UBUNTU LINUX - прва книга за Linux на македонски јазик

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941


Без сомнение, како алтернатива на најкористениот оперативен систем, Microsoft Windows, се појавува Linux. Користењето на Linux во светски размери расте. И во нашата држава се чувствува тој пораст на Linux корисници, а користењето на Linux дополнително ќе заживее со инсталирањето на Linux на 100.000 компјутери низ училиштата кои ги најави Владата на Р.М. Со ова се проценува дека ќе се изместат вредносните системи во однос на Microsoft Windows. Владата прави напори и во сузбивањето на користењето на пиратскиот софтвер, што особено е карактеристично за продуктите на Microsoft како и за апликациите кои работат под Microsoft Windows. Како последица од претходното се очекува Владата ваквата политика да ја примени и во државната администрација.

За разлика од производите на Microsoft (Windows, Office итн.) за кои корисниците мора да плаќаат прилично скапи лиценци за нивно користење, огромен дел од дистрибуциите на Linux и слободниот софтвер се бесплатни а со тоа нивното користење, копирање, дистрибуирање е сосема легално. Овој софтвер е достапен преку Интернет и корисниците на лесен начин може да ги превземаат и инсталираат. Голем број на форуми, блогови, листи со е-пошти го анализираат слободниот софтвер па корисниците лесно може да добијат помош за проблемите во нивното работење.

Освен тоа што е бесплатен, Linux има и многу други предности. Се карактеризира со голема брзина на работа и голема безбедност. Покрај ова, новите Linux дистрибуции се прилагодени за обичните корисници и ги нудат сите видови на апликации кои им се потребни на корисниците.

Деновиве Европскиот универзитет ја промовираше книгата Ubuntu Linux од авторите Симе Арсеновски и Ѓорги Какашевски. Книгата има за цел да ја поддржи идејата, развојот и користењето на слободниот софтвер. Таа претставува прва книга за Ubuntu Linux и за Linux воопшто која е на македонски јазик. Оваа книга е наменета за почетниците кои се среќаваат со Linux но и за оние кои се префрлаат од Microsoft Windows.

Книгата го опишува начинот на користење на најновата верзија на Ubuntu 7.10 која е локализирана на македонски јазик. Во книгата е опфатена историјата и развојот на слободниот софтвер, начинот на работа со Ubuntu и неговите апликации, работа со датотечниот систем, уредување на работната околина, конфигурирање на системот, работа со мултимедија и Интернет.

Моментално книгата може да се набави во Ривер Софт Компјутери по промотивна цена од 325 денари, но наскоро ќе биде достапна и на други продажни места. Авторите најавуваат и други книги кои би ги опфатиле апликациите кои се под лиценцата на слободниот софтвер.


Вечер
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Би било супер доколку владата одлучи да го исфрли Windows :) И го подржувам преводот на Ubuntu и издавањето на македонска литература.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Koja apaska drzava sme. Linux e BESPLATNA distribucija. Vo cel svet knigite se besplatni samo kaj nas se prodavaat za promotivni ceni. Lopovi.
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Ај ке си помисли чоек колку да ги покријат трошоците Симче и Ѓоре, ама то "Европскиот универзитет" ја промовира и уште наплаќа промотивни 320ден. Одма да ви кажам дека ко ќе ја набавам ќе ја фотокопирам и делам гага по децата низ маало (и пошироко). :pos2:
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Site masovno obedinete se i da ja rasirime knigava za bespari. 325 promotivni kloci za evropski univerzitet
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Koja apaska drzava sme. Linux e BESPLATNA distribucija. Vo cel svet knigite se besplatni samo kaj nas se prodavaat za promotivni ceni. Lopovi.
Ај ке си помисли чоек колку да ги покријат трошоците Симче и Ѓоре, ама то "Европскиот универзитет" ја промовира и уште наплаќа промотивни 320ден. Одма да ви кажам дека ко ќе ја набавам ќе ја фотокопирам и делам гага по децата низ маало (и пошироко). :pos2:
Можеби повеќето Linux дистрибуции се бесплатни (не секоја) ама од каде па сега дека книгите за Linux се бесплатни?!?!?! Оваа Македонија само од такви како вас пропаѓа, до вчера кукавте дека нема литература за компјутери, а сега кејњате по форуми што била само 325 денари! Па кај го има ова, некој се измачил да ја напише за ти утре да имаш појма што е тоа Linux, и да можеш да научиш нешто корисно. И да појдеш да ја фотокопираш сигурен сум дека нема да ја делиш по маало зошто ќе те кошта копирањето ќе бараш да ти го наплатат.

Непоправливи сте!

пс
http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_gw/104-4551373-9663952?url=search-alias=aps&field-keywords=linux&x=0&y=0

Бесплатни се нели?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Koja apaska drzava sme. Linux e BESPLATNA distribucija. Vo cel svet knigite se besplatni samo kaj nas se prodavaat za promotivni ceni. Lopovi.
Браво! Се сте сфатиле, се сте разбрале. Чуле недочуле! Мешате баби и жаби. Мешате слободно и бесплатно.

Дури и самите автори на идејата за слободен софтвер препорачуваат начини на кој може да се заработува од слободниот софтвер. Токму тоа е и целта, било која компанија да има ќар од слободниот софтвер, а не само една фирма како Microsoft. Огромен број на компании заработуваат од Linux, или вие мислевте дека со загуба работат?!

Лично и персонално можете да ги слушнете авторите на идејата за слободниот софтвер како ги кажуваат начините на кои може да се заработува од овој вид на софтвер во документарниот филм Revolutions OS:

http://video.google.com/videoplay?docid=7707585592627775409

И за крај уште нешто,

“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech”, not as in “free beer”. - превземено од http://www.gnu.org/
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
"Случајно" да не ја има на нет во .pdf формат?
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Прво Линукс не е дистрибуција, да се разбереме, а Arioth е линуксаш тоа треба најдобро да го знае. И да, пошто е тежок линуксаш нему не ми е потребана книга за убунту, па сега се нашол овде да мрчи безвеза. :tapp:

Едно големо браво за книгата.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Jas kolku ida pisuvam negativno ke ja kupam knigata. A site vie so jadete mnogu ***** po forumi nema da mrdnete ni so maliot prst i ke ostanete na toj posran Windows XP ili Vista do krajot na vasite zivoti Ne ste kupile obicna kniga da procitate a ne pak kniga za operativen sistem koja kazuva kako raboti istiot.Polovina od vas neznaat ni 5 programi ama ste solidarni so izdavacite na knigata. Zivejte go zivotot poso cicko Bil moze da vi skrati nekoj blagodet.
 

ScarFace

Командант
Член од
11 јануари 2006
Мислења
124
Поени од реакции
2
Ако знае некој за во Куманово каде може да се набави книгата нека ми пише пп. благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom