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
194
Колку чини Один? Гледам се наплаќа демек после вработување, али не видов која му е цената.
VikingCodeSchool, сестринското на один е буткампот што се наплаќа како што пиша. Один е беспари.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
855
Јас работам приватно со програмерството. На (FreeLance).Со програмерството се занимавам сега засега приватно. (Na Freelance i sl sajtovi).

И понатаму не добив одговор за тоа колку зимаат плата просечна програмерите во Македонија.

Мислам дека ако политичарите зимаат 30к, програмерите зимаат 20к.
Како бе така програмер си кој работи на freelance, а заработуваш по 15к-20к? :)
Платите на програмерите тука во МКД, во зависност од искуството и фирмата се движат од 18к нагоре. Моите другари, еден 22к, почетник е, друг 65к сениор и проект менаџер, трет 45к сениор.
Инаку ако си сениор програмер и работиш freelance можеш да заработваш месечно и по неколку илијади евра. (2-3к).
Инаку тука чесен политичар заработува многу помалку од сениор програмер. :)
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
914
Поени од реакции
1.810
Inace samo Microsoft MCSD i Oracle sertifikati vredat nesto na pazarot.
Sve drugo e pichkin dim
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.961
Поени од реакции
10.653
Како бе така програмер си кој работи на freelance, а заработуваш по 15к-20к? :)

Инаку тука чесен политичар заработува многу помалку од сениор програмер. :)
Си ја утнал семантиката, чесен политичар не постои како термин во Македонскиот јазик.
 
На врв Bottom