Untappd - Социјална мрежа за љубителите на пивото

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.283
Поени од реакции
58.238
1599497992666.png


Едноставно кажано, Untappd е социјална мрежа за пивопијци. Постои некаде 10 години, но почнав да ја користам од пред недела дена и ми се допадна па одлучив да и посветам тема.

Содржи огромна база на пива, па така во неа може да чекираш од Хајнекен, Амстел, Гинис па се до Горско или Крали Марко.
При чекирањето може да се линкува и слика, локација, да се додаде оценка на пивото, начин на сервирање (флаша, лименка, точено...). Од ова ви креира и пост.
Со останатите корисници може да бидете пријатели на кои можете да им ја пратите активноста, или заеднички да чекирате пиво.
Нуди и опција за додавање на желби (wishlist) како и креирање други custom листи.

За да биде поинтересно користењето на оваа апликација постојат и стотици беџови. Беџовите се нешто како трофеи што се освојуваат при некакво достигнување како на пример: сте пробале 25 различни пива, или сте испиле 5 различни белгиски пива, 12 пива во еден ден :D

Достапна е на веб, како и за Android и iOS (бесплатна е и може да се превземе од Google Play или App Store)

Има уште доста опции како trending beers/trending locations, топ листи, но не навлегував длабоко во апликацијата и можностите што ги нуди.
Главно апликацијава ми користи што можам лесно да водам евиденција на пивата што сум ги пробал, пошто сакам да пробувам различни пива. Ја препорачувам на сите што "не пијат два пати исто пиво", ќе ви користи :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.462
Поени од реакции
4.982


Едноставно кажано, Untappd е социјална мрежа за пивопијци. Постои некаде 10 години, но почнав да ја користам од пред недела дена и ми се допадна па одлучив да и посветам тема.

Содржи огромна база на пива, па така во неа може да чекираш од Хајнекен, Амстел, Гинис па се до Горско или Крали Марко.
При чекирањето може да се линкува и слика, локација, да се додаде оценка на пивото, начин на сервирање (флаша, лименка, точено...). Од ова ви креира и пост.
Со останатите корисници може да бидете пријатели на кои можете да им ја пратите активноста, или заеднички да чекирате пиво.
Нуди и опција за додавање на желби (wishlist) како и креирање други custom листи.

За да биде поинтересно користењето на оваа апликација постојат и стотици беџови. Беџовите се нешто како трофеи што се освојуваат при некакво достигнување како на пример: сте пробале 25 различни пива, или сте испиле 5 различни белгиски пива, 12 пива во еден ден :D

Достапна е на веб, како и за Android и iOS (бесплатна е и може да се превземе од Google Play или App Store)

Има уште доста опции како trending beers/trending locations, топ листи, но не навлегував длабоко во апликацијата и можностите што ги нуди.
Главно апликацијава ми користи што можам лесно да водам евиденција на пивата што сум ги пробал, пошто сакам да пробувам различни пива. Ја препорачувам на сите што "не пијат два пати исто пиво", ќе ви користи :)
Брат дај туторијал некој, инсталирав ова ама како да наредам листа на пива што сум ги пробал? Видов кои се трендинг или што е популарно околу мене ама никако да најдам моја листа да склопам

Или треба да го скенирам секое пиво / пребарам рачно и да му правам чекин ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.283
Поени од реакции
58.238
Брат дај туторијал некој, инсталирав ова ама како да наредам листа на пива што сум ги пробал? Видов кои се трендинг или што е популарно околу мене ама никако да најдам моја листа да склопам

Или треба да го скенирам секое пиво / пребарам рачно и да му правам чекин ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Долу на discover барај ги по име пивата. Кога ќе го отвориш пивото кликни му check in и внеси додатно инфо ако сакаш или слика.
После во profile имаш beers/check ins и ти стојат сите таму :)

8531CEEB-2015-4631-BBC4-7B768CA2D303.jpeg
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.283
Поени од реакции
58.238
Сега ми е криво што некои пива ги немам документирано со слика :(
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.169
Поени од реакции
84.878
Бамп за темава, иако не знам зошто ќе го користам сајтов пошто овие пива што ние ги пиеме и исто пиво со исто име што ќе го пие некој во Чешка е различно и се полнат од различни места...ама ипак..

Пишувам за друго.

God bless сајтов, заборавив како е некаде да си го најдеш легитимното име на државава, па ја барав темава за да пишам дека ја нема Македонија .......и отпосле ја најдов.

Каква голгота треба за да ја најдеш земјава.

M...

Macau....Malawi.......хмм..нема..нема...Монтенегроооо...ооокееееј....не' нема на M :( :( :(

Ајде, јбг, Глигоровото име ќе го бараме..

F....

Fiji...Finland...мхм...мхм..ок...France...оок......

Нема ни на Ф, а?

Па не е ваљда на Н, а?

N....

North Korea...North Ma.......North Mariana Islands...Ок, што и да е ова..скролаш скролаш....нц, нема ни тука..

Си викаш "Па добро, не е ваљда Yugoslav Republic of Macedonia? Од кај знаеш, побарај...нема.....Socialist Republic Of Maced...ноуп...Albanian Rep..Ноуп..."

Ајде,..скролам до најдоле, можда е како кратенка FYROM па дека е кратенка со големи букви е ставена најдоле пошто сите се со прва голема буква и сите останати мали....

Zimbabwe....

Ок, ја нема државата.

И тргнав да пишам во темава и...


1622141693779.png


:vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud:

И ондак то
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.283
Поени од реакции
58.238
Бамп за темава, иако не знам зошто ќе го користам сајтов пошто овие пива што ние ги пиеме и исто пиво со исто име што ќе го пие некој во Чешка е различно и се полнат од различни места...ама ипак..

Пишувам за друго.

God bless сајтов, заборавив како е некаде да си го најдеш легитимното име на државава, па ја барав темава за да пишам дека ја нема Македонија .......и отпосле ја најдов.

Каква голгота треба за да ја најдеш земјава.

M...

Macau....Malawi.......хмм..нема..нема...Монтенегроооо...ооокееееј....не' нема на M :( :( :(

Ајде, јбг, Глигоровото име ќе го бараме..

F....

Fiji...Finland...мхм...мхм..ок...France...оок......

Нема ни на Ф, а?

Па не е ваљда на Н, а?

N....

North Korea...North Ma.......North Mariana Islands...Ок, што и да е ова..скролаш скролаш....нц, нема ни тука..

Си викаш "Па добро, не е ваљда Yugoslav Republic of Macedonia? Од кај знаеш, побарај...нема.....Socialist Republic Of Maced...ноуп...Albanian Rep..Ноуп..."

Ајде,..скролам до најдоле, можда е како кратенка FYROM па дека е кратенка со големи букви е ставена најдоле пошто сите се со прва голема буква и сите останати мали....

Zimbabwe....

Ок, ја нема државата.

И тргнав да пишам во темава и...


Прегледај го приврзокот 296463


:vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud:

И ондак то
Тие се тие современи маки на Македонецот. Со која буква да почне да бара во листата.


Инаку онтопик. Многу сум близу до 100 unique
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Доколку би имало и пивници да чекираш тоа би било комплетирано за пиваџии.

Јас не сум пиваџија ама си сакам пиво со добра храна месо нешто. Освен Скопско, Златен Даб, Хајнекен, Амстел, Туборг, Старопрамен, Ефес од српските Зајачарко, Лав и можеби уште некој, друго не сум ни пробувал бидејќи и не сум некој фанатик по пивото ниту сум бил во пивница.

Како викаат никогаш не вели никогаш така да не значи дека можеби некогаш не би пробал и други видови пив, не би отишол во пивница. Животот некогаш нуди и такви можности.
Автоматски споено мислење:

Бамп за темава, иако не знам зошто ќе го користам сајтов пошто овие пива што ние ги пиеме и исто пиво со исто име што ќе го пие некој во Чешка е различно и се полнат од различни места...ама ипак..
Да потполно си во право. Не е случајот само со пивата тоа е исто и со соковите, храната и ред друго.. Така да требало да напраат да има опција да си пишеш во која држава/град си го пробал, дали точено, дали е лименка, шише а ако е купено од маркет од каде е увезено/полнето.
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.283
Поени од реакции
58.238
Доколку би имало и пивници да чекираш тоа би било комплетирано за пиваџии.

Јас не сум пиваџија ама си сакам пиво со добра храна месо нешто. Освен Скопско, Златен Даб, Хајнекен, Амстел, Туборг, Старопрамен, Ефес од српските Зајачарко, Лав и можеби уште некој, друго не сум ни пробувал бидејќи и не сум некој фанатик по пивото ниту сум бил во пивница.

Како викаат никогаш не вели никогаш така да не значи дека можеби некогаш не би пробал и други видови пив, не би отишол во пивница. Животот некогаш нуди и такви можности.
Автоматски споено мислење:


Да потполно си во право. Не е случајот само со пивата тоа е исто и со соковите, храната и ред друго.. Така да требало да напраат да има опција да си пишеш во која држава/град си го пробал, дали точено, дали е лименка, шише а ако е купено од маркет од каде е увезено/полнето.
Има. За секој чек-ин можеш да ставиш локација каде си го пиел. После можеш да пребаруваш по ресторан/бар/пивница и да ги прегледаш сите чекирани пива таму.

Секое пиво е врзано за пивара, па може и по пивари да се пребарува.

Дополнително можеш да одбереш во каква амбалажа си го пиел, оценка да оставиш, коментар и слично.

За да биде поинтересно има и беџови кои што се освојуваат (некаде 20 000, али еден беџ повеќе левели има).
Пример 5/10/25 различни пива од Балкан испиени, темни пива, пива со над одреден процент алкохол и сл.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.283
Поени од реакции
58.238
Добро е ова. Широк асортиман. Дел ми се познати, ги има и тука.

Али не ми е целта само да билдам бројка. Ако почнам со нарачување и масовно купување се што ќе видам не пробано брзо ќе дојдам до крајот (*океј, реално нема крај, али пак...)

Дури и вака по алкотеки кога одам ретко купувам повеќе од едно две. Исто и по локали.
Сакам да трае хобиво, да имам причина за посета на некој локал
Подобро ќе го посетам 3 пати со по 1 пиво, отколку еднаш со 3 пива :D
Автоматски споено мислење:

Update, 209
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.506
Добро е ова. Широк асортиман. Дел ми се познати, ги има и тука.

Али не ми е целта само да билдам бројка. Ако почнам со нарачување и масовно купување се што ќе видам не пробано брзо ќе дојдам до крајот (*океј, реално нема крај, али пак...)

Дури и вака по алкотеки кога одам ретко купувам повеќе од едно две. Исто и по локали.
Сакам да трае хобиво, да имам причина за посета на некој локал
Подобро ќе го посетам 3 пати со по 1 пиво, отколку еднаш со 3 пива :D
Автоматски споено мислење:

Update, 209
Тогаш претпоставувам си го посетил


добри бургери има исто
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.283
Поени од реакции
58.238
Тогаш претпоставувам си го посетил


добри бургери има исто
Епа баш на Порта помислив кога ги видов Founders пивата на линкот што го пушти :)

Да, топ место е. Нудат добар избор на O'Hara's, Founders, Fullers. Чат пат и друго нешто знае да им улета уникатно.
Кај нив го имав видено и Iron Maiden The Trooper (на фан пејџ), али кратко го имаа во понуда и не стигнав да го пијам. Не очекувам многу од пивово, ама кејфски ми е дизајнот :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom