Warlords of Draenor - Нова експанзија за ВоВ

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
На овогодинешниот Близкон близард ја најавија новава ескпанзија која носи многу промени во WoW.
Mожноста да правиш свој гарнизон во кој ќе имаш NPCs кои работат за тебе, UI изгледа подобро, подобрување на моделите на карактерите и ред други работи. Што мислите за ова? Како ви изгледа? Мене вака на прв поглед ми се чини дека ќе биде една од најинтересните експанзии досега и колку толку ќе ја разбие монотонијата на краен левел.
 
S

StormRage

Гостин

Дали јас тоа го видов Grom Hellscream или така ми се чини...
Нели Драенор е уништен...
wtf is going on?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
8.849
Алтернативен тајмлајн, ќе се иде во Draenor пред орките да ја испијат крвта на Mannoroth. Не барајте логика пошто ја нема а приказната е искасапена од WotLK па навака. Но успешноста на WoW не е до толку во нејзината приказна и lore туку во нејзиниот gameplay, полираноста, конкурентното PvE (raiding) и социјалниот аспект. За oldschool Warcraft играчи ќе се појават многу познати фаци како Gul'dan, Kargath Bladefist, Grom Hellscream и сл. Понатаму ќе ги има оние стандардни подобрувања на графиката и деталите колку што дозволува овој децениски стар engine нели и тоа е тоа. Друго се по старо, сепак е само експанзија а не нова игра.

Гарнизонот засега како додаток ми изгледа како интересен mini game. Тие што играа Pet Battles во MoP знаат колку бесмислено беше но заразно да собираш pets и да се бориш! Вакви мини игри во WoW ја збогатуваат понудата и даваат end game опции a гарнизонот прави екстра чекор во таа насока.

Значи сега без разлика дали имаш guild или си соло играч кога ќе се логираш навистина имаш опции. Можеш да рејдаш (Looking for Raid, Flexible, Normal, Heroic), Dungeons, Scenarios, Brawler's Guild, Proving Grounds, Challenge Modes, Pet Battles, Mounts/Pets collecting, Achievements, PvP (Arena, Battlegrounds, Rated Battlegrounds, PvP zones). Дури и Timeless Isle зоната која беше пуштена со последниот пач беше промена во права насока за играта, вакви dynamic events веќе се сретнуваат во други MMOs од поодамна.

Многу е сменета играта од Vanilla/TBC/WotLK па навака, нешто на подобро нешто на полошо но во глобала е средена. Единствено луѓето престануваат со играње зашто им е здосадена а не дека нечини. Мое мислење е дека ако ништо друго бар ќе вреди да се купи и да се изигра месец два кога ќе излезе, сепак е Blizzard наслов (blind buy). :)
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208

Дали јас тоа го видов Grom Hellscream или така ми се чини...
Нели Драенор е уништен...
wtf is going on?

Grom Hellscream лично и персонално... И Дуротан, татко му на Трал... И Ренд Блекхенд и компанија... Кој знае лоре знае... Иначе вака иди ова... Garrosh наводно избегал од каде што бил затворен...со нечија си помош...и сака да се врати во времето на старата хорда...таа на Драенор што била формирана...пред да дојдат преку порталот и сака да ги спречи тогашните орки да ја испијат крвта на пит лордот.. Manneroth и на некој начин да ја прочисти хордата... е сега незнам зошто го прави ова... ако нема некоја лична корист тогаш изгледа многу благородно од негова страна :D И сепак... не бидете скептици за приказната зашто Орките се директно поврзани со Burining Legion кои се главни непријатели на се и сешто. Ќе видиме сепак мислам дека има интересни промени.
Алтернативен тајмлајн, ќе се иде во Draenor пред орките да ја испијат крвта на Mannoroth. Не барајте логика пошто ја нема а приказната е искасапена од WotLK па навака. Но успешноста на WoW не е до толку во нејзината приказна и lore туку во нејзиниот gameplay, полираноста, конкурентното PvE (raiding) и социјалниот аспект. За oldschool Warcraft играчи ќе се појават многу познати фаци како Gul'dan, Kargath Bladefist, Grom Hellscream и сл. Понатаму ќе ги има оние стандардни подобрувања на графиката и деталите колку што дозволува овој децениски стар engine нели и тоа е тоа. Друго се по старо, сепак е само експанзија а не нова игра.

Гарнизонот засега како додаток ми изгледа како интересен mini game. Тие што играа Pet Battles во MoP знаат колку бесмислено беше но заразно да собираш pets и да се бориш! Вакви мини игри во WoW ја збогатуваат понудата и даваат end game опции a гарнизонот прави екстра чекор во таа насока.

Значи сега без разлика дали имаш guild или си соло играч кога ќе се логираш навистина имаш опции. Можеш да рејдаш (Looking for Raid, Flexible, Normal, Heroic), Dungeons, Scenarios, Brawler's Guild, Proving Grounds, Challenge Modes, Pet Battles, Mounts/Pets collecting, Achievements, PvP (Arena, Battlegrounds, Rated Battlegrounds, PvP zones). Дури и Timeless Isle зоната која беше пуштена со последниот пач беше промена во права насока за играта, вакви dynamic events веќе се сретнуваат во други MMOs од поодамна.

Многу е сменета играта од Vanilla/TBC/WotLK па навака, нешто на подобро нешто на полошо но во глобала е средена. Единствено луѓето престануваат со играње зашто им е здосадена а не дека нечини. Мое мислење е дека ако ништо друго бар ќе вреди да се купи и да се изигра месец два кога ќе излезе, сепак е Blizzard наслов (blind buy). :)
Да. Повеќето се одкажуваат поради тоа што играле од незнам кога...од 2004 а не зашто играта не чини. Играта е подобра сега одколку што била во TBC (не верувам дека го кажувам ова) aма сепак... на краен левел не е веќе монотоно, не грајндаш цело време и има некои занимации... ПОКЕМОН БОРБИ :pos:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
8.849
Ќути тоа со Покемон беше фејл невиден кога го претставија за Mists of Pandaria, си викам ајдеееее што глупост е ова. Пошто претходно собирав петови и имав релативно голема бројка си викам дај да пробам да видам што срање е ова. Кога ќе почнеш со Pet Battles и колекционирање на петови ептен е заразно и после ти нема крај. :D

Назад на темата. Пак мислам дека е поинтересна оваа приказна за орките и старите кланови, колку и да е нелогична со time travel/alt universe, него Pandas, Mogu и Mantid. А изгледа дека оваа експанзија ќе биде како увертира на следната што најверојатно ќе биде поврзана со инвазија на Burning Legion.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.532
Поени од реакции
2.752
ke se vratam pak..:) samo ne mi se davaat pari za mist of pandaria :D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Малце оф топик - Каде може да се прочита/гледа целиот lore?
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.670
Поени од реакции
4.203
ke se vratam pak..:) samo ne mi se davaat pari za mist of pandaria :D
Ae барам ако се вракам немора да ги купувам Wotlk и Cataclysm,гледам blizz ги унапредиле акаунтите кој ја немаат купено Cataclysm,последен пат играв TBC пробав 10 дена trial,сеа ме влече пак,може да се вратам али онака softcore,нема да нолајфувам :D
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.532
Поени од реакции
2.752
Ae барам ако се вракам немора да ги купувам Wotlk и Cataclysm,гледам blizz ги унапредиле акаунтите кој ја немаат купено Cataclysm,последен пат играв TBC пробав 10 дена trial,сеа ме влече пак,може да се вратам али онака softcore,нема да нолајфувам :D

ja gi iam do kataklizmata...ali mop ja neam ke me fati pak edno 4 i kusur samo za ovie dve plus za game kard mn kesh :)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
8.849
Да ако ги лупнеш наеднаш многу кеш се фаќа ама ако си ги земал игрите како што искачале не е многу. Само уште претплатата да ја намалат ќе биде awesome, но не гледам да се случи во блиска иднина пошто сеуште имаат масивна бројка на играчи. Јас имам до јануари платено после ќе си правам пауза дур не искочи Draenor.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.532
Поени од реакции
2.752
ja zemav mists za 10 eura so popustov...taman
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.383
Поени од реакции
6.013
Bravo za popustov, 7 i pol evra so si kataklizmata i uste 10 za pandaria...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom