True Detective

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А како да споделуваме ние импресии ако сме ограничени, па како ти тогаш од нас? :)
Ти ја чекаш на ХБО, некој на блуреј, некој чека лото на седумка.. :)
Освен првиот ден, после излезена епизода е дозволено да се дискутира слободно.
Уосталом темите треба да бидат сите мислења во спојлери, одкај да знаеме сите ~40.000 членови дали ја изгледале, нели... :)
Споделување на генерaлни импресии мислам дека е во ред за било која серија или филм. Ама раскажување и опишување на детали од секоја епизода мислам дека не е во ред. Бар додека е нова и свежа серијата баш како оваа. Тогаш дај да не си трошиме интернет бе њотче, ќе читаме по форуми што се дешава во сериите. :)
Сепак ќе ја напуштам темава по првичните споделени впечатоци од ваша страна, додека не почнам да ја гледам сама.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Многу и‘ се радувам на серијава зошто обожавам да гледам серија додека трае, многу ми е јако чувството да чекам понеделник за да изгледам епизода. Маратонско гледање ми е слаба страна.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Имате торенти, јас сега почнувам да ја гледам.
--- надополнето: 13 јануари 2014 во 11:03 ---
одлична е, одлична. Продолжувам да ја гледам. кој не нашол торент, нек пише пп.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.138
Поени од реакции
8.931
Одличен пилот, не очекував ништо помалку. Ова е совршен жанр за мене крими/драма па и изработката е од HBO.

Се е погодено сега за сега, крими сторијата, атмосферата, кинематографијата а посебно ликовите.

Што да кажам да ликот на Метју па и самиот тој, од мизерни комедии прерасна во маестрален глумец во последните години. Преку Mud, па сега во Dallas Buyers Club :cuc: (ќе навивам за него на оскарите), а и сега ова.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749
Neverojatna atmosfera, se7en/killing vibe, samo se nerviram sto posle edna sezona ke gi smenat dvajcava.
Ova mislam deka ima mnogu simbolika, dvorot postaven isto kako drvoto, a krstot nerealno go vmetnaa, mozebi deka home made, kako "stapicite"


 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Прејако, врв амбиент има серијава, ми се допадна и нараторството со интервјуата по 17 години што на моменти може да иницира и на малце различна приказна од таа што ја гледаме.
За Вуди и Метју не правам муабет, нивниот талент е преголем, и ке биде тапа кога ке ги сменат, ке треба стварно да земат многу јаки aктери што би ја пополниле нивната замена.
Продолжувам да ја пратам, и тоа како :D
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
едвај ќе чекам да излезе следната епизода, врв е ова, врв.

инаку, приказната одлична е, и песната на старт коа почнуваше е одлична, ме остави без зборови, нешто подобро од годинава.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Ауууу добра добра епизодава, направена е подобро од 80% од филмовите кој искочија од холивуд минатата година.
Сега за сега стартот многу ветува, па ќе видиме што понатаму. Иначе серијава не е за секого, јас почнав со брат ми да ја гледам и се откажа за 10 минути, што да му правам кога е ограничен.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Нема утка од ХБО бар не од тие што ги имам гледано.

Атмосферата е потсеќа на некои добри филмови со слична тематика. Актерите одлични. Вуди е интересен глумец кој може да глуми и негативец и позитивен лик. Дејството се случува у Јужњачки предел, рамнина, религиозни и едноставни луѓе/
Само да не ја зезнат понатака сега за сега се следи обавезно.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Прејако, врв амбиент има серијава, ми се допадна и нараторството со интервјуата по 17 години што на моменти може да иницира и на малце различна приказна од таа што ја гледаме.
За Вуди и Метју не правам муабет, нивниот талент е преголем, и ке биде тапа кога ке ги сменат, ке треба стварно да земат многу јаки aктери што би ја пополниле нивната замена.
Продолжувам да ја пратам, и тоа како :D

Зашто ќе ги сменат?:(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Многу многу добро! :vozbud:

Мрачна, ептен мрачна, вознемирувачка, морбидна, длабока, одлични карактери - перфектна сценографија, глумата на многу високо ниво, дијалози одлични - тензична, одлично сценарио - приказна!! Метју искина, ме изненади......weirdo, би бил комплимент за ликот кој го игра, класичен лудачки профил, split personality disorder? доловен до совршенство. E ова е оној Метју кој се бара, све пред ова му беше 2 класи подоле.

За атмосферата која преовладува излишно е да се зборува, we got a winner here!

9/10.


БТЊ for your pleasure..

 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Како прва епизода беше супер, толку добра немам гледано одамна. Не е ништо револуционерно, веќе сто пати имаме гледано приказни за скршен детектив кој подобро се поврзува со убијците отколку со други луѓе. Нема ништо ново ни во убиецот - психопат кој остава пораки, а жртвите се стриптизерки и проститутки. Да беше друга серија, ќе речев дека ми е смачено од ваквите приказни. Ама ова е серија на НВО, со Холивудски глумци кои се една класа погоре од талентот кој обично го гледаме во серии. Понекогаш е океј некоја серија да не е иновативна, ако е изведена толку добро како True Detective.

За McConaughey и Harrelson имам само комплименти. По логика, улогите би требало да се обратно. Woody да го глуми детективот западнат во депресија, a McConaughey да е верникот со семејни проблеми. Ама после сцената во колата кога Kohle ќе збора за еволуцијата и како сака да избега од програмирањето на луѓето, се гледа дека кастингот е одличен. После кога почна да збора како да чита поезија, ми дојде да ги превртам очите и Marty одма вели дека е непрофесионално, никој нормален човек не зборува така. Супер се и двајцата, перфектно одговараат во улогите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom