Time-Lapse

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Не знам за Никон дали има вакво нешто, ама за Канон има некои модифицирани фирмвери. Пример јас на мојот овој го ставив и ја овозможува баш таа опција (меѓу куп другите).
Е ова е веќе јако, барам за никонов некако тешко по гоогле изгледа нема.
 
P

Princ

Гостин
Е ова е веќе јако, барам за никонов некако тешко по гоогле изгледа нема.
Имаш таблет/или мини лаптоп?
Мислам дека можеш со усб да го поврзеш со таблетот/мини лаптопот и од таму да му одредиш колку слики да направи и во колкав временски период со помош на програмов.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Кај мене на Никонот си е вградена функцијата, не треба никакви промени на софтверот. Но претпоставувам така е кај поновите модели само.



Инаку интересни се овие timelapse видеа, ќе треба и јас да пробам. :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Чекај, ти сериозно рачно сликаше на 3 секунди? :pos:
Не зезај бе, ПОД ИТНО да си купиш интервалометар, воопшто не се скапи. И дај модел на апаратот, можеби постои решение...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Чекај, ти сериозно рачно сликаше на 3 секунди? :pos:
Не зезај бе, ПОД ИТНО да си купиш интервалометар, воопшто не се скапи. И дај модел на апаратот, можеби постои решение...
Ништо немам за мојот Nikon D40. Морам само со IR Remote



Кој пофторно треба пак сам да сликам :)
--- надополнето: 20 октомври 2012 во 13:06 ---
Останува да пробам со програмчето како ќе иде
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Имаш таблет/или мини лаптоп?
Мислам дека можеш со усб да го поврзеш со таблетот/мини лаптопот и од таму да му одредиш колку слики да направи и во колкав временски период со помош на програмов.
Програмчево ме нервираше додека не сфатив дека картицата не треба да биде на мас сторич. Сега ова е БОНБОНА.

ФАЛА
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Јас си порачав интервалометар од Ebay за 14 долари, во Pix+ е 2.500 денари буквално истиот модел :)

Ова е со мобилен направено, со околу 500 фотки... :)
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Ацид, за колку време ти стигна отприлика, јас имам нарачано UV филтер и M42 адаптер, од 18 Ноември, и уште ни трага ни глас од нив.

Инаку, ајде честито, со среќа да си го служиш, да најдам време да поработам нешто по интернетов да соберам парички, ќе си земам и јас.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Поминаа 2 недели да видиме резултати сакаме :)
Нема ништо уште... Времево надвор е катанга, а за time-lapse треба време и трпение. Сигурно нема да чекаме 2 часа на -15 за една снимка од 1 минута :))
Можеби ќе фотографирам нешто во кујната, на пример нараснување на тесто, печење пита во шпорет и тн. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Нема ништо уште... Времево надвор е катанга, а за time-lapse треба време и трпение. Сигурно нема да чекаме 2 часа на -15 за една снимка од 1 минута :))
Можеби ќе фотографирам нешто во кујната, на пример нараснување на тесто, печење пита во шпорет и тн. :)
Јас сакав сега да сликам пред некој ден кога врнеше снег, би било интересно да се види како се реди снегот но ми беше премногу ладно. Ќе смрзневне и јас и апаратот :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Стартот на видеото не ветува timelapse ама понатака е бааѓи подобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom