Web akademija

Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Pozdrav, dali e nekoj zapoznaen so sajtot everest.mk dali e popularen, mislam da ne frluvam za dzabe pari ako e nekakva izmama?

Imam znaenje sto se odnesuva za toa sto sakam da polagam, ali ipak za sekoj slucaj i diploma bi mi bilo dobro.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Позади него стои човекот што ја направи Александрија и ја продаде на Сивус. Подобра гаранција - тешко.
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Какви коментари, па тоа дури и спам робот не може да ве надмине во спамирањето (говорам за поединци).

- Доколку не знаете за сигурно ќе ве замолам да не се јавувате во темата и да спамирате во истата (се однесува на поединци, сами ќе се пронајдат тие кои спамираат).


И друго, ако немате некој паметен одговор подобро не се јавувај на истата тема, секој наредна спам порака која нема да има никаква смисла со темата ќе биде пријавено на администрацијата.
Позади него
Позади кого?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
theodinproject.com

Целосно бесплатен и дизајниран да те однесе од ништо до вработување. Highly recommended.

Нивно е и https://www.vikingcodeschool.com/ - bootcamp сличен со овој еверест. За ова не можам да гарантирам.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
theodinproject.com

Целосно бесплатен и дизајниран да те однесе од ништо до вработување. Highly recommended.

Нивно е и https://www.vikingcodeschool.com/ - bootcamp сличен со овој еверест. За ова не можам да гарантирам.
The odin project e топ

Али ја поише го сакам freecodecamp.com 10* за овој бесплатен буткемп
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Па гледајте вака, со оглед на тоа на тие бесплатните, мене не ми треба почетничко ниво. Веќе изработувам сајтови и тоа со MVC Framework (Преферирам CodeIgniter).

Целта ми е да дојдам до диплома и сертификат, кој на веб академијата еверест гарантираат по успешниот завршен курс деќа ќе добиеш диплома и сертификат.

Моментално изработувам 3 проекти и тоа големи. (Client Area CMS, AMXX cms v3 и уште еден ајде да не пишувам реферати).

Е сега, прашањето беше дали се сигурни, мислам да не е некоја измама, ама се мислам дека не е измама, па си реков сепак да прашам можеби некој знае.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Па гледајте вака, со оглед на тоа на тие бесплатните, мене не ми треба почетничко ниво. Веќе изработувам сајтови и тоа со MVC Framework (Преферирам CodeIgniter).

Целта ми е да дојдам до диплома и сертификат, кој на веб академијата еверест гарантираат по успешниот завршен курс деќа ќе добиеш диплома и сертификат.

Моментално изработувам 3 проекти и тоа големи. (Client Area CMS, AMXX cms v3 и уште еден ајде да не пишувам реферати).

Е сега, прашањето беше дали се сигурни, мислам да не е некоја измама, ама се мислам дека не е измама, па си реков сепак да прашам можеби некој знае.
Сертификат ти е пусулче шо они го смилиле, не светски сертификат.
Кој те излажал дека диплома ти треба, ако имаш знаење направи портфолио и аплицирај. Никој не го боли тасе дали имаш диплома или немаш.
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Сертификат ти е пусулче шо они го смилиле, не светски сертификат.
Кој те излажал дека диплома ти треба, ако имаш знаење направи портфолио и аплицирај. Никој не го боли тасе дали имаш диплома или немаш.
Да, ама знаеш како иде овде кај нас. Ќе дојде време кога ќе мора да имаш диплома и за таква работа.

Али за да работиш во фирми, мислам дека сепак е потребно да имаш диплома, на кој начин работодавецот ќе ти поверува дека баш си ти веб програмер?

Има на интернет многу фајлови, дизајни и слично па доволно е само основното од HTML и CSS да знае и еве ти порфолио (без сочување во базата на податоци) xD..
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Да, ама знаеш како иде овде кај нас. Ќе дојде време кога ќе мора да имаш диплома и за таква работа.

Али за да работиш во фирми, мислам дека сепак е потребно да имаш диплома, на кој начин работодавецот ќе ти поверува дека баш си ти веб програмер?

Има на интернет многу фајлови, дизајни и слично па доволно е само основното од HTML и CSS да знае и еве ти порфолио (без сочување во базата на податоци) xD..
За во администрација/влада/whatever да, ти треба диплома...за 30к плата. А за некој да те вработи без диплома фино лепо си покажуваш во портфолиото твои проекти и не ти треба никаков друг доказ дека си ја знаеш работата. Направи си услуга прочитај го последниот курс од theodinproject.

The odin project e топ

Али ја поише го сакам freecodecamp.com 10* за овој бесплатен буткемп
Го имав слушнато ама не и ѕирнато, фина работа било ова. Бонус поени што имаат еден тон проекти.
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
За во администрација/влада/whatever да, ти треба диплома...за 30к плата. А за некој да те вработи без диплома фино лепо си покажуваш во портфолиото твои проекти и не ти треба никаков друг доказ дека си ја знаеш работата. Направи си услуга прочитај го последниот курс од theodinproject.



Го имав слушнато ама не и ѕирнато, фина работа било ова. Бонус поени што имаат еден тон проекти.
Баш 30к плата не верувам. Сигурно зимаат повеќе.

Гледај, па без диплома а само да имаш портфолио можеш да се вработиш ако имаш врски. Знам каква е ситуацијата овде кај нас во Македонија.

Знае некој од колку до колку овде во Македонија се движи платата за Веб Програмери?
За да знам дали да бркам работа за програмер или да си останам сега каде што сум. Инаку платата сега ако сум прекувремено секојдневно можам и 20к да земам, инаку 15к.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Баш 30к плата не верувам. Сигурно зимаат повеќе.

Гледај, па без диплома а само да имаш портфолио можеш да се вработиш ако имаш врски. Знам каква е ситуацијата овде кај нас во Македонија.

Знае некој од колку до колку овде во Македонија се движи платата за Веб Програмери?
За да знам дали да бркам работа за програмер или да си останам сега каде што сум. Инаку платата сега ако сум прекувремено секојдневно можам и 20к да земам, инаку 15к.
Океј ти работи си во Македонија, остај ми ги странците на мене. Ебате беља.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Гледај, па без диплома а само да имаш портфолио можеш да се вработиш ако имаш врски. Знам каква е ситуацијата овде кај нас во Македонија.
Ако фирма преферира диплома место знаење не ни сакаш да работиш во таква фирма. Работно искуство и портфолио/начин да го покажеш своето знаење > парче хартија од било каде.

Инаку платата сега ако сум прекувремено секојдневно можам и 20к да земам, инаку 15к.
15к зимаш како програмер? Бате ти не си ондак програмер, ти си радник.
 
Член од
12 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
4
Океј ти работи си во Македонија, остај ми ги странците на мене. Ебате беља.
Јас работам приватно со програмерството. На (FreeLance).

Ако фирма преферира диплома место знаење не ни сакаш да работиш во таква фирма. Работно искуство и портфолио/начин да го покажеш своето знаење > парче хартија од било каде.


15к зимаш како програмер? Бате ти не си ондак програмер, ти си радник.
Со програмерството се занимавам сега засега приватно. (Na Freelance i sl sajtovi).

И понатаму не добив одговор за тоа колку зимаат плата просечна програмерите во Македонија.

Мислам дека ако политичарите зимаат 30к, програмерите зимаат 20к.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Јас работам приватно со програмерството. На (FreeLance).



Со програмерството се занимавам сега засега приватно. (Na Freelance i sl sajtovi).

И понатаму не добив одговор за тоа колку зимаат плата просечна програмерите во Македонија.

Мислам дека ако политичарите зимаат 30к, програмерите зимаат 20к.
А зошто бараш споредба за Македонија? Многу програмери познавам што Македонија поработија само 3-4 години колку да го испечат занаетот и киднаа надвор. Добри програмери на запад се барат со боринче.
П.С како и во секоја професија така и тука варираат платите многу, зависи од фирмата, способноста на програмерот и тн.[DOUBLEPOST=1500413021][/DOUBLEPOST]
theodinproject.com

Целосно бесплатен и дизајниран да те однесе од ништо до вработување. Highly recommended.

Нивно е и https://www.vikingcodeschool.com/ - bootcamp сличен со овој еверест. За ова не можам да гарантирам.
Колку чини Один? Гледам се наплаќа демек после вработување, али не видов која му е цената.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom