A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Општина и реон не е исто.

Дури и една од друга улица можат да се разликуваат ако користат сигнал од 2 различни кабли.
Затоа и така пишав, он пиша Карпош. :) Сакав да му кажам дека е локално кај него или тој дел/реон а не глобално. ;)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
od denes nesto novo,konecno,posle 7 meseci rastereteni site Nod,ovi i rabota na modemite na 8 donstream kanali namesto dosegasnit 4, i sega nema vo popladnevnite i vecerni casovi poniska brzina od taa sto e so paketot ; ajde mozi ke bidne nesto....izgleda zatoa vremevo na zima mavna...
 

Attachments

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
od denes nesto novo,konecno,posle 7 meseci rastereteni site Nod,ovi i rabota na modemite na 8 donstream kanali namesto dosegasnit 4, i sega nema vo popladnevnite i vecerni casovi poniska brzina od taa sto e so paketot ; ajde mozi ke bidne nesto....izgleda zatoa vremevo na zima mavna...
Уште со ова се занимаваат, 4 или 8 downstream... Им бараме побрз интернет 300+ Mbps, е шипки со 4 канали. Оптика до модем бараме :mad:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.793
Деновиве кашла конекцијата, неколку пати дневно се губи на 10-тина минути. Нерези/Тафталиџе 2 реон.[DOUBLEPOST=1500414346][/DOUBLEPOST]
upload_2017-7-18_23-48-20.png
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Деновиве кашла конекцијата, неколку пати дневно се губи на 10-тина минути. Нерези/Тафталиџе 2 реон.[DOUBLEPOST=1500414346][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 174433
Локален проблем е нешто, пријави. Инаку сигналот сосема е во ред, вака според овие не би требало да прави проблем. Ова ништо не мора да значи, бидејќи треба да ги викнеш да измерат, бидејќи еве кај мене имаше проблем така што кај високите фрекфенции (над 800 Mhz) беше многу слаб сигналот, па канлите што се на овие фрекфенции сецкаа, ниските фрекфенции немаа проблем (каде што е интернетот и аналогната), па испадна дека дефектот е до нивно појачало.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Уште со ова се занимаваат, 4 или 8 downstream... Им бараме побрз интернет 300+ Mbps, е шипки со 4 канали. Оптика до модем бараме :mad:
Vo pravo si .(nekoj se zanimava so kanali).ama jas vo poslednive 7 meseci 19-pati zvonev 1234 za brzinata vo vecernite casovi od 19~00.00, sleguvase i na 20mbps.... od pred 24h imam 8down.kanali i brzinata e kolku sto sum dogovoril na kombo M 50/3.e sega za optika do doma ke pocekame izgleda uste mnogu... Bidejki vo mojot grad nema ni 2godini otkako postavija celosno nova HFC mreza,pa ne veruvam deka pokraj nea ke vlecat i optika..za brzo...
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ма оставете вие Download, дај нека зголемат конечно овие upload брзините, јер јас плаќам за 5, добивам 3 а некоаш и едвај 4Mbps за прикачување :mad:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Ма оставете вие Download, дај нека зголемат конечно овие upload брзините, јер јас плаќам за 5, добивам 3 а некоаш и едвај 4Mbps за прикачување :mad:
Е па јави им се и пожали им се.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Е па јави им се и пожали им се.
Не ме фатило голем инает, иначе ќе ги тужам во АЕК :D Кога беше еднаш екипа, ме правеа будала дека толку одело, не можело повеќе...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Не ме фатило голем инает, иначе ќе ги тужам во АЕК :D Кога беше еднаш екипа, ме правеа будала дека толку одело, не можело повеќе...
Е па земи тужи ги, треба да превземеш нешто ако едно пишува во договорот кој си го потпишал, а друго добиваш како краен корисник.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Vo pravo si .(nekoj se zanimava so kanali).ama jas vo poslednive 7 meseci 19-pati zvonev 1234 za brzinata vo vecernite casovi od 19~00.00, sleguvase i na 20mbps.... od pred 24h imam 8down.kanali i brzinata e kolku sto sum dogovoril na kombo M 50/3.e sega za optika do doma ke pocekame izgleda uste mnogu... Bidejki vo mojot grad nema ni 2godini otkako postavija celosno nova HFC mreza,pa ne veruvam deka pokraj nea ke vlecat i optika..za brzo...
Многу ќе починат да губат ако Телеком и Телекабел започнат интензивно со проширување на оптичката мрежата, еве Телекабел голем дел во Скопје и истокот им е покриен со оптички кабли. Сега и Телеком ја заменува старата мрежа со оптика. Да не заборавиме кои се придобивките од оваа мрежа, еве и Телеком и Телекабел (па и Неотел кок оди по мрежата на Телеком) нудат почетни брзини од 40/40 и 50/50, па стига и до 1000/1000 за оптика, а Вип почнува од 30/1 до 150/5 макс, а како што одат работите не гледам зголемување Наскоро. Да, Вип ставаше оптика во Скопје по Партизанска но нема да ја користат за приватни корисници и ќе се шлепаат по бандери, која е причината не разбирам. Само ме интересира, што ти кажуваа од контакт центарот кога не ја добиваше договорената брзина?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Ма оставете вие Download, дај нека зголемат конечно овие upload брзините, јер јас плаќам за 5, добивам 3 а некоаш и едвај 4Mbps за прикачување :mad:
Е па јави им се и пожали им се.
Е па земи тужи ги, треба да превземеш нешто ако едно пишува во договорот кој си го потпишал, а друго добиваш како краен корисник.
Ма што ќе ги тужи, кога толку е максимумот :D Поголем Upload од овој не барајте.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Од docsis не очекувајте поголем upload, како на оптика. Иначе моментално download е максимум 300Mbps.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Многу ќе починат да губат ако Телеком и Телекабел започнат интензивно со проширување на оптичката мрежата, еве Телекабел голем дел во Скопје и истокот им е покриен со оптички кабли. Сега и Телеком ја заменува старата мрежа со оптика. Да не заборавиме кои се придобивките од оваа мрежа, еве и Телеком и Телекабел (па и Неотел кок оди по мрежата на Телеком) нудат почетни брзини од 40/40 и 50/50, па стига и до 1000/1000 за оптика, а Вип почнува од 30/1 до 150/5 макс, а како што одат работите не гледам зголемување Наскоро. Да, Вип ставаше оптика во Скопје по Партизанска но нема да ја користат за приватни корисници и ќе се шлепаат по бандери, која е причината не разбирам. Само ме интересира, што ти кажуваа од контакт центарот кога не ја добиваше договорената брзина?
mi minusiraa po 150den od smetkata;neli se zastiteni site so ona brzina DO; moze da bide i 1 moze i 50 mbps,ne znam kolku e minumum brzinata sto treba da ja isporacaat,a za optikata i za toa vo pravo si ...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Ма што ќе ги тужи, кога толку е максимумот :D Поголем Upload од овој не барајте.
Муабетот не беше дали е можно повеќе, туку дали е можно толку колку што пишува во договорот.

Ако не е можно, треба да следува казна за операторот кој вели едно, а нуди друго бидејќи толкави му се можностите.

Едно е маркетинг, друго е обврзувачки договор во кој и двете страни се обврзани една кон друга, ова не е реклама за автомобил кој може да достигне 250 километри на час, а да мораш со лупа да го видиш ситниот текст каде што пишува дека само со поскапиот мотор може да се достигне спомнатата брзина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom