Trail Running

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од boban984, 6 мај 2019.

 1. boban984

  boban984

  Член од:
  17 април 2007
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  44
  Место за муабетење на разни теми поврзани со планиско трчање, совети, настани, опрема итн. итн.
   
 2. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  717
  Немам никакво искуство со ова, но ќе кажам само едно нешто: пазете се од крлежи.
   
  На boban984 и brnjomkd им се допаѓа ова.
 3. brnjomkd

  brnjomkd kobra

  Член од:
  23 ноември 2017
  Мислења:
  76
  Допаѓања:
  22
  а змии?
   
  На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
 4. boban984

  boban984

  Член од:
  17 април 2007
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  44
  Домашни потврдени настани за планинско трчање 2019-та:

  25ти Мај - Ohrid Trail: https://ohridtrail.mk/, ќе има две патеки.
  Трка во планинско трчање со должина од 60 километри и висинска разлика од 3,140 метри и втората пократка 34.9 километри и висинска разлика од 1,470 метри, се одвиваат низ Националниот парк „Галичица“

  16ти Јуни - Титов Врв Скајрејс: https://www.facebook.com/events/409783312914783/, Стартот и финишот ќе бидат на Попова Шапка (1750м), а техничките карактеристики на трасата се 21К со 2100 метри висинска разлика, главно по суров терен над 2000 мнв.

  Септември - Chupino Trail: http://www.chupinotrail.com.mk, се одржува на почетокот на Септември, има 2 патеки 30К со 1,800 метри висинска разлика и 13К со 800 метри висинска разлика. Се тргнува од градскиот парк во Виница и се трча по падините на Плачковица.

  28ми Септември - Krali Marko Trails: https://kmt.mk , 3 патеки, 16К со висинска разлика од 800 метри, 34К со висинска разлика од 1,750 метри и 67К со висинска разлика од 3600 метри, трките се одржуваат во Прилеп (kaj амфитеатарот во Варош).

  12ти Октомври - Momata Rock Trails: https://www.facebook.com/events/1115229878648442/, стартот и крајот се во Селечкиот манастир „Свети Димитрија“, над село Селце, во близина на Прилеп, има три трки 10К, 20К и 40К. Се трча во регионот селечка Планина, инспирирана од култната карпа наречена Момата.

  Ноември - Strumina Trail: https://trex.mk/strumina/, се одржува средина на Ноември (лани се одржа на 18ти), една патека со должина од 18К и висинска разлика 750 метри.


  Непотврдени:

  Септември - Rashtak Trail: Се одржува во Скопје, на Скопска Црна Гора, должината на патеката 13.5К со +600 метри висинска разлика, би требало годинава да биде подолга патеката (барем така беше најавено лани)

  Oктомври - Gradche Trail Run:
  https://trex.mk/gradchetrailrun/, лани се одржа на 21ви Октомври, една патека со должина од 13К и висинска разлика од 660 метри, се трча во Кочани т.е. кај Кочанско Езеро (Езеро Гратче).

  Октомври - Kitka Trail Run: Се одржува во Скопје поточно Драчево, Стартот/Целта е на локалитетот Три Круши. Има 2 патеки 14К со висинска разлика од 400 метри и 28К со висинска разлика од 1350 метри.

  --
  Календар
   
  На Ivica^, Cerberus и Mr.White им се допаѓа ова.
 5. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  717
  И змии.
   
  На Јаневски и brnjomkd им се допаѓа ова.
 6. boban984

  boban984

  Член од:
  17 април 2007
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  44
  Strumina Trail, ќе се оджи на 17ти Ноември
   
 7. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.033
  Допаѓања:
  12.669
  За истово збориме у темата за трчање.
  Не е толку активна и непрегледна тема за да ги сееме и делиме.
  Спортот е многу сличен, да не речам ист, а добар дел од нас учествуваат во двата типа настани.
   
 8. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.597
  Допаѓања:
  904
  А мечки?
   
 9. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  717
  Bodyslam the bear.
   
 10. deni1986

  deni1986

  Член од:
  23 август 2015
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  25
  Чупино треил ке се одржи на 1 ви септември официјално..една од најдобро организираните трки во Македонија
   
  На boban984 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: