thermal shutdown

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од paskal, 21 јуни 2018.

 1. paskal

  paskal

  Член од:
  16 март 2013
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  95
  лаптопот ми прегрева и се исклучува, цело време стои врз кулер и пак загрева многу. Имал ли некој сличен проблем и како го решил? Ако знае некој да ми препорача некое место каде можам да го однесам да го средат.
   
 2. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.260
  Допаѓања:
  3.393
  ... ако ти „седи“ над кулер, сопствениот кулер во лаптопот ти е со прашина блокиран (највероватно) од долго работење прави „тепих од прашина“ помеѓу вентилаторот и решетките од кулерот,

  [​IMG] [​IMG]

  сега ако имаш живци и трпение внимателно да го отвориш лаптопот да стигнеш до кулерот и со четка да се исчисти од прашината, евентуално да се подмачка вентилаторот со ВД40 масло или носи го на сервис каде ќе го сторат ова што ти го пишав, ама ќе ти наплатат :)

   
  Последно уредено: 21 јуни 2018
  На paskal му/ѝ се допаѓа ова.
 3. раднаскела

  раднаскела Wubba lubba dub duuuub

  Член од:
  7 февруари 2011
  Мислења:
  1.626
  Допаѓања:
  1.937
  Да се надополнам на членот над мене, внимавај од статички електрицитет, има гривни за тоа. Го изгорев стариот лаптоп така. Иначе деликатна работа си е, гледај на крај да не ти фали или остане некое мало штрафче. Според мене најдобро у сервис да си го однесеш, се разбира некаде каде што можеш да им веруваш.
   
  На paskal и bijons им се допаѓа ова.

Сподели преку: