Upwork

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Не успеав да најдам ваква тема на форумов.

Дали има некој поискусен да пише како оди барањето работа на Upwork? Како повлекувате пари?
Јас почнав неодамна имам некои ситни работи од по 5 долари и некоја минимална заработка засега.

Како препорачан метод на плаќање за Македонија е Payoneer. Го одбрав овој метод за идни плаќања. Има некој искуство? Како оди плаќањето колку е провизија и сл.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Не успеав да најдам ваква тема на форумов.

Дали има некој поискусен да пише како оди барањето работа на Upwork? Како повлекувате пари?
Јас почнав неодамна имам некои ситни работи од по 5 долари и некоја минимална заработка засега.

Како препорачан метод на плаќање за Македонија е Payoneer. Го одбрав овој метод за идни плаќања. Има некој искуство? Како оди плаќањето колку е провизија и сл.
7-8 godini rabotev na platformava (pocnav dodeka se vikase oDesk pa posle smenija ime) u princip e dosta okej za rabota samo sto porano bese tesko da se probies i da pocnes so proekti (sega kako e ne znam, ako e olesneto super za tebe zasto e dosta dobra moznost za ubava zarabotka vo mkd)

Jas koristev Payoneer i nemav nikakov problem so niv, e sega so provizii i slicno ne bea bas najefitni ama koga nemas drugi alternativi se dobri. Vo princip barem na mojata karticka nemav provizija za plakanje na vo prodavnici (ama si plakav provizija za razmena na valuta od USD vo MKD), dodeka na bankomati ako ne se lazam imav provizija od 3-4$ + provizija za razmena na valuta. Barem kaj mene bese fiksno provizija sto mi bese okej, ne odgovarase za povlekuvanje na malku pari, ama bese dosta povolno ako povleces pogolema kolicina i sakas da ja izvadis (isto imaj vo predvid deka nekoi od bankomatite kaj nas ne davaa poveke od 30000 denari, neznam dali ova se promenilo, pa morav da baram bankomati od specificna banka za da mozam da povlecam pogolema suma na edna transakcija).
Znam lugje koj nekolku godini posle mene otvorija smetki na Payoneer, kaj niv nemase fiksna provizija se bese na procent, toa poveke odgovara ako povlekuvas pomali sumi zasto primer 2% se 2% bez razlika dali ke povleces 10$ ili 1000$

Isto imaa vo mojot slucaj mesecna (2-3$), a vo ponovite akaunti godisna provizija od 35$ ako ne se lazam i istite ti gi naplaka ili direktno od tvoeto saldo ili koga ke ostvaris prilivi. Kako e sega neznam procitaj go nivniot del za Fees, ama generalno bev zadovolen i od UpWork i od Payoneer
 
Член од
27 февруари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да дадете некој предлог како може да се почне да се работи на upwork? Како што знам доста тешко е да се пробиеш
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Не успеав да најдам ваква тема на форумов.

Дали има некој поискусен да пише како оди барањето работа на Upwork? Како повлекувате пари?
Јас почнав неодамна имам некои ситни работи од по 5 долари и некоја минимална заработка засега.

Како препорачан метод на плаќање за Македонија е Payoneer. Го одбрав овој метод за идни плаќања. Има некој искуство? Како оди плаќањето колку е провизија и сл.
Зависи што работиш. Некаде е лесно да се пробиеш кај што нема голема конкуренција, некаде тешко - асистент, вордпрес, цсс,хтмл и такви полесни работи.

Е сега, платформата е добра, јас работам околу 8 години таму, и една надвор од неа, ги префрливме договорите надвор од апворк ама има многу глупости. Скапо е да аплицираш, рачунај 12 - 16 конекти за апликација е околу 60 - 100 денари, провизија е 20% на секој заработен долар.

Парите ги вадиш преку пајонир, досега не сум имал проблем со него, освен ко беше проблемот со банката во Германија, се друго без проблем. Ако имашпари на картичката секој месец ти зема по 2-3 долари за картичката, или ако само неколку пати префрлаш може да ти земе 35 долари наеднаш за цела година. Иначе со картичката можиш да плаќаш секаде
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
На Payoneer мора да имам нивна картичка или може парите да си ги спуштам директно на мојата девизна сметка во МК?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
На Payoneer мора да имам нивна картичка или може парите да си ги спуштам директно на мојата девизна сметка во МК?
Не мораш да имаш, мислам дека може и од апворк на девизна, ама па мислам дека е 30 долари трансакцијата, плус провизија за банката (комерцијална мислам има најмала околу 5 евра) плус 10% данок на нив. Поентата на картицата е да не ги плаќаш овие 10%
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
А вие што земате пари без да ги пријавите, не мислите ли дека некогаш ќе ви лупне казна МК за затајување данок?
Колку што знам, за да извадиш картичка на payoneer, треба дадеш лична карта или пасош, а со тоа тие имаат целосна евиденција на кој датум колку сте зеле. Ако некогаш МК испрати барање до нив да им пратат инфо за сметките на МК граѓани, верувам дека ќе мора да ги дадат податоците. Казните за затајување данок се големи, да не збориме што пресметуваат и камата итн.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
А вие што земате пари без да ги пријавите, не мислите ли дека некогаш ќе ви лупне казна МК за затајување данок?
Колку што знам, за да извадиш картичка на payoneer, треба дадеш лична карта или пасош, а со тоа тие имаат целосна евиденција на кој датум колку сте зеле. Ако некогаш МК испрати барање до нив да им пратат инфо за сметките на МК граѓани, верувам дека ќе мора да ги дадат податоците. Казните за затајување данок се големи, да не збориме што пресметуваат и камата итн.
Имам Пајонир со мк документи, ретко сум во Македонија, со картичката немам извадено пари во МК. Како затајувам данок?
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
1
Екипо може ли да си ги извадам заработените пари од Апворк со моја картица од НЛБ, оти немам пејонир па затоа дали може со мојата картица да ги извадам?
Фала!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Екипо може ли да си ги извадам заработените пари од Апворк со моја картица од НЛБ, оти немам пејонир па затоа дали може со мојата картица да ги извадам?
Фала!
Со твоја девизна сметка можеш.
На тој износ ќе платиш 10% персонален данок и некои банкарски трошоци.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Екипо може ли да си ги извадам заработените пари од Апворк со моја картица од НЛБ, оти немам пејонир па затоа дали може со мојата картица да ги извадам?
Фала!
Да, на девизна. Ќе си платиш нешто на апворк да ти ги префрлат на девизна, банкарски трошоци и 10% персонален данок кога ќе стигнат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom